Jak chronić kolor ubrań podczas prania?

Anna - specjalista Tipy.pl
Jak zachować kolor ubrań?/123RF/PICSEL
1 z 4
Ulubione ubrania zachwycające śnieżną bielą czy intensywnością kolorów nie wyglądają zazwyczaj już tak dobrze po zaledwie kilku praniach. Słaba jakość materiału i środków barwiących, używanie nieodpowiednich detergentów do prania przyczynia się do płowienia tkanin, a często także do farbowania innych ciuchów. Rynek oferuje dużo produktów piorących, radzących sobie z tym problemem. Często nie są one jednak zbyt skuteczne, a poza tym wiąże się to z dużymi wydatkami, gdyż do każdego rodzaju ubrań nadaje się inny środek. Warto wtedy sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby, które pomogą zachować kolor ubrań. Sprawdź, jakie produkty zapobiegną płowieniu i farbowaniu tkanin oraz odświeżą ich barwę.
1
Pieprz odświeża kolor ubrań/123RF/PICSEL
Pieprz

Może zaskoczyć fakt, że idealnym sposobem na zachowanie koloru ubrań podczas prania jest użycie pieprzu. Wystarczy wsypać do bębna pralki łyżeczkę grubo zmielonego pieprzu i dodać tak jak zawsze preferowany środek piorący. Pranie wykonać najlepiej w jak najniższej temperaturze. Cząsteczki pieprzu sprawią, że pozostałości po detergentach zostaną usunięte z tkanin i tym samym ubrania odzyskają dawny, intensywny kolor. Pieprz podczas prania zostanie wypłukany wraz z wodą. Ten sposób najlepiej sprawdzi się w przypadku czarnych i ciemnych tkanin.

Kawa i herbata

Zarówno kawa, jak i herbata kojarzą nam się bardziej z nieestetycznymi plamami na ubraniach, widocznych po rozlaniu tych napojów. Jednak sprawdzają się one świetnie w przypadku prania ciemnych i czarnych tkanin, gdyż działają jak naturalny barwnik. Pomogą zatem zachować intensywny kolor. Do komory na płyn należy wlać 250 ml szklanki mocnego naparu z kawy (bez fusów) lub herbaty.

Ocet

Niezależnie od koloru ubrań z płowieniem poradzi sobie także ocet. Jest to też bardzo dobry sposób na zapobiegnięcie farbowaniu ubrań. Wystarczy moczyć farbujące tkaniny w roztworze z jednego litra octu i jednego litra wody. Szklankę octu warto też dodać do prania w trakcie płukania. Ten specyfik zapewni nie tylko odświeżenie koloru, ale też zmiękczy tkaniny i zapobiegnie ich elektryzowaniu się.
2
Soda odświeża kolor tkanin/123RF/PICSEL
Sól

Do jaśniejszych ubrań można użyć też soli kuchennej. Podziała w taki sam sposób, jak pieprz. Usunie z włókien tkaniny pozostałości po środkach piorących. Pomoże też chronić materiał przed wypłukiwaniem się koloru. Należy wsypać do bębna z praniem około 100 g soli.

Cytryna

Cytryna to z kolei świetny środek wybielający. Doskonale sprawdzi się zatem w przypadku białych ubrań, by nie szarzały. Wyciśnięty sok z dwóch cytryn zmieszaj z taką samą ilością wody. Mieszankę dodaj do prania. Cytryna nie tylko odświeży kolor, ale też nada praniu przyjemnego zapachu. Zszarzałe tkaniny można również moczyć w takim roztworze z większą ilością wody przed praniem przez 40 minut, co wzmocni efekt wybielający. Cytryna pomoże również wywabić plamy, wystarczy posypać zabrudzenie proszkiem do pieczenia i pocierać je przekrojonym owocem, a następnie pozostawić na 15 minut. Po tym należy wyprać ubranie w ciepłej wodzie.

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia

Śnieżną biel przywróci także ubraniom soda oczyszczona oraz proszek do pieczenia. Wzmocnią one działanie proszku do prania i pomogą przywrócić wyrazisty kolor ciuchów. Do prania dodaj pół szklanki sody oczyszczonej lub dwie torebki proszku. Możesz także użyć obu środków dla uzyskania lepszego efektu. Ponadto soda dobrze poradzi sobie z żółtymi przebarwieniami z potu, zwłaszcza pod pachami.
3
Jak wybielić ubrania?/123RF/PICSEL
Mieszanka wody utlenionej i amoniaku

Intensywniejszym sposobom na odzyskanie białego koloru jest pranie z dodatkiem mieszanki na bazie wody utlenionej i amoniaku. W tym celu wymieszaj ćwierć szklanki wody utlenionej z czterema kroplami amoniaku i litrem wody. Mocz ubrania w roztworze przez 30 minut, a następnie wypłucz. Dzięki amoniakowi ta mieszanka działa silnie i skutecznie. W przypadku delikatniejszych ubrań należy jednak z niego zrezygnować i użyć samej wody z wodą utlenioną.

Skorupki jaj

Do białej i żółtej odzieży można użyć także skorupek jaj. Do prania należy dodać tak jak zawsze środki piorące, a oprócz tego do bębna wrzuca się woreczek z oczyszczonymi z białka i żółtka skorupkami. Ta metoda z powodzeniem pomoże zachować biel ubrań, a w przypadku użycia większej ilości skorupek przywróci kolor zszarzałych i zafarbowanych tkanin.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie