Domowe sposoby na odstrasznie komarów

Magdalena - specjalista Tipy.pl
Jak odstraszyć komary? /123RF/PICSEL
1 z 4
Komary to jedne z najbardziej uciążliwych owadów, które potrafią zepsuć wakacyjny odpoczynek. Nie pozwalają cieszyć się ciepłymi wieczorami na świeżym powietrzu, a ich bzyczenie uniemożliwia spokojny sen. Jeszcze większym utrapieniem są ich ukąszenia, które skutkują dokuczliwym świądem i obrzękiem skóry. Na szczęście ratunkiem mogą być naturalne i bezpieczne substancje, które odstraszają komary. Pomocne będą niektóre rośliny doniczkowe czy rabatowe, ale też zioła i olejki eteryczne. Sprawdź, jak odstraszyć komary z ogrodu i jak samodzielnie przygotować bezpieczny spray do stosowania na skórę.
1
Olejek z eukaliptusa /123RF/PICSEL
Olejki eteryczne, które odstraszają komary

W walce z komarami skuteczne są olejki eteryczne. Ich zapach działa drażniąco na wiele owadów, dlatego warto mieć je w pobliżu drzwi i okien, a także balkonów i tarasów. Można rozcieńczać je z wodą i stosować w postaci sprayu do ciała, ale też nasączać nimi kłębki waty lub ustawiać w pobliżu knota świecy (warto kupić specjalny świecznik z podgrzewaczem i miejscem na olejek zapachowy). W ten sposób odstraszający aromat wypełni mieszkanie. Najlepszy będzie olejek eukaliptusowy, goździkowy, z trawy cytrynowej, lawendowy lub cynamonowy.
2
Wrotycz pospolity /123RF/PICSEL
Naturalny spray na komary

Na bazie olejków eterycznych możemy też przygotować skuteczny spray na komary. Do pojemnika z atomizerem wystarczy wlać 250 ml żytniej wódki i dodać 20 ml jednego z olejków. Mieszanką można spryskiwać ciało – na początku niewielki fragment skóry, by sprawdzić, czy nie mamy uczulenia.

Wrogiem komarów jest też wrotycz pospolity – ziele powszechnie występujące na łąkach i skrajach lasu. Rozpoznamy je po charakterystycznych żółtych kwiatostanach. To właśnie kwiaty wystarczy zetrzeć w dłoniach, a następnie natrzeć nimi ciało – komary będą nas omijać z daleka. Z wrotyczu można też przyrządzić napar do spryskiwania ciała. Garść świeżych kwiatów należy zalać wrzątkiem, zaparzać przez 30 minut, a następnie przecedzić i wlać do pojemnika z atomizerem.
3
Komarzyca /123RF/PICSEL
Rośliny, które odstraszają komary

W ogrodzie warto mieć piękne i proste w uprawie rośliny, które skutecznie odstraszają komary swoim zapachem. Na balkonie czy tarasie najlepiej ustawić donice z komarzycą, czyli plektrantusem koleusowatym, lawendą, kocimiętką, a nawet bazylią, miętą, tymiankiem lub koprem włoskim. Nie tylko zapewnimy sobie świeże zioła do posiłków, ale znacznie ograniczymy krążącą wokół nas liczbę komarów.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie