- Rodzaje pracy
- Szukanie pracy
- Praca
- Zakładanie i Prowadzenie Firmy
- Marketing i Public Relations
- Zarządzanie Firmą
- Firma i Społeczeństwo
- Małe i Średnie Przedsiębiorstwa
- Maszyny i Urządzenia Biurowe
- Reklama
- Ubezpieczenie i Odszkodowanie
- Zarządzanie Majątkiem
- Plany Emerytalne
- Inwestycje
- Nieruchomości
- Informacje Podatkowe

Jak zwiększyć kreatywność?
Jadzia - specjalista Tipy.pl

Wszędzie zabieraj ze sobą notatnik.
Bez wątpienia najlepszym sposobem na zachowanie swoich wszystkich innowacyjnych pomysłów jest zapisywanie ich na bieżąco. Nie używaj notatnika, by zapisać swoja listę zakupów i innych mało istotnych rzeczy, noś go przy sobie tylko po to, by zapisywać ciekawe pomysły. Nigdy nie wiesz, kiedy i w jakich okolicznościach twój mózg podsunie ci jakiś pomysł. Twój podręczny notatnik pozwoli ci zanotować wszystkie ciekawe myśli, które mógłbyś zapomnieć w trakcie całodziennej gonitwy.
Obcuj z kulturą.
Czytanie, wizyty w galerii, oglądanie filmów, chodzenie to teatru i innych ciekawych miejsc to doskonała zabawa. Ponadto spotkania z kultura są kluczem do poprawienia kreatywności, ponieważ pozwalają znaleźć inspiracje do pracy.
Poszukuj nowych doświadczeń.
Ciągle poszukuj nowych doświadczeń w życiu codziennym, aby poszerzyć swoje twórcze horyzonty. Co sześć miesięcy przerzucaj się na nowe hobby, podróżuj by poznawać różne kultury, obyczaje, próbować nowych pokarmów i napojów. Jeżeli na co dzień słuchasz muzyki klasycznej, wybierz się do klubu z muzyka taneczną. Jeżeli lubisz czytać romantyczne książki, dla odmiany przeczytaj kilka powieści kryminalnych.
Przełam rutynę.
Robienie wielu rzeczy rutynowo jest dobre, ale ważne jest także by rutyna nie rządziła całym twoim życiem. Musisz mieć okazję doświadczyć czegoś nowego. Eksperymentuj w pracy, wypróbuj różne formy relaksu, wymyśl nowe miejsca spotkań z przyjaciółmi.
Burza mózgów.
Napisz na kartce hasło przewodnie i podopisuj pod nim pojawiające się pomysły. Nie zastanawiaj się zbytnio nad tym, co piszesz. Spędź 15 minut zapisując absolutnie wszystko, co ci przyjdzie do głowy. Zadawaj sobie pytania pomocnicze: dlaczego, kto, jak, gdzie, kiedy. Następnie przeczytaj wszystko, co napisałeś i wybierz najlepsze pomysły.
Mapa myśli.
Mapa myśli to diagram używany do zaprezentowania słów, pomysłów i powiązań między nimi w sposób wizualny. Bardzo praktyczne może okazać się zrobienie mapy myśli ze wszystkich pomysłów, jakie powstały podczas burzy mózgów. Niektórzy sądzą, że właściwsza będzie taktyka odwrotna: proces myślowy należy zacząć od mapy, by wszystko było od początku sensownie pogrupowane.
Kontrastowanie przeciwstawnych pomysłów.
Jeżeli borykasz się z nowym pomysłem zastanawiając się czy jest dobry, możesz go zestawić z dwoma lub trzema „starymi” pomysłami. Zapisz je na papierze obok siebie i porównaj. Wyszczególnij najlepsze strony każdego pomysłu i spróbuj je połączyć w jedną całość, tworząc coś zupełnie nowego.
Przedyskutuj pomysły.
Jeżeli chcesz utrzymać twórczy szczyt twoich możliwości, musisz regularnie dyskutować o swoich pomysłach z druga osobą. Gdy sam nie możesz wpaść na nic interesującego, dlaczego nie spróbować burzy mózgów w grupie? Możecie wspólnie przedyskutować wady i zalety swoich pomysłów i przez to podsunąć sobie nawzajem ciekawe rozwiązania.
Rozmawiaj ze wszystkimi.
Możesz porozmawiać o swoich pomysłach ze znajomymi z branży (uważaj by nie zdradzać żadnych tajemnic handlowych), nie bój się także pytać zupełnie przypadkowych ludzi. Jeżeli nie możesz wpaść na żaden nowy pomysł, spróbuj porozmawiać z kimś spoza twojego kręgu. Doskonałym rozwiązaniem może być także rozmowa z dziećmi. Mają one mnóstwo ciekawych pomysłów i nie są ograniczone żadnymi ramami. Z małą pomocą dzieci możesz stworzyć coś absolutnie innowacyjnego.
Określ szczyt swojej kreatywności.
Niektórzy ludzie są najbardziej twórczy z samego rana, innym lepiej myśli się po obiedzie, a jeszcze inni są najbardziej kreatywni przed snem. Musisz określić, która pora dnia jest najlepsza dla ciebie i wykorzystać ją na swoją korzyść. Zadania, które nie wymagają kreatywnego myślenia wykonuj w czasie, gdy twój mózg jest najmniej twórczy, by nie zaprzątać sobie nimi głowy w czasie, gdy jesteś najbardziej kreatywny.
Rób sobie przerwy i ćwicz.
Jeżeli chcesz utrzymać wysoki poziom kreatywności w długim czasie, musisz regularnie robić sobie przerwy, by się nie wypalić. Ćwiczenia to doskonały sposób, by się zrelaksować i przez długi czas zachować jasny, otwarty umysł. Zdrowe odżywianie i dużo snu ma również duże znaczenie.
Korzystaj z notatników.
Nie ma sensu siedzieć cały dzień przed otwartym dokumentem Worda i czekać na pomysł. Możesz przyspieszyć przypływ pomysłów używając zwykłego papieru i notując na nim wszystko to, co przyjdzie ci do głowy. Miej zawsze pod ręką kolorowe długopisy i markery, które ułatwią ci znajdowanie konkretnych informacji w całym gąszczu pomysłów.
Znajdź miejsce, które wspomaga twój proces myślowy.
Znajdź takie miejsce, w którym jesteś najbardziej kreatywny. Może to być biblioteka, park, muzeum lub ławka pod blokiem. Upewnij się, że miejsce, które wybrałeś jest dobrze oświetlone, wygodne i spokojne.
Bądź pewny siebie.
Nie bój się rozwijać pomysłów, które z początku wydają się głupie. Najbardziej kreatywni ludzie spełniają marzenia walcząc o swoje pomysły. Jeżeli będziesz z całą stanowczością bronić swoich pomysłów, ludzie dwa razy zastanowią się, zanim je odrzucą.
Stymuluj swój mózg.
Podobnie jak inne części ciała, twój mózg potrzebuje ćwiczeń. W okresie przestoju kreatywności rozwiązuj krzyżówki, łamigłówki, sudoku, a nawet graj na komputerze w gry edukacyjne. Pomoże ci to ćwiczyć umysł.