Jak usunąć kamień z czajnika?

Magdalena - specjalista Tipy.pl
Jak usunąć kamień z czajnika? /123RF/PICSEL
1 z 4
Kamień osadzający się na dnie czajnika to efekt zbyt twardej wody w kranie. Biały nalot możemy wtedy zaobserwować także w zlewie, na kranach czy w kabinie prysznicowej. Kamień w czajniku jest jednak szczególnie uciążliwy, ponieważ psuje smak kawy czy herbaty, a w dodatku przedłuża czas gotowania się wody i zwiększa rachunki za energię elektryczną lub gaz. Osad z kamienia sprawia też, że czajnik szybciej się psuje. Jak odkamienić czajnik za pomocą domowych sposobów?
1
Ocet i soda /123RF/PICSEL
Jak odkamienić czajnik octem?

Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się kamienia z czajnika jest użycie octu. Należy zmieszać go z wodą w proporcji 1:1 i wlać do czajnika, a następnie zagotować i pozostawić na 2 godziny. Po tym czasie osad z kamienia powinien zniknąć (jeśli warstwa na dnie była wyjątkowo gruba, czynność należy powtórzyć). Czajnik wystarczy dokładnie wypłukać kilka razy wodą, a następnie jeszcze raz wlać wodę, zagotować ją i wylać.
2
Kwasek cytrynowy /123RF/PICSEL
Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

Kwasek cytrynowy działa podobnie jak ocet, jednak pozwala uniknąć nieprzyjemnego, ostrego zapachu w domu. Do zagotowanej w czajniku wody wystarczy wsypać torebkę kwasku cytrynowego (20 g). Taką mieszankę pozostawiamy na kilka godzin, a następnie dokładnie płuczemy czajnik. Kwasek cytrynowy możemy też zastąpić szklanką soku ze świeżej cytryny.
3
Soda oczyszczona /123RF/PICSEL
Jak odkamienić czajnik sodą?

Osad z kamienia usuniemy także za pomocą sody oczyszczonej. W czajniku gotujemy wodę, a następnie wsypujemy do niej 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej i pozostawiamy na jakiś czas. Jeśli warstwa osadu nie była zbyt gruba, kamień powinien się rozpuścić już po 15 minutach. Po tym czasie czajnik wystarczy dokładnie wypłukać wodą.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie