Jak szybko pozbyć się opryszczki?

Agnieszka - specjalista Tipy.pl
Opryszczka wargowa /123RF/PICSEL
1 z 4
Opryszczka wargowa, zwana potocznie "zimnem", jest częstym problemem, ponieważ pojawia się niespodziewanie – najczęściej w momencie osłabienia odporności. Wywołuje ją wirus Herpes simplex, który, jeśli dostanie się do organizmu, pozostaje w nim na całe życie. Jeśli pojawia się opryszczka, należy szybko sięgnąć po leki dostępne w aptece, aby powstrzymać jej rozwój, usunąć ból, przyspieszyć gojenie, a także nie zarażać innych osób. Oczywiście, istnieją również naturalne metody, które pomogą szybciej ją usunąć. Po co warto sięgnąć? Jak pozbyć się opryszczki domowymi sposobami?
1
Czosnek /123RF/PICSEL
Jak pozbyć się opryszczki?

Jedną z najprostszych metod jest zastosowanie okładu z czosnku, który zawiera allicynę (pochodną siarki), o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Wystarczy przyłożyć czosnek do opryszczki na kilka minut, jednak warto stosować taki opatrunek kilka razy dziennie (minimum trzy). W krótkim czasie ból zelżeje, a stan zapalny się zmniejszy.

Zioła

W pomocy usunięcia opryszczki wargowej przydają się popularne zioła: szałwia, rumianek i melisa. Wystarczy przygotować z nich napar, nasączyć patyczek albo płatek kosmetyczny i przykładać w zmienione chorobowo miejsca. Zawarte w nich kwasy fenolowe i olejki eteryczne działają przeciwwirusowo, ułatwiają gojenie się rany oraz likwidują powstały obrzęk.
2
Miód /123RF/PICSEL
Miód

Dobrym sposobem na bolesną opryszczkę jest posmarowanie jej odrobiną miodu. Ma on działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dlatego szybko powstrzymuje ból oraz zmniejsza stan zapalny. Warto pamiętać, że wyjątkowe właściwości ma wyłącznie miód naturalny: skrystalizowany albo w postaci płynnej.

Czarna herbata

Metodą, która może się sprawdzić w leczeniu opryszczki jest zastosowanie zaparzonej torebki z czarną herbatą. Po jej ostudzeniu można przyłożyć ją do wargi na kilka/kilkanaście minut. Zawarte w niej taniny działają ściągająco i przyspieszają gojenie się rany.
3
Torebka herbaty /123RF/PICSEL
Praktyczne uwagi

Niezależnie jaką wybierze się metodę leczenia opryszczki, warto pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią jej gojenie się i powstrzymania się rozprzestrzenianie się wirusa np. na domowników. Przede wszystkim należy unikać jej dotykania palcami, a wszystkie środki aplikować poprzez np. patyczek kosmetyczny. Warto pamiętać o niepożyczaniu rzeczy osobistych (ręczników, sztućców, naczyń), a także o częstym myciu rąk.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Lucyna
14.07.2020
na opryszczkę trzeba pokroić nożem na drobno główkę czosnku i zalać spirytusem - tak tylko, aby zakryć pokrojony czosnek - zamknąć i postawić w ciemnym miejscu na 10 dni, a potem co wieczór wacikiem na patyczku smarować usta, czy są objawy czy ich nie ma i tyle