Jakie błędy najczęściej popełniamy czyszcząc okulary?

Agnieszka - specjalista Tipy.pl
Czyszczenie okularów /123RF/PICSEL
1 z 4
Chcąc mieć czyste okulary, wcale nie trzeba inwestować w drogie i specjalistyczne środki. Wystarczy tylko czyścić je umiejętnie. Nieodpowiednie preparaty lub narzędzia mogą trwale uszkodzić szkła lub oprawki. Proponowane przez nas metody sprawią, że okulary będą służyć przez lata. Jak skutecznie je wyczyścić? Jakich środków używać? Dlaczego trzeba je ściągać dwiema rękami? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.
1
Okulary /123RF/PICSEL
Jakie są najczęstsze błędy w czyszczeniu okularów?

Nowe okulary posiadają specjalistyczną powłokę soczewek, która zapewnia im wysoką jakość. Niestety nieumiejętne ich czyszczenie może spowodować uszkodzenie powierzchni. Pamiętaj, że szybkie przetarcie okularów elementem ubioru, który ma się na sobie (sweter, koszulka, szalik) nie jest dobrym rozwiązaniem. Struktura ubrania, może spowodować porysowanie szkieł. Tak samo jak używanie w tym celu papierowych ręczników albo papieru toaletowego. Ich szorstka powierzchnia może zniszczyć okulary. Wraz z nowymi okularami otrzymuje się od optyka specjalną ściereczkę, która służy do bezpiecznego czyszczenia szkieł. Jej delikatna struktura zapobiega ich porysowaniu.
Okularów nie należy nadmiernie pocierać podczas czyszczenia. Jeśli zabrudzenia na nich są oporne, należy umyć je letnią wodą z dodatkiem szarego mydła. Ta metoda jest o tyle skuteczna, że pozwala na umycie wszystkich elementów. Ze względów higienicznych nie wolno pomijać również oprawek (szczególnie zauszników i nanośników). Zbyt wysoka temperatura wody może je zdeformować, dlatego należy zadbać o odpowiednią temperaturę.
2
Czyszczenie okularów /123RF/PICSEL
Czego nie wolno robić podczas czyszczenia okularów?

Nawet najtrwalsze oprawki mogą ulec deformacji, dlatego okulary zawsze należy ściągać dwiema rękami. Kiedy tę czynność wykonuje się jedną ręką, może dojść do złamania mostka oprawek (element między soczewkami), bądź do wyłamania zausznika. Powszechnie używa się nawilżonych jednorazowych chusteczek, które nasączone są alkoholem. Idealnie nadają się do czyszczenia drobnego sprzętu elektronicznego (telefonów, tabletów, itp.). Jednak okazuje się, że ze względu na ich stopień twardości, czyszczenie nimi szkieł może spowodować ich porysowanie. (Szczególnie tych wykonanych z tworzywa sztucznego). Nie warto też czyścić okularów na sucho. Wyjątek stanowią dedykowane ściereczki od optyka. Można wtedy użyć specjalistycznego płynu do czyszczenia (dostępnego w salonie optycznym) albo zwykłej wody. Raz na pół roku można zafundować okularom specjalistyczną kąpiel w myjce ultradźwiękowej. Ta metoda pozwala pozbyć się osadów, bardzo tłustych plam oraz piasku, który często zalega w trudno dostępnych miejscach.
3
Myjka do czyszczenia okularów /123RF/PICSEL
Praktyczne porady

Okulary, jeśli mają służyć przez lata, muszą być pielęgnowane ze szczególną starannością. Podczas ściągania ich np. na noc warto od razu schować je do specjalnego etui. Odłożone w przypadkowym miejscu mogą spaść i ulec zniszczeniu. Dodatkowo należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie kłaść okularów tak, aby soczewkami dotykały podłoża. Nie wolno też ich przechowywać "luzem" w kieszeniach albo w torebce. Warto też uważać na różne kosmetyki, których używa się np. do pielęgnacji włosów. Przed nałożeniem lakieru warto wcześniej odłożyć okulary w bezpieczne miejsce. Należy również pamiętać, że brudnych okularów nie powinno czyścić się preparatami do mycia szyb i okien, gdyż zawarty w nich amoniak może zniszczyć delikatną strukturę soczewek.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (4)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

binokl
19.04.2019
Nosze okulary od 25 lat i mogę powiedzieć jedno, ten kto to pisał na pewno nie nosi na co dzień okularów :))) Pierwsze słyszę, aby obecne plastikowe szkła się rysowały :)))) a tym bardziej w jakiś inny sposób niszczyły ( ja w swoich nawet śpię i nic się z nimi nie dzieje.
starszy
19.04.2019
Czekam na poradę, jak chodzić. Czy najpierw prawą nogą wysuwamy, czy jednak lewą?
Greedy
19.04.2019
Czyszczenie za pomocą wody to błąd! Woda nic nie daje, bo na okularach osiadają różne zanieczyszczenia z powietrza, które nie są usuwalne przez wodę (są tłuste). Mycie szkiełek wodą spowoduje powstanie smug, które strasznie przeszkadzają w słoneczną pogodę. Pomocny okaże się wtedy płyn do naczyń.
zbynio
19.04.2019
Wszędzie czytam, że nie można czyścić na sucho. Niestety, użycie płynu, to przepis na smugi, które trudno usunąć. W rezultacie często szkła wyglądają gorzej niż przedtem. Jak nie wytrę na sucho, to nie wytrę w ogóle.