pleśń

Jak pozbyć się pleśni?

AlexisAlexis - specjalista Tipy.pl
Istnieje ponad 100 000 gatunków pleśni. Niestety każdy z nich ma szkodliwy wpływ dla zdrowia i może zniszczyć strukturę domu. Pleśń może rosnąć praktycznie na każdej substancji, wystarczy tylko odrobina wilgoci. Spotkamy ją na drewnie, papierze, dywanie, a także na żywności. Wilgoć może pochodzić z wielu źródeł, takich jak prysznic, czy para powstała na skutek gotowania. Jeśli nie usuniemy z domów i mieszkań nadmiaru wilgoci, zacznie się w nich pojawiać pleśń. Niestety większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Oczywiście pleśń ma także swoje pozytywne znaczenie dla środowiska. Wiele gatunków pleśni żyje w glebie i odgrywa kluczową rolę w rozkładzie liści, drewna i innych resztek roślinnych. Pleśni można próbować się pozbyć, jednak nie istnieje żaden sposób, który całkowicie wyeliminowałby wszystkie jej zarodniki.
1
Jeśli masz już pleśń w domu i szukasz dobrego środka, by się jej pozbyć, rozpocznij sprzątanie od użycia prostego, starego sposobu: powierzchnię pokrytą pleśnią wyszoruj przy użyciu wody z mydłem.
2
Zastosuj mieszankę ciepłej wody i silnych detergentów bezpośrednio na pleśń. Następnie spłucz powierzchnię i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
3
Niektórzy polecają użycie wybielacza wymieszanego z wodą w stosunku 1:10. Należy jednak pamiętać, że wybielacz jest substancją toksyczną. Upewnij się więc, że używasz roztworu w pomieszczeniu o bardzo dobrej wentylacji. Rób częste przerwy na zaczerpnięcie świeżego powietrza. Nie zapomnij o założeniu rękawiczek, okularów ochronnych oraz maski. Pozostaw roztwór wybielacza na pokrytej pleśnią powierzchni na około 10 minut, następnie spłucz i odczekaj aż całkowicie wyschnie. Nigdy nie używaj nierozcieńczonego wybielacza.
4
Spróbuj także użyć środków stosowanych do mycia naczyń w zmywarce. Kryształy wykazują właściwości trące, zatem gdy potrzesz nimi o powierzchnię, mogą zetrzeć z niej pleśń.
5
Zmycie pleśni z twardych powierzchni nie powinno być kłopotliwe. Wystarczy, że dokładnie je wyszorujesz i pozostawisz do całkowitego wyschnięcia. Absorbujące pleśń materiały, takie jak płytki, wykładzina, czy fragment sufitu, powinny zostać w miarę możliwości wymienione.
6
Używaj urządzeń osuszających i klimatyzacyjnych, szczególnie w wilgotnym i gorącym klimacie. Zmniejszy to ilość wilgoci w powietrzu. Jednak musisz mieć pewność, że sprzęt ten sam w sobie nie stanie się źródłem zanieczyszczeń biologicznych.
7
Użyj wentylatora lub otwórz okna w kuchni i łazience, gdy myjesz naczynia, gotujesz, korzystasz ze zmywarki, czy prysznica. Upewnij się, że powietrze wydostaje się na zewnątrz, a nie na strych.
8
Utrzymuj niską wilgotność w pomieszczeniach, najlepiej na poziomie 30-50% wilgotności względnej. Wilgotność może być mierzona przez higrometry, które są dostępne w lokalnych sklepach z artykułami domowymi.
9
Napraw wszelkie przeciekające rury lub urządzenia. Jeżeli woda przedostaje się do domu z zewnątrz, powinieneś zdecydować się na uszczelnienie fundamentów. Pojawienie się wody w piwnicy może wynikać z braku rynien i spływu wody w kierunku domu.
10
W piwnicy umieść plastikową osłonę na podłogę, aby uniknąć wilgoci pochodzącej z ziemi.
11
Jeśli zauważysz wilgoć na oknach i innych powierzchniach, wyłącz urządzenia takie, jak nawilżacze powietrza i grzejniki naftowe.
12
Staraj się podnieść temperaturę zimnych powierzchni, na których skrapla się wilgoć. Dobrym rozwiązaniem może być założenie osłon na okna. Osłony zamontowane wewnątrz działają znacznie lepiej niż te zainstalowane na zewnątrz.
13
Zostawiaj otwarte drzwi wewnętrzne (w szczególności drzwi do łazienki, w której może panować inna temperatura i wilgotność niż w pokoju) w celu zwiększenia cyrkulacji powietrza. Możesz również użyć wentylatorów i nieco wysunąć meble z rogów pokoi, w celu poprawienia obiegu powietrza.
14
Dywan może chłonąc wilgoć i jest doskonałym podłożem dla namnażania się zanieczyszczeń biologicznych. Zdecyduj się na delikatne i lekkie dywaniki, których pranie i suszenie nie będzie sprawiało problemów. W niektórych przypadkach, jeżeli dywan ma zostać położony na betonowym podłożu, konieczne będzie użycie wykładziny z tworzywa sztucznego lub ułożenie paneli podłogowych.
15
Skonsultuj się wówczas z usługodawcą i poproś, żeby pokazał ci wszystkie filtry klimatyzatora i sprawdził czy nie ma na ich żadnych zanieczyszczeń.
16
Jeżeli izolacja przewodów wentylacyjnych jest stara, uszkodzona lub uległa zamoczeniu, należy ją usunąć i wymienić na nową.
Strona 1 z 3

Powiązane porady

usuwanie pleśni
narzędzia czyszczące :)
Usuwanie kamienia z toalety

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Lxx
10.08.2016
Najważniejsze jest ustalić przyczynę pleśni a nie jaki to rodzaj. Brak wentylacji jest główna przyczyną. Potem wilgoć z ziemi, i mokrych pomieszczeń. Cała walka z pleśnią to ściema wyciąganie pieniędzy. Wystarczy przemyć ścianę wodą z detergentem i octem a potem suszyć ścianę i całe pomieszczenie i pleśń nie wróci.
Grazka
20.11.2013
Odnośnie szkodliwości grzybów pleśniowych,chcę dodać,że są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i jak wszystkie pleśnie atakują słabe organizmy w tym najczęściej dzieci,osoby z osłabionym systemem odpornościowym czy starsze.Ten problem miałam przed laty. Syn mając 6 tygodniu dostał pierwszy raz atak kaszlu, dusił się,pozostali domownicy częste zapalenie krtani i dróg oddechowych,grzybice pochwy. Lekarze nie zwracają uwagi,gdy przychodzą pacjenci by pytać o warunki domowe.I mimo,że mój budynek był nowy to ściany za cieńkie. Po roku problemów ze zdrowiem trafiłam na mądrą lekarkę,która zauważyła problem w grzybach pleśniowych w na ścianach mieszkania.Zamieniliśmy mieszkanie (to było spółdzielcze). Po latach okazało się,że w wyniku błędnego leczenie i nieskutecznego antybiotykami mam uszkodzony szpik kostny,mogłoby być gorzej np. białaczka czy inna choroba nowotworowa..Córka ma mało odporny organizm,często zapada na infekcje i wnuki też. W ten sposób zajęłam się medycyną naturalną i polecam bardzo dobry produkt naturalny oczyszczający organizm z aflatoksyn,czyli grzybów pleśniowych.Nadmienię,że właśnie te grzyby są przyczyna czerniaka-jako najbardziej zjadliwej bakterii.Zainteresowanym tematem podaję e-maila i udzielę wyczerpującej informacji. vitagrazyna@wp.pl