bidet

Jak korzystać z bidetu?
MagdaK - specjalista Tipy.pl

W naszym kraju bidety są nadal rzadko spotykane, jednak mamy szanse się na nie natknąć wyjeżdżając za granicę. Szczególnie często można je spotkać w hotelach, zwłaszcza tych lepszych. Bidety są bardzo często spotykane w Korei Południowej, Japonii, Egipcie, Grecji, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Turcji, Brazylii, Chile, Wenezueli, Urugwaju, Libanie i Indiach. Bidet wyglądem przypomina toaletę, ale służy do przemycia miejsc intymnych po skorzystaniu z toalety. Bidety są zwykle zlokalizowane w pobliżu toalet i są one szczególnie przydatne dla osób po różnych zabiegach chirurgicznych, inwalidów, którzy mają ograniczone zdolności ruchowe, osób cierpiących na różne dolegliwości chorobowe jak np. hemoroidy, biegunka, czerwonka, lub inne choroby związane z odbytnicą lub genitaliami. Bidety są także przydatne dla osób zdrowych, np. mężczyzn i kobiet, którzy chcą zachować higienę przed i po stosunku, oraz dla lepszej higieny kobiet podczas menstruacji. Pierwsze spotkanie z bidetem może być trochę trudne, ale w rzeczywistości jest bardzo proste. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak korzystać z bidetu.
1
Rysunek obok może być bardzo wymowny - aby korzystać z bidetu najpierw trzeba skorzystać z toalety. Używamy bidetu PO załatwieniu potrzeb fizjologicznych.
2

Po skorzystaniu z toalety, należy tak jak zwykle użyć papieru toaletowego. To umożliwia usunięcie nadmiaru zanieczyszczeń przed skorzystaniem z bidetu. Wytrzyj się przynajmniej jeden raz zanim skorzystasz z bidetu. Nadmiar kału może nagromadzić się w odpływie bidetu, co będzie obrzydliwe, dla kogoś, kto będzie go używał zaraz po tobie.

3
Większość bidetów ma taki kształt, że możesz z nich skorzystać zarówno siadając przodem, jaki i siadając plecami do tyłu. Nieco łatwiej jest ustawić strumień przepływu wody, jeżeli jesteś zwrócony twarzą do przodu, ale jeżeli nosisz spodnie, musisz je całkowicie zdjąć, aby w ten sposób skorzystać z bidetu. Jest kilka różnych modeli bidetów, więc ich kształt oraz to, jaką część ciała chcesz umyć będzie determinować pozycję, jaką musisz przyjąć. Jeżeli bidet ma osobny kurek na zimną i ciepłą wodę zacznij od odkręcenia ciepłej wody, sprawdź, jaką ma ona temperaturę i odkręć zimną wodę, ale uważaj, bo jeżeli odkręcisz wodę zbyt mocno silny strumień może wylać się poza bidet.
4
Usiądź okrakiem na brzegu bidetu (przodem lub tyłem, jak ci wygodniej), tak by odbyt znajdował się naprzeciw strumienia wody. Większość bidetów nie posiada desek, ale spokojnie możesz usiąść bezpośrednio na jego krawędzi. Stopniowo zwiększaj otwarcie zaworu wody, by obmywała ona odbyt i zmyła z niego resztki kału. Niektóre bidety nie mają kierowania ciśnienia wody bezpośrednio na odbyt, a jedynie napełniają się wodą. W takim przypadku użyj rąk i mydła by się przemyć.
5

Po skończonym myciu genitaliów i odbytu możesz się wysuszyć. Jeżeli w pobliżu znajdują się ręczniki lub ścierki nie używaj ich, służą one do osuszania rąk. Część bidetów ma wbudowaną suszarkę, z której można skorzystać po wymyciu się. Jeżeli nie ma jednak suszarki użyj papieru toaletowego lub ręczników papierowych. Nie wyrzucaj papieru do bidetu, to może go zatkać.


Może to wydawać się śmieszne, jednak wiele osób nie widziało bidetu na oczy! Często osoby wykorzystują je jako zwykłe WC (!). Aby uniknąć kompromitacji, lepiej wcześniej przeczytać powyższy opis.

?

Wskazówki
* Wiele osób używa publicznych bidetów by myć nogi, nie przejmuj się tym.
* Nie pij wody z bidetu, na pewno nie jest zaopatrzony w wodę do picia.
* Jeżeli masz wrażliwą skórę i nie masz pewności, co do jakości wody nie korzystaj z bidetu.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (15)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

BB
26.02.2020
A mnie zawsze irytuje, że klasyczne bidety nie mają deski! Przecież podmywać się, nie siadając (przodem czy tyłem) nie jest wygodnie i można się pochlapać. A jak się już siądzie, to zimno w pupę... Kiedyś, dawno temu bidety były niższe i najprawdopodobniej opierano się na kolanach na podłodze (dywanie!)
Seb
01.02.2019
Bzdura! W Polsce bidety wcale nie są rzadko spotykane i nie ma tak, że za granicą jest ich więcej. Polska to zamożny, nowoczesny kraj, należący do grupy najlepszych, równa się zagranicy.
Paweł
10.02.2018
Korzystanie z bidetu czy deski myjącej z bidetem zawsze będzie lepsze niż papier toaletowy. Teraz nie są już takie drogie rzeczy, bo markowy sprzęt można już dostać za mniej niż 2 000 zł.
rogalik69
23.11.2016
Wbrew pozorom nie zawsze ludzie mają świadomość do czego służy bidet. u znajomych na toalecie jest biobidet czyli deska myjąca i wiele osób nieśmiało pyta ich "do czego to służy" albo "po co wam dwie deski" a szkoda bo te sprzęty bardzo pomagają w codziennej higienie, z którą wiele osób nadal ma problem...
kk
15.04.2016
"siadając plecami do tyłu"
a to można też plecami do przodu?? Tak jak ta dziewczynka z Egzorcysty?
daria16rog
12.02.2013
Chyba wole zostać przy tradycyjnych sposobach.
smutniok
24.08.2012
giorgio, zastanów się może troszkę nad sobą. bez względu w jakim kraju mieszkasz jestem pewna że też można znaleźć na necie instrukcje użycia bidetu. wpisz sobie how to use a bidet i poczytaj troszkę. nie oceniaj innych Polaków z własnej perspektywy. "złodziej w każdym widzi złodzieja". w każdym kraju i w każdej społeczności bez względu na to jak rozwiniętej są osoby które tego nie wiedzą. z pewnością ty też nie wiesz wielu rzeczy które dla większości osób są oczywiste.
giorgio
24.08.2012
jak czytam o tym bidecie,,i jak polacy roba z tego sensacje to dzekuje bogu iz od 15 lat nie mieszkam w tym zacofanym kraju,,,,ludzie od prawie 40 lat myja w nim dupe a tu prosze polska niby rozwiniety kraj a trzeba reklamowac sposob uzycia bidetu,,, to jakas paranoja,,, a uwazamy sie w swiecie za niby intyligetnych,,, az wstyd powiedziec komus o tym ze cos takiego na polskich stronach internetowych jest pisane,,,
ah
26.04.2012
z jednej strony tak, z drugiej nie, ponieważ stosuję nawilżane chusteczki, które można składać na 3 razy i praktycznie przy użyciu maksymalnie 2 szt. nie ma szans, żeby coś zostało, z drugiej przy codziennym prysznicu zawsze można dokładniej się tam umyć, ale jeżeli nie ma czasu, albo trzeba pobrać materiał do badań (a przy dzisiejszych miskach bez schodka to problem) bidet może okazać się pomocny (oczywiście podkładając wcześniej np. ręcznik papierowy)
robert35
25.02.2011
To jest bardzo pomocny artykuł:)