Tutaj jesteś: Zwierzęta > Gady, Gryzonie i Małe Zwierzęta Domowe > Świnki Morskie > Jak obcinać paznokcie śwince morskiej?

Jak obcinać paznokcie śwince morskiej?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 2.1/5 (295 ocen)
Oceń 
Udostępnij
Świnkom morskim bardzo szybko rosną paznokcie, które gdy są zbyt długie bardzo utrudniają im chodzenie. Obcinanie paznokci świnkom morskim może się wydawać za pierwszym razem trochę trudne, jednak kiedy dojdziesz do wprawy możesz to z łatwością robić w domu. Zaplanuj przycinanie pazurków swojej świnki morskiej przynajmniej raz w miesiącu by zwierzątko pozostawało zdrowe i szczęśliwe. Poniżej znajdziesz instrukcję jak obcinać paznokcie śwince morskiej.
Rzeczy, których potrzebujesz:
Szczotka ze sztywnym włosiem, Grzebień, Nożyczki do paznokci lub cążki
1

Musisz wiedzieć, że...


Świnki morskie mają cztery palce na kończynach przednich i tylko trzy palce na kończynach tylnych a ich paznokcie nieustannie rosną. Jednakże, nie wszystkie świnki morskie są doskonałe. Zdarza się czasem, że mają dodatkowe palce, lub narośle wyglądem przypominające palce, które powinien koniecznie zbadać lekarz weterynarii.

2
obcinacz do paznokci dla świnek morskich

Prawidłowy obcinacz


Paznokcie świnki morskiej należy obcinać specjalnym obcinaczem, który można nabyć w większości sklepów zoologicznych. Paznokcie tych zwierzątek są bardzo grube i okrągłe, dlatego zwykłe nożyczki i obcinacz do "ludzkich" paznokci mogą sobie nie poradzić. Poza tym, nożyczki mogą ci się ześlizgnąć przez co możesz przez przypadek mocno skaleczyć świnkę.

3
Na zdjęciu widać naczynka krwionośne. Paznokieć w tym miejscu jest lekko różowy.

Uwaga na naczynka krwionośne!


Jasne paznokcie świnki morskiej


Pazurki musisz obciąć śwince bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić naczyniek krwionośnych. U świnek o jasnej sierści jest to dosyć proste, ponieważ widać gdzie zaczyna się część unerwiona - jest ona lekko różowa, natomiast reszta paznokcia jest przezroczysto-mleczna.


Ciemne paznokcie świnki morskiej


Trudniej jest w przypadku świnek o ciemnej sierści, ponieważ ich pazurki są zwykle jednolicie ciemne. Jeśli twoja świnka ma ciemne paznokcie wówczas potrzebujesz kogoś do pomocy. Poproś drugą osobę, aby podświetliła ci pazurki świnki latarką z drugiej strony. Pazurki - nawet ciemne są lekko przeźroczyste, zatem dzięki podświetleniu ich będziesz mógł zobaczyć linię, gdzie kończą się naczynia krwionośne (pazur tam będzie ciemniejszy). Możesz również zaobserwować granicę naczynek krwionośnych patrząc się na paznokcie świnki pod światło.

Jak dbać o szynszylę?
Jak oswoić chomika?
Jak karmić jeża?
Jak oswoić świnkę morską?
Wskazówki
  • Jeżeli obcinasz pazurki świnki morskiej raz w miesiącu prawdopodobnie wystarczy je przyciąć około pół centymetra.
  • Musisz bardzo uważać podczas obcinania pazurków, bo jeżeli uszkodzisz naczynia krwionośne bardzo możliwe, że dojdzie do jakiegoś zakażenia. Poza tym będzie to dla świnki bardzo bolesne i prawdopodobnie nie pozwoli już nigdy więcej obciąć sobie pazurków.
  • Jeżeli nie możesz poradzić sobie z obcięciem pazurków i trzymaniem świnki poproś kogoś o pomoc. Jedna osoba przytrzyma świnkę a druga obetnie jej paznokcie.
4
obcinanie paznokci śwince morskiej

Kąt obcinania paznokci świnek morskich


Ważne jest również pod jakim kątem obcinamy śwince paznokcie. Nie należy obcinać ich pod kątem prostym, tylko delikatnie na ukos - równolegle do podłoża. Dzięki temu śwince będzie łatwiej chodzić.

5
Piłowanie paznokci śwince morskiej
Oczywiście będzie ci łatwiej obcinać paznokcie śwince jeśli położysz ją sobie na kolanach brzuszkiem do góry, jednakże większość świnek nie przepada za tą pozycją. Jednak, jeśli twoja świnka się wyrywa i kopie, wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie trafisz obcinaczem w paznokcia i uszkodzisz naczynka krwionośne. Dlatego w takim przypadku lepiej będzie spiłować paznokcie śwince pilnikiem. Najlepszy (ponieważ najszybszy) będzie to pilnik elektryczny.
Wskazówki
  • Jeżeli obcinasz pazurki świnki morskiej raz w miesiącu prawdopodobnie wystarczy je przyciąć około pół centymetra.
  • Musisz bardzo uważać podczas obcinania pazurków, bo jeżeli uszkodzisz naczynia krwionośne bardzo możliwe, że dojdzie do jakiegoś zakażenia. Poza tym będzie to dla świnki bardzo bolesne i prawdopodobnie nie pozwoli już nigdy więcej obciąć sobie pazurków.
  • Jeżeli nie możesz poradzić sobie z obcięciem pazurków i trzymaniem świnki poproś kogoś o pomoc. Jedna osoba przytrzyma świnkę a druga obetnie jej paznokcie.
 2.1/5 (295 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (1)

Nie będzie widoczny na stronie
 
ŚwinkoFan - 2012-05-07
Dzięki za pomoc bardzo mi się to przyda. No to schodzę z kompa obcinać świnką pazurki!!!
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Chociaż eksperci mają wiele różnych opinii na temat konieczności kąpieli świnek morskich, wszyscy zgodni są co do tego,...
Jak kąpać świnkę morską?
Chociaż eksperci mają wiele różnych opinii na temat konieczności kąpieli świnek...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.