Jak szybko posprzątać pokój? Pięć prostych trików

Magdalena_red - specjalista Tipy.pl
Sprzątanie mieszkania/123RF/PICSEL
1 z 6
Marzysz o uporządkowanym i czystym mieszkaniu, do którego w każdej chwili mogą wpaść niezapowiedziani goście? Podpowiemy ci, jak w prosty i szybki sposób rozprawić się z bałaganem i sprawić, żeby kolejne porządki stały się jeszcze łatwiejsze! Zobacz, jak krok po kroku posprzątać pokój tak, by był miejscem relaksu i przyjemnego spędzania czasu.
1
Motywacja do sprzątania/123RF/PICSEL
Zmotywuj się do sprzątania

Porządek w pokoju zapewnia więcej przestrzeni do życia. Zmniejsza też codzienną irytację i pomaga lepiej się zorganizować – zwróć uwagę, że posegregowane ubrania w szafie ułatwiają wybór kreacji nawet na szczególne okazje. Jeśli to nie przemawia do ciebie wystarczająco, dostarcz sobie innych argumentów. Włącz muzykę – najlepiej dynamiczną i motywującą do działania – będziesz mieć poczucie, że oprócz przykrego obowiązku robisz jednocześnie coś przyjemnego – ścieranie kurzu w rytm ukochanej piosenki i głośnie śpiewanie sprawią, że będziesz mieć więcej energii, a nawet radości ze sprzątania. Obiecaj sobie też nagrodę – po skończonych porządkach zarezerwuj czas na obejrzenie ulubionego serialu albo relaks z kawą i ciastkiem.
2
Przygotowania do sprzątania/123RF/PICSEL
Rozplanuj porządki

Dobra strategia i plan działania sprawią, że każdy pokój posprzątasz dwa razy szybciej! A to oznacza, że będziesz mieć więcej czasu dla siebie. Na początek przygotuj niezbędne rzeczy: kosz na śmieci, ściereczkę z mikrofibry, kartonowe lub plastikowe pudełko, odkurzacz, mop lub ścierkę do podłogi, detergenty do mycia. Sprzątanie podziel na etapy. Zacznij od wyrzucenia śmieci. Następnie do pudełka zbierz wszystkie przedmioty, które nie powinny znajdować się w pomieszczeniu, które sprzątasz (na zakończenie porządków możesz je przenieść do innych pokojów). Pozostałe rzeczy odłóż na swoje miejsce. Warto jednocześnie zadbać o porządek w szafach i szufladach – bez sentymentów wyrzuć nieużywane od dawna rzeczy i ułóż resztę w taki sposób, by te najbardziej potrzebne przedmioty były jak najłatwiej dostępne. Pora na pozbycie się kurzu! Ściereczką z mikrofibry (możesz też użyć środka przeciw kurzowi) przetrzyj stoliki, biurka, parapety, a zwłaszcza sprzęt elektroniczny, na którym gromadzi się najwięcej kurzu. Następnie odkurz podłogę i dywan - zacznij od końca pokoju i kieruj się w stronę drzwi. Na koniec zmyj podłogę. Najgorsze za tobą!
3
Minimalistyczne wnętrze/123RF/PICSEL
Minimalizm, czyli jak trwale posprzątać pokój

Duża liczba bibelotów, pamiątek czy ozdób na dłuższą metę może przytłaczać. Minimalistyczne wnętrza lepiej wpływają na nasze samopoczucie i pozwalają się zrelaksować. Zrezygnuj ze zbędnych przedmiotów – zamiast kilkunastu drobnych ozdób postaw na kilka mocnych akcentów. Znacznie ułatwi to porządki i zapewni harmonię w pomieszczeniu. Jeśli możesz, zainwestuj w meble, które mają zabudowane półki – dzięki temu zmniejszysz przestrzeń, którą trzeba czyścić z kurzu. W przypadku odkrytych półek świetnie sprawdzą się na przykład ozdobne pudełka i organizery.
4
art/2019/30913_eIEDyQ.jpg
Detale, które podkreślą porządek w pokoju

Zadbaj o ogólne wrażenie i atmosferę w pomieszczeniu. Przewietrz pokój, by pozbyć się zapachu środków czyszczących i odkurzacza. Możesz też skorzystać z odświeżacza powietrza o subtelnym zapachu. Odsłoń zasłony i wpuść jak najwięcej światła – jasne pomieszczenia sprawiają wrażenie bardziej przestronnych i czystych. Zadbaj o zieleń – podlej kwiaty i wyeksponuj je w różnych częściach pokoju.
5
art/2019/30913_tiC7Ig.jpg
Idealny moment, by kolejne sprzątanie było szybsze!

Gratulacje – twój pokój lśni czystością, więc możesz sprawić, by tak było już zawsze. Dbaj o porządek regularnie – za każdym razem odkładaj rzeczy na swoje miejsce. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu na ich porządkowanie po całym tygodniu. Staraj się grupować przedmioty codziennego użytku – na przykład w jednym miejscu przechowuj całą biżuterię. Pomocne w tej kwestii mogą być organizery do szuflad, szaf i półek (np. na buty, paski czy apaszki). Zarezerwuj osobne półki na poszczególne części garderoby. Ubrania możesz też układać kolorystycznie. Dzięki temu łatwiej je do siebie dopasujesz, nawet gdy będziesz spieszyć się do pracy. Wszystkie przedmioty przechowuj w tych rejonach pomieszczenia, w których najczęściej z nich korzystasz, np. pilot do telewizora trzymaj w pobliżu kanapy, a książkę, którą czytasz, na stoliku przy lampie. Jeśli możesz, postaraj się sprytnie ukryć kable od urządzeń elektronicznych, które wyjątkowo dobrze gromadzą kłęby kurzu. Warto wybrać biurko, które posiada wbudowaną specjalną listwę, albo w trakcie remontu ukryć kable w podłodze. W ostateczności możesz je spiąć i ułożyć tak, by zajmowały jak najmniejszą przestrzeń.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pozwolą ci cieszyć się porządkiem w mieszkaniu każdego dnia!
Strona 1 z 6

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie