Wakacje

Jak zaplanować wydatki na wypoczynek?
Mar - specjalista Tipy.pl

Planowanie wakacyjnego wypoczynku odpowiednio wcześniej może mieć wiele korzyści. Nie tylko będziesz lepiej zorganizowany, i ustrzeżesz się od kłopotów finansowych, ale także ustalając wcześniej plan wakacji wydasz mniej pieniędzy, bo będziesz wiedział jak rozplanować wydatki. Koszty wypoczynku, to nie tylko bilety, hotel i jedzenie, ale o wiele więcej.
1
Musisz realnie ocenić swoje możliwości finansowe. Ile możesz przeznaczyć na wypoczynek i na ile ta kwota jest ruchoma. Wiele ludzi często źle szacuje koszt wakacji i potem ma kłopoty finansowe. Ważne więc jest, aby mieć nieco więcej pieniędzy niż Ci się wydaje, że potrzebujesz, w razie gdy wydarzy się coś czego nie mogłeś przewidzieć.
2
Tworząc listę wakacyjnych wydatków, podziel ją na 4 najważniejsze kategorie tj. transport, hotel, wyżywienie i rozrywka. Eksperci oszacowali, że około 1/3 zaplanowanych wydatków pochłania hotel, więc upewnij się, że przeznaczasz na tą kategorię wystarczającą kwotę.
3
Bądź elastyczny. Nie upieraj się na jednym terminie podróży, możesz znaleźć tańsze oferty, jeżeli np. zdecydujesz się lecieć bardzo wcześnie rano, lub późno w nocy (najdroższe są przeloty w środku dnia), albo zdecydujesz się na dłuższe czekanie, gdy masz przesiadkę (droższe są przeloty, gdy masz drugie połączenie zaraz po pierwszym).

Tak samo jest, jeśli decydujesz się na wypoczynek po sezonie, wówczas bilety i hotele są dużo tańsze.
4
Zrób listę miejsc, do których chciałbyś się wybrać i dowiedz się wcześniej, jakie dodatkowe opłaty będziesz musiał ponieść. Logując się na strony internetowe linii lotniczych, możesz to łatwo sprawdzić i poszukać zniżek, promocji.
5
Do swoich planowanych wydatków wlicz także pieniądze na podarunki, prezenty i ewentualne zakupy. Wiele ludzi, właśnie w tej kategorii ponosi fiasko w planowaniu, bo nie biorą pod uwagę tych wydatków. Przecież może się zdarzyć, że upatrzysz sobie jakieś fajne ubranie, czy inną rzecz, która będzie Ci służyć po powrocie i będziesz chciał ja kupić.
6
Planując budżet wakacyjnych wydatków, stwórz go tak, aby był łatwy do zmodyfikowania w razie potrzeby. Chodzi o to, że zawsze już na miejscu może się coś wydarzyć, coś zmienić np. ustalona cena hotelu okaże się wyższa niż była w ofercie, albo będziesz musiał skorzystać z pomocy medycznej, która akurat tam jest odpłatna itp. Biorąc po uwagę takie ewentualności, czyli planując dodatkowe pieniądze na niespodziewane wydatki, uchronisz się od kłopotów.
?

Wskazówki
* Jeżeli potrzebujesz kupić walizkę, to ten wydatek powinien stanowić część wydatków planowanych na wypoczynek. Sprawy takie jak, np., osoba doglądająca pozostawionego zwierzaka, albo jakieś specjalne sprzęty lub ubrania, które będą Ci potrzebne na wyjeździe (np. buty do wspinaczki górskiej), również są częścią wydatków wakacyjnych.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Andzela
10.03.2010
No, jak promocja jest dobra to można na przykład wrócić samolotem z ambasady, a nie z biura podróży.. ;)
olaa27
10.03.2010
Z tymi promocjami w biurach podróży to prawda. Sama nie zarabiam dużych pieniędzy, ale raz na rok na urlop w ciepłych krajach mogę sobie pozwolić. Zwykle latam z Itaką. W tym roku moim celem są greckie wczasy na Rodos.