ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Odmiany tulipanów
superadmin - specjalista Tipy.pl

Tulipany to legendarne kwiaty wiosenne, z którymi wiąże się mnóstwo emocji i znaczeń symbolicznych. Tulipany tworzą rodzinę roślin cebulowych, do której należy ponad 15 tysięcy różnorodnych odmian występujących w niemalże całej palecie barw. Ta mnogość odmian przyprawia ogrodników o kolorowy zawrót głowy. Aby nieco je uporządkować, zostały one podzielone na kilkanaście głównych grup. Wiele bardzo oryginalnych odmian cebulek tulipanów do nabycia w sklep-nasiona.pl.
1
Tulipany pojedyncze wczesne

Grupa odmian kwitnących w kwietniu, dorastających do 30-40 cm. Niższe odmiany można uprawiać także w skrzynkach i pojemnikach. Ich niewielkie kwiaty o kubkowatym kształcie, występują najczęściej w kolorach bieli lub purpury, czasem żółci i pomarańczu.

Tulipany pełne wczesne

Odmiany zakwitają w kwietniu i osiągają wysokość 25- 30 cm. Mają większe, pełne, miseczkowate kwiaty o licznych płatkach w kolorach żółci, bieli lub ciemnej czerwieni. Mogą kwitnąć trochę dłużej niż wyżej wspomniane odmiany pojedyncze. Tutaj znajdziesz szeroką ofertę tulipanów pełnych.Odmiany Triumph

Pojedyncze kwiaty odmian Triumph mają owalne kształty i średnicę około 6 cm. Możemy spotkać odmiany w wielu kolorach: białym, żółtym, czerwonym, purpurowym, różowym, z kontrastowymi brzegami lub plamkami. Ich kwiaty zakwitają pod koniec kwietnia lub na początku maja. Rośliny te dorastają do 40-60 cm wysokości. Idealne na rabaty lub kwiat cięty.

Mieszańce Darwina

Jest to grupa cennych odmian, na dużą skalę uprawianych w Holandii. Ich pojedyncze kwiaty o jajowatym kształcie są często wybarwione na jaskrawe odcienie żółci, różu, czerwieni czy pomarańczu, o brzegach czy podstawach w kontrastowych kolorach. Kwitną w drugiej połowie wiosny i osiągają od 50 do 70 cm wysokości. Uważane są za jedne z najpiękniejszych odmian.
2
Tulipany Darwina

Odmiany zakwitają w maju, a ich duże kwiaty o jajowatym kształcie wyrastają na długich łodygach. Występują kolorze białym, żółtym, czerwonym lub purpurowym, często z zieloną smugą lub kontrastującym środkiem. Czasem są całkowicie zielone, tylko z brzegiem o innej barwie. Dorastają do 40–55 cm i nadają się na rabaty mieszane oraz na kwiat cięty.

Tulipany liliokształtne

Jest to grupa odmian majowych, osiągających wysokość 50-60 cm. Ich pojedyncze kwiaty o wydłużonym kształcie mają ostro zakończone płatki. Są odmiany białe, różowe, żółte, w odcieniach czerwieni lub karmazynu. Niezwykle elegancko prezentują się na rabatach.

Odmiany Mendla

Ich pojedyncze, kubkowate kwiaty w kolorach różu, moreli, żółci, czerwieni lub fioletu mają tzw. frędzelkowate brzegi o innej barwie. Zakwitają późną wiosną, rosną na wysokość od 35 do nawet 65 cm. Sprawdzą się do obsadzania rabat oraz w przeznaczeniu na kwiat cięty.

Tulipany Rembrandta

Odmiany z tej grupy zakwitają w maju i dorastają do pół metra wysokości. Ich kwiaty w różnych odcieniach bieli, żółci i czerwieni mają bardzo charakterystyczną cechę: ich płatki pokryte są smugami w innym kolorze, które są spowodowane niegroźnym wirusem pstrości. Idealnie sprawdzą się do uprawy na rabatach mieszanych oraz na kwiat cięty.

3
Odmiany papuzie

Pojedyncze, kubkowate kwiaty tulipanów papuzich są okazałe i występują w kolorach bieli, różu czy fioletu. Często pokryte są nierównomiernymi pasami w różnych barwach i mają postrzępione brzegi. Kwitną w połowie maja i osiągają wysokość 35-65 cm. Charakteryzują się wiotkimi pędami i czasem wymagają zastosowania podpór.

Tulipany pełne późne

To odmiany nazywane też piwoniowymi, dorastają maksymalnie do 60 cm. Ich duże, pełne kwiaty o szerokości nawet do 12 cm zakwitają pod koniec maja. Możemy spotkać odmiany o barwach bieli, różu, purpury czy żółci. Idealnie sprawdzą się na zagonach lub rabatach. Czasem mogą potrzebować podpór, ze względu działanie wiatru lub deszczu.

Odmiany pojedyncze późne

Kwitną pod koniec maja, a ich kwiaty o kielichowatym kształcie często są dwu lub nawet trójbarwne. W zależności od odmiany dorastają do 45-75 cm. Nadają się do uprawy na rabatach oraz do ścinania na bukiety.

Odmiany botaniczne

Do tej grupy należą m.in.: mieszańce kaufmanniana, fosteriana i greigii. Są to odmiany, które zachowały kilka cech odmian dzikich. Większość z nich kwitnie bardzo wcześnie, nawet w marcu. Są też niskie więc idealnie nadają się do nasadzeń naturalistycznych oraz ogrodów skalnych. Ich cechą charakterystyczną są liście pokryte brązowymi lub czerwonymi paskami.

Najwyższej jakości cebule kwiatowe znajdziesz tutaj.


Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie