Jak sadzić tuje?

Magdalena - specjalista Tipy.pl
Jak i kiedy sadzić żywotniki? /123RF/PICSEL
1 z 4
Tuje, czyli żywotniki, to idealne krzewy i drzewa na żywopłoty. Szybko rosną, są odporne na szkodniki i nawet zimą przykuwają uwagę intensywnie zielonym kolorem. Uprawa tui jest banalnie prosta i wystarczy pamiętać jedynie o kilku kluczowych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak cięcie czy nawożenie. Dzięki temu uchronimy krzewy przed żółknięciem i brązowieniem igieł. Niezwykle ważny jest jednak sposób sadzenia żywotników. Sprawdź, kiedy najlepiej sadzić tuje i jakie stanowisko będzie dla nich najbardziej korzystne. Dowiedz się, na jakiej głębokości należy sadzić krzewy i jakie podłoże jest idealne dla tui.
1
Jak sadzić tuje? /123RF/PICSEL
Kiedy sadzić tuje?

Tuje można sadzić przez cały okres wegetacyjny – od wiosny do później jesieni. Kluczowe jest jednak to, by jesienią robić to najpóźniej 6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. W przeciwnym wypadku młode egzemplarze nie zdążą się zakorzenić i mogą nie przetrwać zimy.

Najlepsze podłoże dla tui

Tuje preferują żyzną i przepuszczalną glebę, ale tak naprawdę poradzą sobie w każdych warunkach (z wyjątkiem gleb piaszczystych). Będą wtedy jedynie wolniej rosnąć.

Jakie stanowisko jest najlepsze dla tui?

Tuje najlepiej sadzić w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Dzięki temu błyskawicznie rosną i są bardziej odporne na choroby, a przede wszystkim mróz.
2
Pielęgnacja tui /123RF/PICSEL
Zasady sadzenia tui

Przed sadzeniem rośliny należy zamoczyć w wodzie na kilka minut, tak by bryła korzeniowa w całości namokła. Tuje najlepiej sadzić w dołkach, które są dwa razy głębsze od wysokości bryły korzeniowej sadzonki. W wykopanym miejscu należy wsypać i lekko spulchnić ziemię z domieszką podłoża dla iglaków. Jeśli rośliny mają pełnić funkcję żywopłotu, tuje warto sadzić w odległości 50 cm od siebie oraz od granicy działki. W promieniu pół metra nie powinno być też trawy (zabiera ona roślinom składniki odżywcze i spowalnia ich wzrost).
3
Ściółkowanie tui /123RF/PICSEL
Podlewanie i ściółkowanie tui

Po wsadzeniu tuje należy obficie podlać i pamiętać o tym zabiegu przez kolejnych kilka tygodni. W czasie upałów jest to konieczne nawet codziennie, ale tylko rano lub wieczorem. Pod żadnym pozorem nie wolno moczyć igieł roślin – sprzyja to ich żółknięciu i brązowieniu. Tuje powinno się też ściółkować korą sosnową – spowolni wysuszanie podłoża i zapobiegnie rozwojowi chwastów.  
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

marta
17.08.2020
Tuje są szkodliwe dla zdrowia (jest wiele art.na ten temat)