Czysta zmywarka i lśniące naczynia: Domowe sposoby

Magdalena - specjalista Tipy.pl
Zmywarka pozwala zaoszczędzić czas /123RF/PICSEL
1 z 5
Zmywarka to ogromne ułatwienie w kuchni, pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i cieszyć się idealnie czystymi naczyniami. Po pewnym czasie szklane przedmioty mogą jednak matowieć, a na ich brzegach pojawia się biały osad. Może to oznaczać, że nie dbamy o zmywarkę tak, jak należy. Podpowiadamy, jak czyścić to urządzenie, żeby wydobywał się z niego przyjemny zapach, a naczynia nie traciły swojego blasku. Wystarczy regularnie stosować kilka prostych metod, by zmywarka prawidłowo funkcjonowała przez wiele lat.
1
Czyszczenie filtrów /123RF/PICSEL
Czyszczenie filtrów

Na dnie zmywarki znajdują się filtry, które łatwo wyjąć. Często gromadzą się w nich resztki jedzenia, np. pestki z owoców, a także osady z kamienia. Żeby się ich pozbyć, wystarczy zanurzyć filtry (najlepiej rozłożyć je na części) na 15 minut w misce z wodą i płynem do mycia naczyń. Resztki osadu możemy wyczyścić szczoteczką do zębów. Jeśli na filtrach osadziło się dużo kamienia, trzeba włożyć je do miski z octem na kilka godzin. Filtry powinno się myć raz na tydzień lub dwa, w zależności od tego, jak często używamy zmywarki i jak brudne naczynia do niej wkładamy.
2
Czysta zmywarka /123RF/PICSEL
Usuwanie brudu z uszczelek i drzwi

Na uszczelkach gromadzą się osady z tłuszczu i kamienia. Łatwo pozbędziemy się ich za pomocą octu. Wystarczy, że przeczyścimy je szczoteczką do zębów namoczoną w occie. Regularnie powinno się także myć drzwi zmywarki i jej panel – przecierać je wilgotną szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń.
3
Mycie zmywarki /123RF/PICSEL
Mycie zmywarki

Raz na miesiąc lub dwa powinniśmy także umyć całą zmywarkę. Nie wkładamy wtedy do niej żadnych naczyń, a na dno urządzenia wlewamy szklankę octu. Zmywarkę nastawiamy na najwyższą temperaturę. Jeśli zmywarka jest czysta, ale wciąż wydobywa się z niej nieprzyjemny zapach, na jej dno należy wysypać szklankę sody oczyszczonej i ustawić tryb mycia w najwyższej temperaturze. Dobrym sposobem na ładny i świeży zapach jest także dodawanie kwasku cytrynowego do każdego zmywania – wystarczy dosypać 2 łyżeczki do pojemnika na tabletkę.
4
art/2019/30966_HVfgxZ.jpg
Sposób na lśniące naczynia

Za tworzenie się mlecznego osadu na szklanych naczyniach odpowiedzialna jest twarda woda. Aby się go pozbyć, wystarczy włożyć do zmywarki wszystkie zmatowione i pokryte osadem naczynia, do pojemnika na tabletkę wsypać 2-3 łyżeczki kwasku cytrynowego i włączyć tryb długiego mycia. Dla jeszcze lepszego efektu na półce między szklankami można ułożyć kilka grubszych plasterków cytryny bez pestek. Szklane naczynia staną się błyszczące i pachnące. W ten sam sposób możemy skorzystać z octu. Wystarczy, że na dno zmywarki zapełnionej naczyniami wlejemy szklankę octu i włączymy tryb długiego mycia w wysokiej temperaturze.
Strona 1 z 5

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Przemek
19.01.2019
Uwielbiam zapach octu...