Jak jeździć po mieście, żeby uniknąć kolizji? Przydatne porady

olaa - specjalista Tipy.pl
1 z 4
Na drodze, szczególnie miejskiej, gdzie korki to chleb powszedni, nietrudno o stłuczkę, a nawet poważny wypadek. Czasem nie da się ich uniknąć, ale można zmniejszyć ich częstotliwość. Jak? Pamiętając o kilku zasadach. Oto one.
1
Pasy
Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli pasów. Niestety, jak dowodzą statystyki, nie każdy kierowca o nich pamięta. Pasy poprawiają bezpieczeństwo w podróży i zmniejszają ryzyko odniesienia obrażeń w trakcie wypadku. Zapięcie pasów może zmniejszyć ryzyko pojawienia się obrażeń śmiertelnych u osób, które siedzą z przodu o 45 procent, natomiast u osób siedzących z tyłu nawet o 50 procent.
2
Odpowiednia odległość między samochodami
Kolejna kwestia to zachowanie odpowiedniej odległości między samochodami podczas poruszania się po mieście. Jeżeli stoimy w korku lub czekamy na zmianę świateł, starajmy się nie siedzieć na zderzaku samochodu przed nami. W takim przypadku łatwo o kolizję i niepotrzebne problemy, które jedynie mogą zepsuć nam dzień. Pamiętajmy, że wolna przestrzeń pomoże nam również, gdy będziemy zobligowani ustąpić pierwszeństwa pojazdowi uprzywilejowanemu.

Rozsądna prędkość
Bezpieczna jazda to również jazda z rozsądną prędkością, czyli mieszczącą się w ramach przepisów. Pamiętajmy, że w terenie zabudowanym w godzinach 5. - 23. prędkość naszego samochodu może osiągać maksymalnie 50 kilometrów na godzinę. Z kolei od 23. do 5. 60 kilometrów na godzinę. Pamiętajmy również, że w niektórych obszarach, prędkości te są jeszcze niższe, co zazwyczaj określają znaki. Przestrzegajmy zatem znaków.
3
Płynna jazda
By na drodze jazda przebiegała jak należy, kierowcy powinni pamiętać również o płynnej jeździe. Mowa nie tylko o prędkości, ale przede wszystkim o manewrach: wyprzedzaniu, zmianach pasów ruchu, hamowaniu oraz przyspieszaniu. Podczas ich wykonywania warto korzystać z lusterek, by zyskać pewność, że możemy to zrobić.

Lusterka
No właśnie, lusterka. Bez nich trudno o bezpieczną jazdę. To dzięki lusterkom możemy dobrze ocenić sytuację na drodze i zareagować w odpowiednim czasie. Pamiętajmy, że chodzi o wszystkie lusterka - zarówno boczne, jak i wsteczne. Boczne lusterka doskonale sprawdzą się w przypadku wyprzedzania, a także zmiany pasa ruchu.

Ostrożność na przejściach dla pieszych
Poruszając się samochodem po mieście kierowcy powinni być szczególnie przeczuleni na pieszych. Zbliżając się do przejść dla pieszych należy zwolnić, natomiast jeśli widzimy, że na przejściu znajduje się pieszy, zahamować.

Systemy bezpieczeństwa w samochodzie
Na drogach świetnie sprawdzają się samochody posiadające systemy bezpieczeństwa. Powód jest bardzo prosty - ostrzegają one kierowcę, że znajduje się w niebezpiecznej sytuacji i że może dojść do kolizji. Dzięki temu może on podjąć odpowiednio wcześnie działania.

Pamiętajmy, że przestrzeganie powyższych zasad może pomóc uniknąć wypadku, a nawet uratować komuś życie.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie