Jak wybrać dobrego storczyka?

Magdalena - specjalista Tipy.pl
Jak wybrać idealnego storczyka? /123RF/PICSEL
1 z 4
Storczyki to jedne z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Trudno się dziwić – zachwycają efektownymi kwiatami, są eleganckie, a jednocześnie pasują do każdego wnętrza. Niestety, ich pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych. Nawet niewielkie błędy sprawiają, że storczyk zbyt wcześnie traci kwiaty, a jego liście żółkną. Kluczem do sukcesu jest więc wybór odmiany, z którą poradzi sobie także początkująca osoba. Jak kupić najmniej wymagającego w pielęgnacji storczyka? Na co zwracać uwagę przy zakupie, by cieszyć się zdrową i odporną na choroby rośliną?
1
Jak kupować storczyka? /123RF/PICSEL
Jak kupować storczyki?

Prawidłowe kwitnienie storczyka nie zależy wyłącznie od zabiegów pielęgnacyjnych. Ważne jest też to, jak zdrową roślinę kupiliśmy w kwiaciarni czy sklepie. Warto więc zwrócić uwagę na korzenie – powinny mieć jasnozielony kolor, nie mogą być nadgnite czy przesuszone. Jeśli zaobserwujemy przebarwienia na podłożu, lepiej zrezygnować z zakupu. Przelanie storczyka skutkuje szybkim gniciem korzeni. Nasz niepokój powinny też wzbudzić zdeformowane liście storczyka lub pokrzywione płatki kwiatów. To częsty objaw chorób wirusowych.
2
Wybierz dobrą odmianę /123RF/PICSEL
Najlepsze odmiany storczyka dla początkujących

Jeśli chcemy zapewnić sobie długie kwitnienie storczyka, warto wybrać odmianę o stosunkowo niewielkich wymaganiach. Są one bardziej odporne na błędy w podlewaniu czy nawożeniu. Dla początkujących najlepszy będzie storczyk Phalenopsis, Dendobrium, Cymbidium lub Cambria. Wszystkie kwitną co najmniej 3-4 miesiące i występują w różnych kolorach – odcieniach bieli, różu, niebieskiego czy bordowego.
3
Pielęgnacja storczyka /123RF/PICSEL
Jak pielęgnować storczyki?

Optymalna temperatura dla storczyka to 20-25 stopni Celsjusza. Ta efektowna roślina preferuje też wilgotne powietrze – świetnie czuje się w łazience (pod warunkiem, że jest w niej okno) i w sypialni. Storczyka najlepiej podlewać poprzez zanurzanie go razem z doniczką w odstanej wodzie w temperaturze pokojowej. Kluczowe jest, by robić to dopiero po całkowitym przeschnięciu podłoża. Liście storczyka można zraszać, ale tylko rano i w słoneczne dni. W przeciwnym wypadku resztki wody zalegające na roślinie mogą wywołać bakteriozę.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Aga
Dzisiaj 21:00
Litości, od wielu lat mam hodowlę storczyków. To najłatwiejsze w hodowli rośliny, prawie jak kaktusy. Kwitną jak głupie kilka razy w roku, nie usychają jeśli zapomnę podlać. Nie potrzebują nawożenia. Nawet jednemu obcięłam pędy, bo za bardzo się rozrósł, i dalej rośnie.