Jak pozbyć się kreta z ogrodu?

Agnieszka_red - specjalista Tipy.pl
Kret /123RF/PICSEL
1 z 4
Nie ma nic piękniejszego w ogrodzie niż zielony, równy trawnik i bujne rośliny ozdobne. Niestety, mimo największych starań, coś może pójść nie tak i przestrzeń nie wygląda jak z katalogów. Kiedy głównym winowajcą zamieszania jest kret, trzeba powziąć zdecydowane kroki, aby pozbyć się nieproszonego gościa. Jakie są metody na pozbycie się kreta? Jakich zapachów nie lubi? Po co wbijać pręty w ziemię? Na co przydadzą się szklane butelki? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
1
Aksamitka /123RF/PICSEL
Czy trzeba się pozbywać kreta z ogrodu?

Kret jest małym ssakiem, którego pokryte gęstym futerkiem ciało osiąga wagę ok. 100 g. Wbrew obiegowej opinii nie jest szkodnikiem – nie obgryza korzeni roślin. Jest za to bardzo pożyteczny - tunele, które drąży, spulchniają i nawadniają ziemię. Niestety, jego działalność może czasem szkodzić domowemu ogrodowi - kopaniem pod powierzchnią może uszkodzić korzenie roślin, a kopczyki, które formuje na poziomie gruntu, są bardzo nieestetyczne. Jeśli ktoś chce cieszyć się idealnie płaskim trawnikiem i mieć piękne krzewy, trzeba pozbyć się nieproszonego gościa.

Jak zapobiegać krecim wizytom?

Planując przestrzeń można podjąć pewne kroki, które utrudnią przedostanie się do ogrodu. Krety kopią swoje podziemne korytarze na głębokości do 50 cm, stąd budując ogrodzenie można wkopać dodatkową siatkę na tyle głęboko, by kret nie przedostał się na teren ogrodu. Myśląc o planowaniu trawnika można również zastosować metodę z siatką – przed zasianiem trawy na głębokości 20 cm rozłożyć siatkę z drobnymi oczkami, na którą trzeba położyć darń albo przysypać ziemią i wsypać nasiona. Krety, choć są ślepe, mają bardzo wyczulony węch – jest to atut, który pozwoli zniechęcić futrzanego stworka – wystarczy w rabatach między roślinami zasiać trochę wonnych ziół i kwiatów: czosnek, bazylię, aksamitkę albo komosę.
2
Kretowisko /123RF/PICSEL
Jak wypędzić kreta z ogrodu?

Jeśli ogród został już opanowany przez kreta, warto wypróbować skuteczne metody wypędzenia tego małego ssaka. Wykorzystując jego czuły węch, można umieścić w kretowiskach spleśniałe odpadki (skórki od bananów, połówki cytrusów, ogryzki z jabłek) lub suszone skórki z cytrusów. To skutecznie odstraszy intruza. Najlepiej rozkładać je wcześnie rano, kiedy krety są najbardziej aktywne. Jednak trzeba pamiętać, że jest to tylko metoda krótkotrwała, ponieważ są to bardzo terytorialne stworzenia i po dłuższym stosowaniu mogą się przyzwyczaić do nieprzyjemnej woni. Inną metodą jest wykorzystanie drgań – w tym celu należy wbić metalowe pręty w głąb krecich tuneli, a na ich szczycie umieścić metalowe puszki – pod wpływem wiatru wydają charakterystyczny dźwięk, który odstrasza krety, a dodatkowo pręt przekazuje w głąb gleby drgania, na które krety są bardzo wyczulone. Innym sposobem jest wetknięcie szklanych butelek. Trzeba wbić je tak, aby szyjka i otwór były ustawione ponad powierzchnią krecich nor – wlatujący wiatr będzie powodował nieprzyjemny dla ssaka dźwięk. Można również zastosować różne mieszanki, które należy wlać do tuneli: np. sfermentowaną miksturę z liści czarnego bzu, czosnku i bazylii. Dodatkowo krety nie znoszą zapachu śledzi, nafty i benzyny. Można też sięgnąć po różnego rodzaju wiatraczki i specjalne urządzenia odstraszające, które dostępne są w sklepach ogrodniczych.
3
Pułapka na kreta /123RF/PICSEL
Inne skuteczne metody wypłoszenia intruza

Należy pamiętać, że krety są pod ścisłą ochroną gatunkową, dlatego nie zaleca się ich radykalnego pozbywania się - wystarczy złapać je i przenieść w bezpieczne miejsce. Dostępne są specjalistyczne pułapki, które można zakupić w sklepach ogrodniczych. Wystarczy umieścić taką w krecim tunelu i poczekać, aż mały ssak do niej wejdzie – jej konstrukcja nie pozwala mu się z niej wydostać, dlatego trzeba mu pomóc. Stosując tę metodę, trzeba pamiętać, aby sprawdzać jej zawartość minimum trzy razy dziennie – kret bez pożywienia zdechnie. Jeśli udało się nam go złapać, wystarczy przenieść go w miejsce oddalone o ok. 500 metrów od ogródka.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (21)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Mira
18.04.2019
Żadne metody nie pomagają. Robiłam wszystkie, o których piszecie Zafundowałam sobie kota przez jeden sezon nie było. Radość trwała krótko i znowu się pojawiły Muszę z nimi żyć, mimo że mnie wkurzają.

jarekri
17.04.2019
U mnie zadziałały wkładane kulki ma mole do dziury kreta
mars
15.04.2019
kot sąsiada sobie radzi z kretami
Irena
15.04.2019
Porady w artykule nic nie dają - poza pułapką. Próbowaliśmy wszystkiego, mając w którymś momencie ponad 100 kretowisk na trawniku. Przy zakładaniu pułapek (rura pcv z blaszkami na końcach) trzeba wykazać się cierpliwością i założyć ich co najmniej 4 w miejscach pomiędzy kretowiskami w tunelach.
Jerzy
15.04.2019
Wszystkiego już próbowałem, nic nie pomaga. Jak co roku mam na trawniku ponad 300 kopczyków różnej wielkości. Nie pomaga nawet jazda kosiarką ani traktorem. Więc co dalej ???
sandrzey
15.04.2019
Należy kupić dezodorant dla mężczyzn z najniższej półki, zapach musi być "porażający". Rozgarnąć kopiec, odkryć norkę , psiknąć solidną porcję do środka, zakryć otwór wiechciem i przysypać ziemią. Podobnie zrobić z innymi kopcami. Efekt gwarantowany.
Www
15.04.2019
Jedynym naprawdę skutecznym sposobem na krety jest metalowa łapka i metalowa siatka pod trawnikiem. Reszta po prostu nie działa.
baszar
15.04.2019
Wypróbowalem chyba większość z proponowanych tu sposobów. Oprócz ostatniego, radykalnego polegającego na zlapaniu intruza, NIE DZIAŁA NIC.
julita
15.04.2019
Na kreta najlepszy jest solony śledź (matias). Zapach śledzia odstrasza krety, nie robiąc im krzywdy. Wynoszą się w inne miejsce. Może do sąsiada?
wilhelm
15.04.2019
Ja mam skuteczną metodę, która działa przez cały rok! Gdy po śniegach zobaczyłem 40 kopców na moim pięknym trawniku, postanowiłem ich wypłoszyć! Maluję od czasu do czasu obrazy w oleju na koniec pokrywam je końcowym werniksem. Ma on silny zapach albo wkładam szproty wędzone do otworów!