Jak prać kolorowe ubrania?

jolanda - specjalista Tipy.pl
1 z 5
Pranie kolorowych tkanin może okazać się niełatwym zadaniem, szczególnie, gdy robimy to po raz pierwszy. Jeśli zastosujemy nieodpowiednie specyfiki i program prania lub włożymy kolorowe materiały do jasnych ubrań, możemy niemiło się zaskoczyć. W jaki sposób zatem prać kolorową odzież, by była miękka w dotyku, a jej barwa pięknie się prezentowała? Podpowiadamy.
1
Jedwab
Jedwab, zarówno ten naturalny, jak i sztuczny, należy prać w letniej wodzie z rozgotowanym mydłem, w płatkach mydlanych lub w specjalnych płynach. Jeśli obawiamy się, że kolory mogą "puścić", należy moczyć odzież przed praniem około godziny w zimnej wodzie z dodatkiem octu. Następnie pierzemy jedwab i płuczemy.
2
Firanki
Firanki z cienkiego materiału, rzadkiego lnu, stylonu lub nylonu nie należy prać w pralce. Na początek trzepiemy je z kurzu, moczymy przez kilka godzin w chłodnej wodzie z dodatkiem proszku wybielającego, następnie delikatnie wygniatamy, a na koniec płuczemy tak długo, aż woda będzie zupełnie czysta. Jeśli chcemy usztywnić firanki, możemy użyć krochmalu.
3
Bielizna
Jeśli chodzi o kolorową bieliznę, na początku należy ją wymoczyć krótko przed. Następnie pierzemy ją, używając delikatnych środków do prania oraz włączając program z niską temperaturą i małymi obrotami wirówki.

Delikatne materiały
Jeśli chcemy wyprać odzież z delikatnych materiałów: koszule, obrusy, fartuszki, etc., wymoczmy je przed praniem około godzinę w letniej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych. Następnie pierzemy w miękkiej wodzie i płuczemy kilkakrotnie.

4
art/2018/30800_zaR4vs.jpg
Odzież wełniana
Odzież wełniana jest wymagająca, jeśli chodzi o pranie. Warto pamiętać, że każdą rzecz należy prać osobno, zachowując ostrożność i ściśle przestrzegając informacji podanych na metce. Wełniane tkaniny oraz dzianiny najlepiej prać w letniej wodzie z dodatkiem płynu do prania. Na początku pierzemy jasne, później ciemne wełny, najpierw mniej, później silnie zabrudzone.

Podczas prania wełnianych wyrobów nie należy ich pocierać, wyżynać i ciągnąć, lecz wyłącznie delikatnie wygniatać. Silne zabrudzone miejsca pierzemy, używając do tego gąbki. Do płukania używamy wody o takiej samej temperaturze jak do prania. Do ostatniego płukania octu, aby kolory nie straciły świeżości.
Strona 1 z 5

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Maria
11.12.2018
Po co tyle zachodu i ceregieli. Od kilku lat można kupić niedrogo chusteczki absorbujące kolory i po sprawie. Przetestowane wielokrotnie :)
Łucja
11.12.2018
Ja wszystkie firany piorę w automacie na odpowiednim programie. Do prania dodaję płyn do prania / na plamy/ a do szufladki w miejsce płynu do płukania daję płyn do firanek. Efekt super!