Andrzejki: Najciekawsze i mniej znane zwyczaje

AlicjaAlicja - specjalista Tipy.pl
Wróżby andrzejkowe /123RF/PICSEL
1 z 4
Andrzejki, zwane również ostatkami, to święto, które już od dawna zagościło w polskiej tradycji. Jest to ostatnia okazja na huczne zabawy przed rozpoczęciem adwentu. Zwyczajowo jest obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada. Jego historia sięga już XVI wieku, jednak teraz wgląda ono zupełnie inaczej. Wcześniej miało charakter święta matrymonialnego, kierowanego raczej do niezamężnych kobiet. Obecnie jest to zabawa, w której może wziąć udział każdy, kto ma na to ochotę. Sposobów na świętowanie jest wiele.
1
Świeczki andrzejkowe /123RF/PICSEL
Najpopularniejsze zabawy

O laniu wosku przez klucz słyszał chyba każdy. Ta zabawa polega na przelewaniu stopionego wosku do miski z zimną wodą przez klucz oraz odgadywaniu kształtu cienia, jaki rzuca powstała rzecz. Ma ona mieć związek z naszą przyszłością.
Równie popularna zabawa to przekładanie butów. Polega na układaniu ich kolejno od ściany w stronę progu, cały czas przekładając ostatni. Ten, którego but pierwszy dojdzie do końca, pierwszy weźmie ślub.
Równie lubianą zabawą jest przekuwanie kartki w kształcie serca igłą. Wypisane są na niej różne imiona, to wylosowane ma być imieniem przyszłej żony lub męża.
2
Topienie wosku /123RF/PICSEL
Mniej znane zwyczaje

Znudziły ci się dotychczasowe zabawy andrzejkowe? Może właśnie wśród poniższych znajdziesz coś nowego i ciekawego.
Ta zabawa wymaga trochę czasu i cierpliwości. W dzień świętego Andrzeja należy uciąć gałąź wiśni lub czereśni i włożyć do wody. Jej zakwitnięcie w Boże Narodzenie ma oznaczać szybki ożenek.

Do następnej jedyne, co będzie potrzebne, to kilka jabłek. Należy je obrać ze skórki i rzucić za siebie. Powstały kształt ma być pierwszą literą imienia przyszłego małżonka.

Wróżenie z atramentu również nie jest bardzo wymagające. Na kartkę papieru wylewamy kroplę atramentu i składamy na pół, następnie odczytujemy powstały wzór. Oto kilka najpopularniejszych wyników, razem z ich znaczeniem: motyl – krótki romans, twarz – pojawienie się rywala, drzewo – miłość, na którą trzeba poczekać.
3
Andrzejki historia /123RF/PICSEL
Co warto wiedzieć o andrzejkach?

W Polsce pierwsza wzmianka o święcie świętego Andrzeja pojawiła się w 1557 roku. Marcin Bielski wspomniał o nich w swojej sztuce teatralnej pt. „Komedyja Justyna i Konstacyjej”. Było to święto traktowane bardzo poważnie, początkowo kierowane raczej do młodych, niezamężnych dziewczyn. Popularność zyskało dopiero z czasem. Pochodzenie samego święta nie jest do końca znane. Niektóre źródła wskazują na starożytną Grecję, odwołując się do pochodzenia imienia Andrzej.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie