Wypadanie włosów: Kiedy świadczy o chorobie?

Magdalena - specjalista Tipy.pl
Kiedy wypadanie włosów może być groźne? /123RF/PICSEL
1 z 4
Wypadanie włosów to problem, który często nas niepokoi – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Przyczyną najczęściej są niedobory niektórych składników odżywczych, a także błędy pielęgnacyjne (zbyt częste poddawanie włosów działaniu wysokich temperatur, mocne wiązanie włosów, co osłabia cebulki). Włosy niszczą również czynniki atmosferyczne – wiatr czy mocne słońce. Tendencja do większego wypadania włosów może też mieć podłoże genetyczne. Zdarza się jednak, że przyczyną stopniowego łysienia są zaburzenia hormonalne, choroby skóry, cukrzyca, a nawet problemy natury psychicznej. Jak sprawdzić, czy nasze włosy są osłabione? Jakie schorzenia mogą być przyczyną nadmiernego wypadania włosów?
1
Choroby tarczycy /123RF/PICSEL
Prosty test na wypadanie włosów

Aby sprawdzić kondycję włosów, delikatnie chwyć ich pasmo (około jednej trzeciej całości), a drugą ręką pociągnij je w dół. Teraz wystarczy policzyć, ile włosów wypadło – jeśli ponad 10, może to świadczyć o nadmiernym wypadaniu. Wtedy dla pewności któregoś dnia najlepiej policzyć to dokładniej – zebrać włosy ze szczotki, sprawdzić, ile z nich zostało po myciu w wannie lub pod prysznicem. Norma to 50-100 wypadających włosów dziennie.

Wypadanie włosów a choroby tarczycy

Niedobór tyroksyny wiąże się z niedoczynnością tarczycy. To częste schorzenie powoduje szereg zaburzeń metabolicznych, a do tego negatywnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Choroba sprawia, że włosy stają się suche, łamliwe i szybciej wypadają. Z kolei nadczynność tarczycy przyspiesza ich starzenie się. Warto też wiedzieć, że łysienie plackowate, a więc utrata włosów na fragmencie głowy to częsty objaw choroby Gravesa-Basedowa (autoimmunologiczna choroba tarczycy).
2
Cukrzyca a włosy /123RF/PICSEL
Wypadanie włosów a cukrzyca

Nadmiernym wypadaniem włosów może też objawiać się niezdiagnozowana cukrzyca. Zaburzenia pracy trzustki i zbyt wysoki poziom cukru we krwi przyczynia się do słabego odżywienia włosów i spowolnienia ich wzrostu. W takiej sytuacji mieszki włosowe mają też trudność z wyjściem z fazy spoczynku. Przy cukrzycy znaczne przerzedzenie włosów zaczyna się od czubka głowy.

Wypadanie włosów a anemia

Anemia najczęściej spowodowana jest niedoborem żelaza w organizmie. W efekcie spada stężenie hemoglobiny, a komórki ciała stają się niedotlenione. Objawia się to przewlekłym i silnym zmęczeniem, a także osłabieniem, matowieniem i wypadaniem włosów. Inne charakterystyczne symptomy to bladość skóry, tendencja do tworzenia się zajadów, gorsza koncentracja i obniżenie odporności.
3
Choroby skóry głowy /123RF/PICSEL
Wypadanie włosów a choroby skóry

Do najczęstszych przyczyn utraty włosów zalicza się choroby skóry. Winna może być grzybica, która uszkadza mieszek oraz strukturę włosa. Charakterystyczne są wówczas skupiska łysiny na głowie, a w ich obrębie można zaobserwować ułamane fragmenty włosów. Inne choroby skóry odpowiedzialne za wypadanie włosów to łojotokowe zapalenie skóry (objawia się zaczerwienieniem i szybkim przetłuszczaniem się skóry oraz łupieżem), łuszczyca (skóra na głowie odpada płatami, dolegliwość może być mylona z łupieżem), a także zapalenie ropne mieszków włosowych (objawia się swędzącymi grudkami na skórze).

Wypadanie włosów a groźne niedobory

Za prawidłową kondycję włosów odpowiadają witaminy i minerały. Nadmierne wypadanie włosów może być efektem niedoboru cynku, manganu, potasu, siarki oraz witaminy A, E i witamin z grupy B.

Wypadanie włosów a problemy psychiczne

Wypadanie włosów to także częsty efekt przemęczenia, silnego lub przewlekłego stresu, a nawet depresji. W trudnych dla człowieka sytuacjach rośnie bowiem stężenie prolaktyny, kortyzolu czy adrenaliny. Nazywa się je hormonami stresu, a skutkiem ubocznym jest zaburzenie pracy cebulek włosowych.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie