Jak wybielić ubrania? Sprawdzone, domowe sposoby

Magdalena_red - specjalista Tipy.pl
Śnieżnobiałe pranie /123RF/PICSEL
1 z 6
Białe ubrania są schludne, eleganckie i pasują każdemu. Niestety, w trakcie kolejnych prań szarzeją i żółkną, przez co często rezygnujemy z ich kupowania. Co zrobić, by bez końca cieszyć się śnieżną bielą swoich ubrań? Jak pozbyć się plam i odbarwień? Niezbędne środki na pewno znajdują się w twoim domu, tylko jeszcze o tym nie wiesz. Podpowiemy ci, jak wykorzystać proste, tanie i ekologiczne sposoby prania białych ubrań. Efekty mile cię zaskoczą.
1
Kwasek cytrynowy /123RF/PICSEL
Kwasek cytrynowy

Kwasek ma właściwości odświeżające i wybielające. Głęboko wnika w tkaninę, usuwa brud, zażółcenia i plamy z potu. Jeśli ubrania są mocno zszarzałe lub pożółkłe, przed praniem warto je namoczyć w garnku z wodą - z dodatkiem kwasku lub kilku plastrów cytryny. Pranie trzeba doprowadzić do wrzenia (ale nie gotować), a następnie zostawić na ok. godzinę i wyprać jak zwykle.

Z kwasku przygotujesz też naturalny płyn do płukania, który wybieli białe ubrania i sprawi, że będą ładnie i świeżo pachnieć. Do 200 ml wody wystarczy dodać 2,5 łyżeczki kwasku oraz 10 kropli olejku eterycznego o ulubionym zapachu. Mieszaninę wlej do dozownika na płyn do płukania.
2
Soda oczyszczona /123RF/PICSEL
Soda oczyszczona

Soda świetnie wybiela zszarzałe ubrania. Wystarczy dodać ją do proszku lub płynu do prania. Do zwykłej dawki detergentu dodaj pół szklanki sody i pierz jak zwykle. Efekt bieli można zwiększyć, susząc pranie na słońcu. Sodą można też płukać pranie, które przeszło nieprzyjemnym zapachem. W takiej sytuacji pół szklanki sody wsyp do dozownika na płyn do płukania. Jeśli białe ubrania są poplamione, przed praniem warto zastosować „odplamiacz” z sody i octu. Do 3 łyżek sody dodaj 2 łyżki octu, a powstałą pastę nanieś na plamę, lekko pocierając. Zostaw na godzinę, a następnie upierz. W przypadku tłustej plamy należy polać ją wrzątkiem i posypać grubą warstwą sody.
3
Woda utleniona /123RF/PICSEL
Woda utleniona

Woda utleniona świetnie radzi sobie ze zżółkniętymi białymi ubraniami. Wystarczy, że na godzinę przed praniem namoczysz je w misce z wodą utlenioną i płynem do mycia naczyń w stosunku 2:1, a następnie wypierzesz.

Woda utleniona i amoniak

Zastosowanie roztworu wody utlenionej i amoniaku świetnie sprawdzi się do wybielania delikatnych tkanin. Do miski wlej pół szklanki wody utlenionej, litr wody i 5 kropli amoniaku. Zszarzałe ubrania mocz w roztworze pół godziny, następnie dokładnie wypłucz i wypierz jak zwykle.
4
art/2019/30933_4VnP9n.jpg
Aspiryna

Popularny lek przeciwzapalny, który znajduje się w każdym domu, z powodzeniem może zostać wykorzystany do prania białych ubrań. Zawarty w aspirynie kwas acetylosalicylowy wnika w tkaninę i skutecznie usuwa brud i plamy z potu, przywracając śnieżną biel. Aby osiągnąć ten efekt, wlej do miski 2 litry ciepłej wody i dodaj 5 pokruszonych tabletek aspiryny (koniecznie w białych tabletkach bez osłonek, które mogłyby zabarwić pranie). Wymieszaj i zanurz w niej ubrania na 8 godzin. Następnie wypierz, ustawiając jak najdłuższe płukanie.
5
art/2019/30933_68ldNj.jpg
Mleko

Mleko świetnie sprawdzi się w wybielaniu delikatnych rzeczy. Przed praniem zabrudzone lub poplamione białe ubrania włóż do miski z zimnym mlekiem i zostaw na kilka godzin, a następnie wypierz.
Strona 1 z 6

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie