wiosenne porządki

Jak wykorzystać naturalne produkty do sprzątania domu?

MatronacieniaMatronacienia - specjalista Tipy.pl
wiosenne porządki
1 z 10
Wciąż powiększający się w domu arsenał środków czyszczących zawiera mnóstwo toksycznych związków, sztucznych barwników i substancji zapachowych. Niektóre z nich mogą zawierać nawet substancje wybielające, amoniak i kwasy. Substancje te mogą zanieczyszczać nasze powietrze w domu, a w konsekwencji prowadzić do podrażnienia oczu i płuc. Najbardziej narażone na ich działanie są nasze dzieci i domowe zwierzątka. Wiele tego typu środków zawiera dodatkowo zbyteczne substancje bakteriobójcze (pestycydy), a w konsekwencji ich używania bakterie mogą stać się silniejsze i bardziej odporne na antybiotyki.
Wszystkie dostępne w sklepach środki czyszczące sporo kosztują. Zrób więc swoje własne. Największe zanieczyszczenia i najtrudniejsze do usunięcia plamy możesz skutecznie usunąć przy pomocy sody oczyszczonej, boraksu, soku z cytryny i innych prostych środków, które z pewnością masz pod ręką.
1
czyszczenie płytek ceramicznych
Płytki i glazura.

Utrzymuj swoją łazienkę i płytki kuchenne w nieskazitelnej czystości za pomocą prostych środków czyszczących:


Soda oczyszczona i woda – brudną powierzchnię posyp sodą oczyszczoną, a następnie wyszoruj ją przy pomocy wilgotnej gąbki lub szmatki. Jeśli brud nie chce puścić, powierzchnię oprósz solą i mocno szorując, zetrzyj go.


Sok z cytryny lub ocet – będą pomocne, gdy masz trudne do usunięcia plamy, pleśń lub smugi tłuszczu. Spryskaj lub namocz plamy w occie lub soku z cytryny. Pozostaw to na kilka minut, a następnie wyszoruj je przy pomocy szczotki o twardym włosiu.


Dezynfekcja – zamiast kupować wybielacz w sklepie, zrób go samodzielnie. Zmieszaj ze sobą 2 szklanki wody, 3 łyżki mydła w płynie i 20 – 30 kropli olejku z drzewa herbacianego. To naprawdę proste!

2
sprzątanie kuchni
Kuchnia

Pomieszczenie, w którym żywność jest przygotowywana, przechowywana i często też następuje w nim jej konsumpcja, powinno być pod szczególną kontrolą. Nieraz zdarzy się, że coś nam się wyleje, czy ukruszy – dzięki temu tworzymy podłoże do rozwoju i namnażania się szkodliwych drobnoustrojów.


Soda oczyszczona i woda – zabrudzoną powierzchnie oprósz sodą oczyszczoną, a następnie umyj ją przy pomocy wilgotnej gąbki lub szmatki. Bardziej uporczywe plamy usuniesz za pomocą mieszanki sody z wodą. Połącz ze sobą oba te składniki w odpowiednich ilościach, tak, aby uzyskać konsystencję papki. Pozostaw na jakiś czas mieszankę na plamie, a następnie zmyj ją. Środek ten doskonale radzi sobie także z przebarwieniami na zlewozmywakach, deskach do krojenia, pojemnikach, kuchenkach, lodówkach i wielu innych rzeczach.


Sól i woda – jeśli potrzebujesz środka o właściwościach ściernych, posyp zabrudzoną powierzchnie solą. Teraz wyszoruj ją przy pomocy wilgotnej ściereczki lub gąbki.


Naturalny środek dezynfekujący – zabij wszystkie szkodliwe bakterie i zarazki bez użycia silnych szkodliwych środków. Wymieszaj ze sobą 2 szklanki wody, 3 łyżki mydła w płynie i 20 – 30 kropli olejku z drzewa herbacianego. Tak przygotowanym środkiem spryskaj lub przetrzyj wszystkie blaty kuchenne i inne powierzchnie.

3
Okna i lustra.

Zamiast używać drażniących nasze drogi oddechowe środków ze sklepu, do mycia luster i szyb również możesz wykorzystać proste domowe środki.


