Jak pozbyć się brzydkiego zapachu w szafie?

Agnieszka - specjalista Tipy.pl
Szafa /123RF/PICSEL
1 z 4
Nieprzyjemna woń pojawia się zarówno w starszych, jak i nowych szafach. Jeśli nie zareagujesz w porę, twoje ubrania przenikną charakterystycznym zapachem. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim wkładanie do szafy znoszonych ubrań (przesiąkniętych potem czy dymem papierosowym) oraz mokrych i wilgotnych. Na zapach w szafie ma też wilgoć panująca w domu. Na szczęście istnieją łatwe sposoby na zażegnanie problemu, wystarczy sięgnąć po kilka sprawdzonych metod. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w szafie?
1
Znoszone ubrania /123RF/PICSEL
Przyczyny brzydkiego zapachu w szafie

Brzydki zapach może być spowodowany złym stanem szafy. Przed umieszczeniem ubrań dokładnie umyj jej wnętrze: wystarczy odrobina wody połączoną z sodą oczyszczoną albo octem. Następnie dokładnie wywietrz wnętrze, aby pozbyć się intensywnej woni. Jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, przetrzyj całe półki i ścianki mebla wilgotną ściereczką nasączoną kilkoma kroplami olejku eterycznego. Przed włożeniem do środka ubrań, trzeba upewnić się, że szafa jest sucha
2
Koci żwirek /123RF/PICSEL
Jak usunąć zapach stęchlizny z szafy?

Jeśli w szafie pachnie stęchlizną, zastosuj naturalne środki, które skutecznie pochłaniają nieprzyjemne zapachy. Najlepiej sięgnąć po sodę oczyszczoną albo świeżo mieloną kawa. Rozsyp je na spodeczkach lub przesyp do małych, ale przepuszczalnych woreczków i umieścić w różnych częściach szafy. Aby metoda była skuteczna, zawartość musisz często wymieniać – najlepiej co kilka dni. W zastępstwie użyj bentonitowego kociego żwirku: zapachowego lub neutralnego. Znaną metodą jest również umieszczenie w szafie gorącego mleka i pozostawienie go w zamkniętym meblu, aż ostygnie. Niestety zabieg trzeba powtarzać kilkukrotnie.
3
Lawenda /123RF/PICSEL
Naturalne odświeżacze do szafy

Najprostszą metodą na usunięcie nieprzyjemnego zapachu w szafie jest umieszczenie w niej kilku kostek mydła. Możesz również wykorzystać świeże lub suszone zioła, które nie dość, że usuną brzydką woń, to skutecznie odstraszą mole. Które z nich się sprawdzą? Przede wszystkim lawenda, goździki, liście laurowe, szałwia lub mięta. Również możesz stworzyć domowy specyfik, którym regularnie pryskaj wnętrze szafy. 100ml wódki lub spirytusu wymieszaj z sokiem z cytryny albo kilkoma kropelkami dowolnego olejku eterycznego. Całość przelej do butelki i stosuj kilka razy w tygodniu.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie