Najbardziej niebezpieczne diety: Rujnują zdrowie i powodują jo-jo

Magdalena - specjalista Tipy.pl
Które diety są najbardziej niebezpieczne? /123RF/PICSEL
1 z 4
Szczupła sylwetka i jędrna skóra to upragniony cel wielu osób. Niestety walka z nadprogramowymi kilogramami nie jest łatwa. Wymaga dużej motywacji, samodyscypliny, a także wielu wyrzeczeń. Nic dziwnego, że diety cud „bez głodzenia się”, „pięciodniowe” czy polegające na tym, że „jesz, co chcesz” biją rekordy popularności. Niestety wiele z nich jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Okazuje się, że popularne diety wyniszczają wątrobę i nerki, obciążają jelita, a nawet mogą być niebezpieczne dla serca. Niemal wszystkie powodują groźne niedobory i osłabiają odporność. Jakby tego było mało, ich zakończenie bardzo często prowadzi do efektu jo-jo. Sprawdź, które popularne diety mogą być niebezpieczne dla zdrowia.
1
Dieta ketogeniczna /123RF/PICSEL
Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna polega na niemal całkowitym wykluczeniu węglowodanów i przyjmowaniu jak największej ilości produktów wysokotłuszczowych (tłuste mięso, oleje roślinne, tłuszcze zwierzęce, jaja, orzechy, sezam awokado). Ten sposób odżywiania się wykorzystuje procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Niedobór węglowodanów sprawia, że znacznie szybciej dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej, a jednocześnie zmniejsza się apetyt. Dieta ketogeniczna została opracowana z myślą o wspieraniu terapii rzadkich chorób metabolicznych, wykorzystuje się ją czasem w leczeniu padaczki czy choroby Alzheimera. Niestety z czasem zyskała miano szybkiej i skutecznej diety odchudzającej. Lekarze alarmują, że prowadzi do groźnych niedoborów i zakwasza organizm. Stosowana przez dłuższy czas rujnuje zdrowie – drastycznie obciąża nerki i wątrobę, wywołuje silne dolegliwości żołądkowe. Negatywnie wpływa też na psychikę.
2
Dieta bananowa /123RF/PICSEL
Monodiety

Monodieta to inaczej dieta jednoskładnikowa – polega na tym, że dany produkt stanowi podstawę codziennego jadłospisu. Najczęściej słynie on z właściwości odchudzających, np. przyspieszających metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej lub hamujących apetyt. Najpopularniejsze monodiety to dieta cytrynowa, bananowa, ogórkowa, kapuściana czy ryżowa. Niestety każda z nich szybko prowadzi do groźnych niedoborów witamin i minerałów. Organizm traktuje taki sposób odżywiania się jak głodówkę i uruchamia mechanizm obronny – magazynuje zapasy i spowalnia metabolizm. Niedobór białka i tłuszczu zaburza produkcję hormonów i obciąża wiele narządów, także serce i jelita. Znacznie zwiększa się też ryzyko problemów ze stawami i kośćmi, pogarsza się kondycja skóry, włosów i paznokci. Szybki efekt odchudzania to zazwyczaj utrata wody i spalenie mięśni, a nie tkanki tłuszczowej. Zakończenie monodiety często sprawia, że utracone kilogramy wracają jak bumerang.
3
Dieta Dukana /123RF/PICSEL
Dieta kopenhaska

Dietę kopenhaską uważa się za najbardziej restrykcyjną i ubogą w składniki odżywcze. Bazuje ona na konkretnym jadłospisie, którego należy przestrzegać przez 13 dni (podane są nie tylko produkty i ich masa, ale też godziny posiłków). Jest to dieta niskokaloryczna – dziennie spożywamy jedynie 500-900 kalorii. Niestety, nawet niewielkie odstępstwa czy pomyłki skutkują efektem jo-jo i koniecznością rozpoczynania całego cyklu od nowa. Lekarze i dietetycy ostrzegają przed stosowaniem diety kopenhaskiej – drastycznie obniża nastrój, powoduje apatię, bóle głowy i problemy z koncentracją. Pogarsza też wygląd – włosy zaczynają wypadać garściami, skóra szarzeje, a paznokcie się łamią.

Dieta Dukana

Dieta Dukana to najpopularniejsza dieta wysokobiałkowa. Polega na znacznym ograniczaniu węglowodanów i tłuszczów na rzecz białka. Jego trawienie i metabolizowanie potrzebuje o wiele większego nakładu energii, co dodatkowo sprzyja chudnięciu. Dieta Dukana nie wymaga głodzenia się, wręcz przeciwnie – wiele osób chwali ją za możliwość najedzenia się do syta. Niestety taki sposób odżywiania się może nam przynieść wiele szkód. Charakterystyczne są zaparcia spowodowane niedoborem błonnika, a także wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Najbardziej zagrożone są jednak nerki, które filtrują toksyny będące produktami metabolizmu białek. Lekarze ostrzegają, że dieta Dukana może przyczyniać się do kamicy nerkowej, a nawet niewydolności tego narządu. Zwiększa też ryzyko kamicy żółciowej, problemów z wątrobą, osteoporozy i dny moczanowej.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (15)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Lidka
20.07.2020
Ach Ci lekarze, co alarmują. Jasne, wszyscy oni są na super odżywczych, dobrze zbilansowanych dietach, żaden lekarz nie jest otyły i nie pali papierosów, chodzi regularnie na siłownie ....a gastrolodzy to dietetykę mają w jednym palcu....Hahaha
Kaska
26.05.2020
Przeszlam dietę kopenhaska po porodzie z rozmiaru 42 weszlam w 38 i tak jest do dzisiaj, a minelo 21 lat. Efekt jojo następuje, jak ktoś po diecie rzuca się na jedzenie i zaczyna zjadać wiadro żarcia!
Andrzej
26.05.2020
Jestem na keto wyniki super, waga idealna , ciśnienie nawet trochę poniżej normy , choć mam już 60 lat, trenuję nordic walking pokonuję kilkanaście kilometrów w czasie lepszym niż nie jeden młodzieniaszek- więc co wy wiecie na temat tego sposobu żywienia
wikiersik
26.05.2020
To co było dostępne dla każdego - normalne jedzenie - teraz jest luksusem
Kacha
26.05.2020
A ja nie mam tym problemu jaką dietę zastosować.Po prostu jem to co lubię, aczkolwiek zmieniłam nawyki żywieniowe.Udało mi się zrzucić 15kg :) a poleciła mi koleżanka taki fajny program,dzięki któremu od ponad 2 lat utrzymuję swoją wagę a jem to co lubię.Super
Agnieszka
26.05.2020
Nieprawda, bardzo zdrowa dieta, najlepsze badania krwi miałam bo szpinak jajka, sałata i wszystki e koleżanki w pracy schudły 10 kilo i nie przytyły!!!!!
Pol
23.05.2020
Powtarzane steerotypy przez pseudo dietetykow. Tak moge skomentowac te porady. Jeszcze parelat temu jajka byly be...a teraz zaleca sie jesc codziennie. To tylko przyklad.
Mariusz
23.05.2020
Mogę prosić o jakieś publikacje medyczne, badania na ten temat, liczbę badanych osób? Nic nie ma na temacie diety MC czy KFC i podobnych.
Radi
22.05.2020
jestem na tej diecie od 2 lat i wyniki wzorowe, samopoczucie super a waga 20 kg mniej w trzy miesiące. łapiduchy twierdzą o zakwaszeniu organizmu. Wątroba mi się wyleczyła na tej diecie i jeszcze zawroty głowy ustąpiły.
Eddi
22.05.2020
Czytam tu chętnie, ale zlitujcie się, darujcie sobie 1. stronę. Niczego nie wnosi