Ocet, woda i gazeta – zmieszaj 2 łyżki octu z około 4 litrami wody. Roztwór przelej do butelki ze spryskiwaczem. Skrop szybę, a następnie wytrzyj ją do sucha za pomocą czarno-białej gazety. Nie używaj do tego celu ręczników papierowych, które mogą zostawiać smugi. Jeśli nie masz pod ręką octu lub drażni cię jego zapach, do mycia szyb możesz użyć rozcieńczonego soku z cytryny lub wody sodowej.

4
czyszczenie dywanów
Dywany.

Utrzymanie dywanów w czystości jest trudniejsze, niż może się nam to wydawać. Zwłaszcza w sezonie zimowym na chodnikach jest mnóstwo piasku i soli, które przenosimy na nasze dywany na podeszwach butów.


Trzepanie dywanów – jeśli tylko masz taką okazję, wynieś swoje dywany na zewnątrz i porządnie je wytrzep. Mocno uderzaj trzepaczką, dzięki temu pozbędziesz się wszelkich zabrudzeń – kurzu, piasku, włosów i soli.


Woda sodowa – prawdopodobnie każdy z was słyszał stare powiedzenie, że woda sodowa doskonale usuwa wszelkie plamy z dywanów. Jest tylko jedno "ale..." – musisz zareagować natychmiast. Usuń z wierzchu zanieczyszczenie, tyle ile się da, a następnie obficie przemyj plamę wodą sodową. Osusz plamę starym ręcznikiem lub chłonna szmatką. Woda sodowa wypłucze zabrudzenia z dywanu i zapobiegnie powstaniu plamy.


Mąka kukurydziana – jeśli wylałaś coś na dywan i utworzyła się duża plama, nie panikuj. Posyp ją mąką kukurydzianą i pozostaw na 5 – 15 minut. Ciecz w tym czasie wsiąknie w mąkę i wystarczy, że później ją odkurzysz.


Odplamiacz – zrób swój własny. Za pomocą miksera zmieszaj ze sobą ¼ szklanki mydła w płynie lub innego detergentu z 1/3 szklanki wody. Miksuj do czasu, aż całość się spieni. Rozpyl mieszankę na plamę, a następnie spłucz ją octem.


Neutralizacja zapachu – cały dywan oprósz sodą oczyszczoną lub mąką kukurydzianą – na średniej wielkości dywan zużyj około 1 szklankę proszku. Po 30 minutach dywan odkurz.

5
drewniane podłogi - czyszczenie
Drewniane podłogi.

Drewniane podłogi są piękne, higieniczne, trwałe i dodają wartości każdemu domowi. Są łatwe do odkurzenia, ale źle znoszą czyszczenie na mokro. Wiec jak przywrócić ich naturalny blask bez niszczenia?


Ocet – przygotuj roztwór z ¼ filiżanki octu i 1 litra wody. Przelej płyn do butelki ze spryskiwaczem i rozpyl go na bawełnianą szmatkę lub ręcznik, aż będzie lekko wilgotny. Teraz przetrzyj swoją podłogę. Dzięki temu zabiegowi drewniana podłoga odzyska dawny blask.

6
czyszczenie piekarnika
Czyszczenie piekarnika.

Zazwyczaj piekarnik czyścimy za pomocą zakupionych środków chemicznych, w których składzie często można znaleźć toksyczne związki, takie jak: glikol etylenowy, wodorotlenek sodu i potasu, chlorek metylenu czy destylaty ropy naftowej. Produkty te są szkodliwe dla naszej skóry i oczu, a ich opary są z pewnością niezdrowe. Zamiast tych środków wypróbuj metody naturalne.


Soda oczyszczona i woda – całą zabrudzoną wewnętrzną stronę piekarnika pokryj pastą zrobioną z sody oczyszczonej i wody. Pozostaw ją na noc. Następnego dnia załóż rękawice i usuń cały brud. Na koniec całość przetrzyj wilgotną szmatką.

7
zatkany odpływ
Zatkany odpływ.

Zatkany odpływ w wannie lub zlewie to niemały problem. Jednak wylewanie do niego ogromnych ilości toksycznych związków, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Substancje te nie tylko zanieczyszczają nasze drogi odpływu wody, ale także mogą wywoływać oparzenia chemiczne. W przypadku połknięcia tego typu środków, może pojawić się duże niebezpieczeństwo. Zastanów się więc czy na pewno chcesz ich używać w swoim domu.


Soda oczyszcza i wrząca woda – wsyp ½ szklanki sody oczyszczonej do odpływu, a następnie zalej ją 2 szklankami wrzącej wody. Jeśli to nie zadziała, zmieszaj sodę oczyszczoną z ½ szklanki octu i szczelnie przykryj odpływ. Soda zacznie intensywnie musować, rozpuszczając jednocześnie zalegające w spływie substancje blokujące przepływ. Na koniec, wlej do odpływu około 4 litry wrzącej wody.

8
usuwanie plam z obrusów i tkanin
Starsze obrusy, serwetki i tkaniny.

Każdy z nas ma w domu jakieś rodzinne pamiątki i nieraz zastanawiamy się jak je wyczyścić. Stare serwetki, obrusy czy pościel nieraz mają dla nas duże znaczenie. Mimo iż nowoczesne pralki maja przeróżne programy do prania delikatnych tkanin, niektóre rzeczy nadal trzeba prać ręcznie.


Promienie słoneczne – co może być łatwiejsze, niż dezynfekcja i usuwanie plam w słońcu. Pamiętaj jednak, by nie robić tego zbyt często z delikatnymi elementami, gdyż po pewnym czasie mogą zacząć się rozpadać. Wystarczy położyć na kilka godzin swoje stare koronkowe obrusy, zasłony czy pościel na trawie w pełnym słońcu. Plamy po pewnym czasie zaczną blednąć.


Wrzątek – weź duży garnek i napełnij go wodą. Postaw go na palniku i doprowadź do wrzenia. Wrzuć do niego tkaniny i pozostaw je, nich się moczą, dopóki plamy nie znikną.


Detergenty i boraks – zmieszaj ze sobą płyn do naczyń i boraks w takich ilościach, aby uzyskać gęstą pastę. Wetrzyj ją w plamy na tkaninie, a następnie spłucz czystą wodą.


Woda utleniona – jeśli masz wyjątkowo uporczywe plamy, spróbuj spryskać je wodą utlenioną. Poczekaj chwilkę, a następnie przepłucz tkaninę w czystej wodzie.

9
czyszczenie sztućców
Sztućce.

Zazwyczaj środki chemiczne służące do czyszczenia sztućców obiadowych zawierają związki toksyczne, a producenci ostrzegają, by nie pozostawiać ich zbyt długo w kontakcie z naszą skórą. Zastanów się więc czy na pewno chcesz takim środkiem wyczyścić sztućce, którymi będziesz potem jeść?


Czyszczenie srebra:


Folia aluminiowa, wrząca woda, soda oczyszczona i sól – przywróć swoim srebrnym sztućcom blask z pomocą tej prostej metody. Dno zlewozmywaka lub garnka wyłóż folią aluminiową i włóż do niego zaśniedziałe sztućce. Zalej wszystko wrzącą wodą, dodaj filiżankę sody oczyszczonej i szczyptę soli. Pozostaw wszystko na kilka minut. Nalot zostanie usunięty ze sztućców i osadzi się na folii aluminiowej.


Pasta do zębów – jeśli nie możesz zanurzyć przedmiotów, które chcesz wyczyścić lub brakuje ci jakiegoś składnika, spróbuj nieco innego, ale równie prostego sposobu na czyszczenie srebra. Potrzebna będzie ci pasta do zębów i miękka szmatka. Nałóż pastę na srebrny przedmiot i przy pomocy szmatki zacznij ją wcierać. Gdy usuniesz nalot, spłucz całość ciepłą wodą i osusz. Zamiast pasty do zębów możesz użyć specjalnej mieszanki wykonanej z sody oczyszczonej i wody wymieszanych w stosunku 3 : 1.


Czyszczenie miedzi:


Ketchup – aby miedziane garnki, patelnie i sztućce odzyskały dawny blask, natrzyj je ketchupem.

Strona 1 z 10

Powiązane porady

czyszczenie srebra
ubrania pachnące stęchlizną
naczynia ze stali nierdzewnej

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Ewa
20.03.2013
z tym boraksem to natomiast bzdura - musialy sie koncerny wkurzyc
ola
02.10.2012
Boraks wedlug nowych badan,srodek toksyczny,mutagenny,trzeba poszperac w necie,juz jest troche o tym.Poza tym mycie drewnianych podlog octem odradzam,schodzi lakier i kolor,u mnie tak bylo,ocet jest dosyc silnym kwasem.Za to do kafelkow,terakoty rewelacja.