leczenie trądziku

Jak wyleczyć trądzik?
ZnachorZnachor - specjalista Tipy.pl

Skóra jest twoim największym organem i jest czymś więcej niż tylko powłoką, która daje ci określony kształt i chroni przed rozlaniem się wszystkiego, co jest wewnątrz niej. Komórki skóry mają zdolność do nieustannego namnażania się, dzięki temu następuje ciągła wymiana i odnowa. Komórki znajdujące się na powierzchni skóry obumierają i złuszczają się, natomiast na powierzchnię przechodzą nowe komórki, które powstały w głębszych warstwach skóry. Komórki skóry stanowią barierę ochronną i zapobiegają łatwemu wnikaniu do wnętrza organizmu wirusów, bakterii i grzybów. W głębszych warstwach skóry znajdują się mieszki włosowe, do których uchodzą gruczoły łojowe skóry. Gruczoły te produkują substancję oleistą o nazwie sebum. Sebum łączy się z nowo wyprodukowanymi komórkami i uczestniczy w ich podróży do wierzchnich warstw skóry. Jednak, jeżeli równowaga zostanie zachwiana, dochodzi do zbyt dużej produkcji sebum lub zbyt dużej liczby martwych komórek na powierzchni skóry, blokujących uwalnianie się sebum z pęcherzyka i prowadzących do powstania niedrożności. Taka niedrożność powoduje łatwiejsze przenikanie bakterii przez zewnętrzne bariery skóry i w konsekwencji prowadzi do powstania trądziku. Trądzik najczęściej występuje u nastolatków w okresie dojrzewania, gdy pojawiają się wahania hormonalne. Może jednak wystąpić również u małych dzieci i u osób po dwudziestym roku życia. W każdym wieku zmiany trądzikowe są tak samo nieprzyjemne i denerwujące. Często powodują, że unikamy kontaktów z innymi ludźmi, gdyż wstydzimy się zmian na skórze. Należy jednak pamiętać, że trądzik to choroba i można z nią walczyć. Poniżej znajdziesz wskazówki jak wyleczyć trądzik.
1

Jeżeli chcesz by twoja skóra wyglądała ładnie przestań jej dotykać.
Wydaje ci się, że to bardzo proste? Powodzenia. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak często dotyka swojej twarzy. Gdy nas coś swędzi natychmiast się drapiemy, wycieramy chusteczką usta po posiłku, pocieramy uszy. Jeżeli raz zwrócisz uwagę na to, ile razy w ciągu dnia dotykasz swojej twarzy, z pewnością będziesz zaskoczona. Ręce to nasze podstawowe narzędzia do interakcji z otaczającym nas światem. Niestety świat ten jest bardzo zanieczyszczony. Klejący się brud, tłuszcz, a razem z nimi mnóstwo bakterii, przenosi się przez takie przedmioty jak np. klamka, czy kurek kranu z jednej osoby na drugą. Zupełnie nieświadomie przenosisz cały ten brud na swoją twarz, gdy tylko niewinnie się podrapiesz. Staraj się więc jak najczęściej myć ręce w ciągu dnia.

2

Myj twarz dwa razy dziennie.
Dokładne, ale jednocześnie delikatne mycie twarzy jest najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się trądziku. Przez cały dzień na nieosłoniętej niczym skórze twarzy zbiera się brud, tłuszcz, dym z papierosów, zanieczyszczenia z powietrza. Nie przesadzaj z myciem, bo zniszczysz naturalną barierę ochronną skóry. Mycie twarzy dwa razy dziennie jest najbardziej optymalne i zdrowe. Najlepiej myć twarz rano i wieczorem. Aby dokładnie umyć twarz użyj czystej myjki, ciepłej wody i łagodnego mydła lub żelu myjącego. Ten prosty sposób pozwala usunąć z powierzchni skóry wszelkie zanieczyszczenia, bakterie i martwe komórki naskórka. Pamiętaj jednak, by nie szorować skóry zbyt mocno i zbyt często, bo możesz ją zupełnie pozbawić nawilżenia i naturalnego natłuszczenia, co może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

3

Ćwicz.
Świetnym sposobem na poprawę wyglądu skóry - nie wspominając nawet o zdrowiu fizycznym, psychicznym i emocjonalnym - są regularne ćwiczenia fizyczne. Najlepiej ćwiczyć około 30 minut trzy lub cztery razy w tygodniu. Jednak, jeżeli nie masz na to czasu pamiętaj, że nawet mało jest zawsze lepsze, niż nic. Stres może powodować nadprodukcję sebum, więc zmniejszenie napięcia przez ćwiczenia (np. zajęcia jogi) jest doskonałym sposobem na walkę z trądzikiem. Dodatkowo ćwiczenia przywracają równowagę produkcji hormonów, które wpływają na zmniejszenie produkcji sebum. Podczas ćwiczeń zmuszasz swój organizm do wysiłku i często się pocisz. Podczas pocenia się usuwasz z organizmu wiele szkodliwych substancji i dodatkowo wpływasz na przyspieszenie procesu złuszczania się martwych komórek skóry.

4

Rozprzestrzenianie się podczas ćwiczeń.
Wielu z nas spotkało się z trądzikiem na twarzy, jednakże może on wystąpić na całym ciele. Przyczyną tego trądziku jest stały kontakt pomiędzy zakażoną skórą, a odzieżą czy sprzętem sportowym. Opaski i kaski mogą powodować przeniesienie trądziku na linię włosów, taśma podtrzymująca kask przeniesie trądzik na brodę, okolice szyi i dekoltu. Przenoszenie trądziku mogą powodować także dopasowane ubrania sportowe wykonane z włókien syntetycznych. Jeżeli chcesz uniknąć roznoszenia się trądziku, ćwicz zawsze w luźnych bawełnianych ciuchach.

5

Nie zapominaj o prysznicu.
Prawdopodobnie jedyną rzeczą przyjemniejszą, niż ćwiczenia na siłowni, jest powrót do domu i znalezienie jakiegoś wygodnego miejsca by usiąść. Po wysiłku fizycznym utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas wysoki poziom endorfin, więc łatwo ci jest zabrać się do pracy. Jednak kiedy spokojnie sprawdzasz e-mail i robisz kolację zapominasz o jednej niezwykle ważnej rzeczy. Podczas ćwiczeń pocisz się i złuszcza się duża ilość martwych komórek, co jest bardzo dobre, ale jeżeli ich z siebie nie zmyjesz, mogą spowodować zatory przepływu sebum. Dodatkowo podczas pocenia się, na powierzchni skóry powstaje warstwa soli, która wraz z martwymi komórkami stanowi bardzo trudną do przejścia barierę. Jedynym dobrym sposobem na uniknięcie tego problemu jest branie prysznica zaraz po wysiłku fizycznym.

6

Kup nadtlenek benzoilu.
Wielu ludzi cierpiących na trądzik osiągnęło doskonałe efekty przez leczenie nadtlenkiem benzoilu. Mimo iż jest wiele produktów wydawanych na receptę zawierających ten związek (głównie żele myjące i płyny czyszczące), jest też cała grupa produktów dostępnych bez recepty. Nadtlenek benzoilu zabija bakterie P.acnes, które są głównym sprawcą stanów zapalnych zablokowanych porów. Na pierwsze efekty działania preparatów z nadtlenkiem benzoilu trzeba czekać około trzech tygodni, więc musisz być cierpliwy.

7

Zaopatrz się w kwas salicylowy.
Choć nie zabija on bakterii, ani nie wpływa bezpośrednio na produkcję sebum, może być bardzo przydatny w twojej walce z trądzikiem. Kwas salicylowy powoduje złuszczanie wierzchniej martwej lub osłabionej warstwy skóry. Oczyszcza to pory i zmniejsza ryzyko tworzenia zatorów. Nie stosuj kwasu na podrażnione miejsca. Musisz go także stosować stale - gdy przerwiesz kurację efekty jej działania natychmiast ustąpią.

8

Przyjrzyj się swoim kosmetykom.
Jeżeli szukasz przyczyn powstania trądziku, zastanów się nad swoimi kosmetykami. Makijaż nie musi wywoływać trądziku, ale jeżeli masz cerę trądzikową na pewno przyspieszy jego powstanie. Wiele osób może zaobserwować znaczny wzrost problemów skórnych podczas stosowania kosmetyków określonej marki. Jeżeli zauważyłeś takie problemy, musisz wybierać produkty niezawierające substancji tłustych. Stosuj je przez kilka tygodni, by sprawdzić czy wystąpi jakaś różnica. To wymaga cierpliwości, która nie zawsze towarzyszy nam, gdy nasza skóra źle wygląda. Warto jednak próbować różnych produktów i sprawdzać, które działają, a które nie. Niezależnie od tego, jakich używasz kosmetyków, pamiętaj by dokładnie zmyć je na noc odtykając pory.

9

Zapytaj lekarza o antybiotyki.
Jeżeli inne zabiegi nie działają, może trzeba sięgnąć po antybiotyki. Mogą one zabijać bakterie, które odpowiadają za powstanie stanu zapalnego. Stosowanie antybiotyków przyczynia się do poprawy stanu skóry i zapobieganiu rozwojowi nowych bakterii. Powszechnym lekiem stosowanym przy trądziku jest tetracyklina, która powoduje u bakterii niezdolność do produkcji białek. Niestety kuracja antybiotykami może wywołać skutki uboczne takie jak przesuszanie i łuszczenie się skóry. Doustne przyjmowanie antybiotyków może też wywołać nadwrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne i zwiększyć ryzyko wystąpienia poparzenia słonecznego.

10

Rozważ terapię hormonalną.
Kobiety, które mają problemy z trądzikiem, mogą sięgnąć po niekonwencjonalne metody leczenia, takie jak pigułki antykoncepcyjne. Środki te nie tylko zapobiegają ciąży, regulują cykl miesiączkowy, ale także wyraźnie poprawiają stan skóry. Dlaczego nasza skóra najczęściej sprawia nam problemy w okresie dojrzewania? W tym czasie mamy wysoki poziom hormonów takich jak androgeny i testosteron. Te hormony płciowe wpływają na gruczoły łojowe i wywołują zwiększoną produkcję sebum, która razem z zatkanymi porami powoduje trądzik. Liczne badania potwierdzają skuteczność pigułek antykoncepcyjnych w walce z trądzikiem. Najlepiej działają środki zawierające mieszankę estrogenu i progesteronu. Powodują one redukcję produkcji sebum, co zmniejsza trądzik. Niestety ta terapia także może powodować skutki uboczne. Po pierwsze nie ma 100% gwarancji, że leki te przyniosą oczekiwane efekty. Pigułki mogą powodować również zawroty głowy, nudności i skoki ciśnienia. Kobiety, które cierpią na choroby serca i problemy z krzepnięciem krwi nie powinny stosować tej formy terapii.

11

Kontroluj stres i sebum.
Wielu ludzi zaobserwowało związek stresu z powstaniem trądziku. Niektóre zachowania, które wpływają na zwiększanie poziomu stresu, mogą być niewątpliwie przyczyną powstania trądziku. Brak aktywności fizycznej, nerwowe pocieranie twarzy, brak higieny i zła dieta przyczyniają się do złego stanu skóry, a reakcje chemiczne zachodzące w organizmie w skutek wystąpienia stresu odgrywają znaczące rolę, jeśli chodzi o wygląd skóry. Gdy podlegamy działaniu stresu podwzgórze, wydaje sygnał do wytwarzania i uwalniania hormonów stresu. Jednym z nich jest kortyzol. Hormon ten powoduje przyspieszanie akcji serca, wyostrzanie zmysłów i zwiększoną produkcję sebum. Nadmiar sebum powoduje powstanie zatorów, które bezpośrednio przyczyniają się do powstania trądziku. Jeżeli więc będziesz kontrolować stres, masz szansę zapanować nad produkcją sebum i zmniejszyć swoje szanse na trądzik.

12

Wypróbuj izotretynoinę.
Zdarzają się przypadki, gdy nie pomaga kwas salicylowy, antybiotyki ani środki hormonalne. Wtedy należy sięgnąć po silniejszy środek, taki jak izotretynoina. Lek ten jest wydawany na receptę i stosowany, gdy inne środki zawiodą. Co ciekawe, do końca nie wiadomo w jaki sposób działa izotretynoina, ale uważa się, że wpływa ona na zmniejszenie produkcji sebum. U niektórych osób lek ten na zawsze zakończy przykre zmaganie się z trądzikiem, u innych może tylko zmniejszyć liczbę i intensywność ognisk zapalnych. Na efekty stosowania leku trzeba poczekać kilka miesięcy, a nawet pół roku. Nie ma przy tym gwarancji, że zadziała on na wszystkich. Jak każdy lek i ten może wywoływać pewne działania uboczne. Najbardziej przerażające jest jednak to, że jeżeli kobieta w czasie stosowania tego leku zajdzie w ciążę, dziecko może mieć wrodzone wady genetyczne.

13

Terapia światłem i ciepłem.
Niektóre formy trądziku wymagają bardziej specjalistycznego leczenia, niż inne. W wyjątkowo opornych na leczenie przypadkach stosuje się terapię światłem o różnej długości fali (niebieskim, czerwonym, zielono-żółtym i ich kombinacjami). Światło o różnej długości fali daje dobre efekty, jeśli chodzi o zabijanie bakterii P. acnes, które wywołują trądzik. Lekarz może stosować leczenie światłem, które jest zupełnie bezbolesne i bardzo skuteczne, tak długo, jak nie przerwie się terapii. Dodatkową zaletą leczenia światłem jest fakt, że nie powoduje ono żadnych skutków ubocznych. Przy użyciu specjalnego źródła ciepła lekarz może leczyć trądzik podobnie jak światłem, tyle, że ciepło wpływa nie na bakterie, a na wielkość gruczołów łojowych. Zmniejszenie objętości gruczołów łojowych powoduje zmniejszenie produkcji sebum.

14

Złuszczanie.
Wiele ludzi, którzy skutecznie wyleczyli się z trądziku, mają po nim bardzo przykrą pamiątkę w postaci blizn na twarzy. Jednym ze sposobów pozbycia się tych blizn jest mikrodermabrazja. Mikrodermabrazja jest metodą mechanicznego złuszczania naskórka warstwa po warstwie. Polega na usunięciu warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia wyposażonego w głowice ścierające, pokryte kryształkami naturalnego diamentu. Dzięki umiarkowanemu usuwaniu górnych warstw naskórka w jego warstwie podstawnej dochodzi do zintensyfikowanego tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek. Wędrują one do góry zastępując komórki uszkodzone. Złuszczanie następuje stopniowo, dlatego nie ma niebezpieczeństwa zbyt głębokiego lub nierównomiernego złuszczania, ani powstania blizn. W celu usunięcia głębokich blizn po trądziku należy stosować mikrodermabrazję przez kilka miesięcy raz w tygodniu. Zaraz po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie skóry, ale jest ono krótkotrwałe.

15

Terapia laserowa.
Laser wykorzystuje pulsującą wiązkę światła, którą lekarz może skierować na problematyczną część skóry. Ciepło wywołane przez promienie lasera powoduje termiczne uszkodzenie gruczołów łojowych, nie uszkadzając przy tym skóry. Laserowe leczenie trądziku może zmniejszyć go o połowę już po dwóch sesjach. Po zastosowaniu terapii laserowej można przez jakiś czas odczuwać dolegliwości bólowe, nawet po zastosowaniu miejscowo leków przeciwbólowych. Może również wystąpić obrzęk i zaczerwienienie utrzymujące się do dwóch dni po zabiegu.

Strona 1 z 8

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (7)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Marynka
25.10.2012
Mój trądzik zmiejszył się widocznie po zażywania ekstraktu z liścia oliwnego. Wreszcie mogę wyjść do ludzi bez tony makijażu. Polecam!
annqq
02.10.2012
Ja lubię np. Tialo kremożel. Jest naturalny i całkiem fajny.
anes
17.04.2012
Biorę 7 miesiąc antybiotyk IZOTEK, nie poznałybyście mojej twarzy, nie mam w ogóle trądziku, nawet podczas okresu. Wiązało się to z pewnymi wyrzeczeniami, ale naprawdę warto ;)
kozidupka
27.10.2011
Ten tekst to takie masło maślane. Otóż zawarte są w nim informacje, które dla osób borykających się z trądzikiem i łojotokiem są oczywiste.
Ja miałam tak silny trądzik, że jedynie tabletki hormonalne podziałały. Wcześniej wywaliłam fortunę na zabiegi kosmetyczne i kosmetyki, które pomagały może w 5% i to na chwilę.
Dopiero endokrynolog przepisał mi Cyprodiol, po którym trądzik ustąpił po pół roku stosowania. Jednak jest to lek na receptę. Ja zanim zaczęłam brać te tabletki miałam wykonane całe mnóstwo badań hormonalnych...
marfanka
25.10.2011
U mojej siostry pomogła jedynie terapia hormonalna cyprodiolem-to taki odpowiednik diane 35. Ale to jest niesamowite, jak wyjeżdżała w październiku na studia buzię miała w opłakanym stanie, a jak ją zobaczyłam w Boże Narodzenie byłam w szoku jak diametralnie cera się zmieniła, wiadomo przebarwienia i blizny są ale je łatwiej zakamuflować.
StudentkaKosmetologii
18.11.2010
"Chociaż mi moja dermatolog pomogła mi w ciągu 3 miesięcy." Przpraszam za błąd. Miało być napisane co innego :) PoZdrawiam.
StudentkaKosmetologii
18.11.2010
Leczenie trądziku jest długotrwałe. Chociaż mnie moja dermatolog pomogła mi w ciągu 3 miesięcy. Cera moja była po tym nie do poznania. Niestety, poszła na L4, przejęła mnie inna dermatolog, która odstawiła mi antybiotyki i kazała "myć twarz tonikiem". Jak to usłyszałam to myślałam, że oczy mi wyjdą na wierzch. Po paru miesiącach niestety problem powrócił. Zbyt szybko przerwała terapię.