Jak zregenerować wątrobę?

Magdalena - specjalista Tipy.pl
Jak zregenerować wątrobę? /123RF/PICSEL
1 z 4
Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. Oczyszcza organizm z toksyn, metabolizuje szkodliwe produkty przemiany materii i reguluje gospodarkę węglowodanową. Jest też magazynem dla niektórych witamin. Niestety jej funkcjonowanie zaburza niezdrowy styl życia – przede wszystkim nadużywanie alkoholu i leków, a także przebyte choroby (np. wirusowe zapalenie wątroby) i dieta bogata w tłuste i ciężkostrawne produkty. Na szczęście wątrobę w wielu przypadkach można zregenerować – trzeba jednak wiedzieć, że jest to proces długotrwały. Sprawdź, jak poprawić pracę wątroby naturalnymi sposobami.
1
Stłuszczenie wątroby /123RF/PICSEL
Objawy przeciążonej wątroby

Stan zapalny wątroby czy po prostu przeciążenie tego narządu długo nie daje objawów. Nasz niepokój powinny jednak wzbudzić nawracające bóle brzucha, dolegliwości trawienne, przewlekłe zmęczenie, a także swędzenie skóry lub zmiana koloru moczu.

Regeneracja wątroby a styl życia

Uszkodzona wątroba wymaga szybkich i konsekwentnych działań. W pierwszej kolejności należy całkowicie zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów. Z lekarzem powinno się też ustalić konieczność zażywania wszystkich dotychczasowych leków. Ważne jest także unikanie stresu i wysypianie się. Kluczowa dla wątroby jest jednak odpowiednia dieta i wsparcie leczenia za pomocą ziół.
2
Lekkostrawna dieta /123RF/PICSEL
Dieta regenerująca wątrobę

Dieta regenerująca wątrobę powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a także ewentualnych schorzeń przewlekłych, z którymi się zmaga. Kluczową zasadą jest spożywanie regularnych, ale niewielkich i lekkostrawnych posiłków. Zrezygnować należy z tłustego mięsa i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. W diecie nad węglowodanami prostymi powinny też przeważać węglowodany złożone. Mają one dostarczyć nam do 55 proc. dziennego zapotrzebowania na energię. Pozostałe składniki to chude mięso i nabiał oraz tłuszcze roślinne. Ograniczyć należy słodkie owoce, a także warzywa, które mogą wywoływać dolegliwości trawienne (np. warzywa kapustne, strączkowe, szparagi, cebula).
3
Ostropest plamisty /123RF/PICSEL
Zioła wspomagające regenerację wątroby

Zbawienny wpływ na wątrobę mają niektóre zioła. Szczególnie polecany jest ostropest plamisty, który zawiera sylimarynę. To silny przeciwutleniacz ułatwiający detoksykację tego narządu, a także regenerację hepatocytów (komórek wątroby). Ostropest z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu alkoholowego stłuszczenia wątroby, a nawet marskości. Wątrobę świetnie odciąża też mniszek lekarski, korzeń lukrecji, święta bazylia, dziurawiec, glistnik jaskółcze ziele i pokrzywa zwyczajna.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie