Jak oswoić królika?

Anna - specjalista Tipy.pl
Królik da się oswoić /123RF/PICSEL
1 z 4
Marzenie o posiadaniu królika rodzi się w głowie niejednego dziecka. Jeśli się spełni, przed nowym właścicielem niemało pracy. Bo przygotowanie klatki i zakup jedzenia nie wystarczy. Królika trzeba stopniowo zaadaptować do nowych warunków, wyrobić w nim nawyki, między innymi nauczyć załatwiania się w kuwecie oraz postępować z nim tak, aby był towarzyski i nie bał się człowieka. Poniżej znajdziesz garść wskazówek pomocnych w procesie oswajania królika.

1
Królika oswajaj stopniowo /123RF/PICSEL
Pierwsze kroki, czyli adaptacja królika

Najważniejsza jest adaptacja. Królik musi oswoić się z klatką i zacząć traktować ją jako swój dom. Nie wypuszczaj go z niej na początku. Zadbaj o to, by była odpowiednio wyposażona. Niezbędne są kuweta z wyściółką, siano, woda i miska z pokarmem. Staraj się stopniowo przyzwyczajać go do jedzenia zdrowego granulatu.

Nauka czystości

Im królik młodszy, tym więcej działań wychowawczych przed właścicielem. Zanim wypuścisz młodego królika z klatki, musisz nauczyć go załatwiania się w kuwecie. Pomoże ci w tym ściółka, którą należy wysypać kuwetę lub róg klatki. Jeśli królik nadal będzie oporny w nauce czystości, zachęć go przesypaniem odchodów pozostawionych poza kuwetą do niej. Jeśli edukacja zacznie przynosić rezultaty, stopniowo zwiększaj królikowi obszar do spacerów. Pamiętaj, aby początkowo ustawiać dodatkową kuwetę poza klatką.
2
Karm odpowiednio królika /123RF/PICSEL
Oswajanie królika

Po adaptacji i nauce czystości pora na oswajanie. Powstrzymaj się początkowo od nadmiernej czułości. Przynajmniej przez dwa dni. Jeśli nadal będzie strachliwy, poczekaj z dotykaniem, aż oswoi się z nowym miejscem. Czujność właściciela powinny wzbudzić zwłaszcza tupanie i agresywne ruchy królika. Pamiętaj, że króliki nie znoszą głośnej muzyki, odgłosów kłótni czy innych hałasów. Przyzwyczajaj pupila do swojego głosu stopniowo, a podczas głaskania nie wykonuj gwałtownych i niespodziewanych ruchów, które mogą go wystraszyć.

Wypuszczenie królika z klatki

Im częściej będziesz wypuszczać królika z klatki, tym więcej się o nim dowiesz. Na początku będzie rozpoznawał i znaczył swoim zapachem teren. Wykorzystaj ten czas i sprawdź, jakie ma nawyki, czy lubi podgryzać przedmioty, itd. Zachowawczo zabezpiecz książki i kable.
3
Troszcz się o królika /123RF/PICSEL
Czym karmić królika?

Królik powinien być karmiony regularnie. To bardzo ważne. Pożywienie nie powinno zalegać ciągle w miseczce. Warto trzymać się zasady podawania pożywienia regularnie, ale z umiarem. Królik nie powinien być ani za chudy, ani za gruby. Zadbaj o to, aby zawsze miał świeżą wodę i świeże sianko.

Sprzątanie klatki królika

Klatkę zawsze należy sprzątać, gdy nie ma w niej królika i gdy nie korzysta z kuwety. Wskazana jest regularność czynności. Najlepiej sprzątać ją codziennie, aby zabezpieczyć się brzydkim zapachem, które może przeszkadzać domownikom.

Nie zrażaj się

Pamiętaj, że początki bywają trudne. Daj swojemu pupilowi czas i pozwól mu się oswoić stopniowo z otoczeniem. Króliki są indywidualistami i każdy z nich reaguje na nowe sytuacje inaczej.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Natalia
13.04.2020
Dziekuje za pomoc będę kupywać królika i notuje te informacje od was dziekuje bardzo.