nieumiejętne korzystanie z głosu

Jak pracować nad głosem?
haniahania - specjalista Tipy.pl

Dzwoni telefon. Podnosisz słuchawkę, a rozmówca wita się z tobą bez podawania swojego imienia. Mimo to, od razu wiesz z kim rozmawiasz, nawet jeśli nie słyszeliście się 10 lat. Jak to możliwe? Nie ma w tym żadnej tajemnicy. Głos każdego z nas jest tak charakterystyczny i rozpoznawalny, jak podpis. Ty i twój głos stanowicie jedność. Z tego powodu warto pracować nad głosem, żeby maksymalnie go wykorzystać. Artykuł ten ma szczególne znaczenie dla mówców, nauczycieli, czy telemarketerów. Jednak każdy, kto chce wypracować piękny i przyjemny głos, powinien zapoznać się z przedstawionymi tutaj poradami.
1
Przed przemówieniem zatroszcz się o struny głosowe. Unikaj zimnych napojów. Pragnienie gaś ciepłą lub letnią herbatą i sokiem. Na 2-3 minuty przed przemową nie pij żadnych płynów.
2
Mów płynnie. Staraj się nie robić zbyt wielu pauz udając, że szukasz odpowiedniego słowa. Taka maniera rozprasza słuchaczy i sprawia, że mogą pomyśleć, iż zapomniałeś tekstu.
3
Mów naturalnym, konwersacyjnym tonem głosu. Nie musisz brzmieć jak speaker, którym przecież nie jesteś. Twoja publiczność chce widzieć twoje prawdziwe ja i doceni szczerość twojego głosu.
4
Rozważ przemawianie w szybszym tempie. Słuchacze zrozumieją cię, nawet kiedy będziesz mówić szybko. Nasze mózgi odbierają słowa dwa do trzech razy szybciej niż wynosi normalne tempo mowy. Pomyśl o mówcach, którzy wydali ci się najbardziej dynamiczni. Czy mówili szybko? Raczej tak.
Pamiętaj, by nie przeginać z tempem mowy. Nie mów jak prezenter w telezakupach. Wypracuj takie tempo, żeby twoja przemowa nie brzmiała sztucznie.
5
Utrzymaj uwagę słuchaczy zmieniając tempo mowy. Żeby podkreślić najważniejsze punkty całej przemowy lub płynące z niej wnioski, umiejętnie stosuj pauzy.
6
Mów wyraźnie. Tracisz słuchacza, gdy nie usłyszy, co powiedziałeś. Wymawiaj słowa w taki sposób, by ludzie natychmiast je zrozumieli.
7
Utrzymaj przyjemny poziom głośności. Postaraj się nie krzyczeć, ale spraw, żeby wszyscy obecni dobrze cię słyszeli. Zatroszcz się o odpowiednią modulację. Podobnie jak tempo głosu, zmieniaj również jego głośność.
8
Wybierz odpowiednią wysokość głosu. Pomyśl o skali muzycznej. Są w niej obecne tony wysokie, niskie i takie spomiędzy obu tych zakresów. Monotonny mówca będzie trzymał się jednego tonu głosu, co nieuchronnie uśpi jego słuchaczy. Jeśli chcesz utrzymać zainteresowanie publiczności, odpowiednio zmieniaj wysokość głosu, korzystając raz z tonów wysokich, raz z niskich.
9
Pamiętaj o właściwym oddychaniu. Najbardziej atrakcyjnym tonem głosu mówimy wówczas, gdy oddychamy w sposób regularny, wykorzystując w tym procesie przeponę.
10
Od czasu do czasu rób pauzy. Pamiętaj, że pauza w oczach publiczności nie trwa tyle samo, co w twoich. Mówca nie może wyglądać tak, jakby czegoś zapomniał. Stosuj pauzy w celu podkreślenia ważnych punktów przemowy. Dzięki odpowiedniej artykulacji, pozwolisz słuchaczom wyłapać istotę omawianego zagadnienia.
11
Kiedy to tylko możliwe, analizuj jakość swojego głosu. Nagrywaj przemówienia i odsłuchuj je. Jeśli nie jesteś w stanie pracować nad głosem samodzielnie, skonsultuj się z profesjonalistami zajmującymi się emisją głosu.
12
Pamiętaj, żeby głos zawsze należał do ciebie. Nie staraj się nikogo naśladować. Pracuj nad tym, by twój głos brzmiał pięknie, ale wciąż pozostał twoim głosem. Pamiętaj, że jest on dla ciebie równie charakterystyczny, co odciski palców.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie