Jak dbać o trawnik jesienią?

Magdalena - specjalista Tipy.pl
Jak dbać o trawnik jesienią? /123RF/PICSEL
1 z 4
Warto wiedzieć, że to, jak trawnik wygląda wiosną i latem, w dużej mierze uzależnione jest od jesiennej pielęgnacji. Odpowiednie zabiegi nie tylko zabezpieczą murawę przed mrozami i chorobami, ale sprawią też, że już wczesną wiosną będzie bujna i intensywnie zielona. Czy jesienią powinno się nawozić i kosić trawnik? Jak uchronić go przed inwazją kretów i chorobami grzybowymi? Poznaj sprawdzone triki i zasady, dzięki którym zapomnisz o ubytkach i wysuszonej trawie.
1
Nawożenie trawnika /123RF/PICSEL
Nawożenie trawnika jesienią

Odpowiednie nawożenie zabezpieczy trawnik przed wysokimi mrozami czy nadmiernym wysuszeniem w przypadku braku opadów śniegu lub deszczu. Sprawi też, że trawa już od początku wiosny będzie gęsta i soczyście zielona. Kluczowy jest jednak rodzaj nawozów. Od września unikać należy preparatów z azotem, które pobudzają rośliny do wzrostu i jeszcze bardziej osłabiają je zimą. Najlepsze będą nawozy na bazie fosforu i potasu – stymulują rozrastanie się korzeni, przez co wzmacniają odporność na mróz i suszę. Ostatnie nawożenie najlepiej wykonać najpóźniej na koniec września.

Rewelacyjnym trikiem na bujny i zielony trawnik jest jednak nawożenie go obornikiem. Zabieg ten wystarczy wykonać raz na 3-4 lata (przez pierwszy rok od nawożenia nie trzeba już stosować innych nawozów). Kluczowy jest czas – cienką warstwę obornika (np. granulowanego, który dostępny jest w sklepach ogrodniczych) należy rozsypać na murawie dopiero gdy jest ona lekko przymarznięta. Dzięki temu składniki odżywcze zaczną się uwalniać do gleby na zakończenie zimy.
2
Koszenie trawnika /123RF/PICSEL
Koszenie trawnika jesienią

Równie istotne jest regularne koszenie trawnika jesienią – aż do pierwszych przymrozków. Zabieg ten wystarczy wykonywać średnio raz na dwa tygodnie. Kluczowe jest jednak tzw. ostatnie koszenie przed zimą. Źdźbła trawy należy skrócić na wysokość 3-4 cm. Zbyt wysoka trawa będzie bardziej podatna na choroby grzybowe, a zbyt krótka na nadmierne wysychanie i przemarzanie. Ostatnie koszenie najlepiej zostawić na koniec października lub początek listopada (w zależności od warunków pogodowych).

Usuwanie liści z trawnika

Dla dobrej kondycji trawnika ważne jest także regularne zagrabianie liści. Przede wszystkim nie powinno się ich pozostawiać na murawie na zimę – zwiększają wilgoć, zmniejszają dostęp powietrza i przyczyniają się do gnicia trawy. Liście najlepiej zbierać za pomocą grabi z szeroko rozstawionymi zębami z miękkiej stali.
3
Pozbądź się kretów /123RF/PICSEL
Zabezpieczenie trawnika przed mchem

Mech na trawniku to prawdziwa zmora każdego ogrodnika. Przyczyną może być nieprawidłowe pH gleby (optymalne to 6,0-7,0). Jeśli jest niższe, warto wykonać zabieg wapnowania – najlepszy czas to październik. Wystarczy użyć nawozu wapniowo-węglanowego.

Zabezpieczenie trawnika przed kretami

Nadchodząca jesień nie powinna uśpić naszej czujności – krety są najbardziej aktywne pod koniec października, a następnie wiosną, gdy pod ziemią pojawiają się larwy owadów. Pod koniec jesieni te niepozorne ssaki przygotowują się do zimy, warto więc odstraszyć je od naszej działki. W ten sposób uchronimy się przed plagą kretowisk wiosną. W wylotach korytarzy można umieścić gałązki żywotnika, zgniecione ząbki czosnku czy ludzkie włosy – to zapachy, które skutecznie odstraszają szkodniki. Innym sposobem jest umieszczenie w kretowiskach metalowych prętów, do których przytwierdzamy kilka puszek po napojach. Dźwięki i drgania wywołane przez wiatr zmuszą krety do przeniesienia się w inne miejsce.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (7)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

ddd
25.09.2020
kret to nie szkodnik, to człowiek z tymi swoimi "przystrzyżonymi trawniczkami" jest szkodnikiem
jacek
25.09.2020
Pytania retoryczne:
1. od kiedy to krety są szkodnikami ? /kupka ziemi przeszkadza jaśnie państwu ?/
2.Dlaczego propagowana jest zielona pustynia ?/trawnik wściekle i bezustannie koszony /
3.Czy pielęgnacja ogrodu ma polegać na wytruciu i zabiciu ? /wszystkiego co naturalne /
kemot
25.09.2020
Puszki w metalowych prętach pomagają tyle co "umarłemu kadzidło". Najlepszym sposobem jest wyłapywanie kretów w pułapki (na przykład w rurowe). W żadnym przypadku nie powinno się pseudohumanitarnie wynosić i wypuszczać. Nie rób sąsiadom tego, co Tobie niemiłe.
Bronek
25.09.2020
Najpierw pozbywamy się kretów, potem krzaków i drzew na rzecz tui (ptaki), a potem płacz, że pełno robactwa!
szkoda gadac
25.09.2020
Dlaczego jest zdjęcie kreta i tytuł artykułu o pozbyciu się szkodników .
Kret jest w Polsce i nie tylko , chroniony !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
fiat
25.09.2020
nie powinno się stosować obornika i wapna w mniejszym odstępie niż pół roku, nie zawsze jest to możliwe, więc właściwe jest stosowanie dawek dzielonych wapna
JAnusz
25.09.2020
Jesli ktos mila zniszczony totalnie trawnik przez pedraki chrabaszcza majowego, ten wie, ze kret nie jest zadnym szkodnikiem tylko pomocnikiem w ich zwalczaniu. Kretowiska latwo usunac, zas ziemia z nich jest bardzo dobra do sadzenia roslin.