Dziecięce choroby zakaźne, które są groźne dla dorosłych

Magdalena - specjalista Tipy.pl
Choroby zakaźne groźne dla dorosłych /123RF/PICSEL
1 z 4
Zakaźne choroby dziecięce dzięki powszechnym szczepieniom stają się coraz rzadsze. Wciąż jednak sporo dzieci choruje na ospę wietrzną, świnkę, odrę czy różyczkę. Mimo złego samopoczucia i uciążliwej wysypki mali pacjenci zazwyczaj szybko wracają do zdrowia. Niestety, dużo gorzej może być w przypadku dorosłych, a szczególnie osób starszych po 60. roku życia i mających osłabioną odporność. Popularne choroby wirusowe mają u nich ciężki przebieg i mogą prowadzić do niebezpiecznych komplikacji, dają też nieco inne objawy i często trudno je zdiagnozować. Równie groźne są też dla kobiet w ciąży – zdarza się, że prowadzą do poronienia lub poważnych uszkodzeń płodu. Które zakaźne choroby dziecięce są zagrożeniem dla dorosłych? Jak się objawiają i czy można się przed nimi uchronić?
1
Ospa wietrzna /123RF/PICSEL
Objawy i powikłania ospy wietrznej u dorosłych

Ospa wietrzna to niezwykle zaraźliwa choroba, której głównym objawem jest pęcherzykowata i swędząca wysypka na całym ciele. U dorosłych ma znacznie cięższy przebieg, a ryzyko powikłań wzrasta z wiekiem. Wiele osób zmaga się z wysoką gorączką, a wysypka obejmuje także błony śluzowe jamy ustnej i narządy rodne. Najczęstszym powikłaniem jest ospowe zapalenie płuc, które rozwija się już między 3. a 5. dniem choroby i może nawet prowadzić do niewydolności oddechowej. Rzadkie, ale jeszcze groźniejsze jest ospowe zapalenie mózgu, które kończy się trwałymi zaburzeniami neurologicznymi (padaczka, porażenie mięśni), a nawet śmiercią. Inne powikłania to zapalenie węzłów chłonnych czy zakażenia skóry. Ospa jest również bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży – powoduje poronienie, a także ciężkie uszkodzenia płodu. Dlatego w przypadku kontaktu z chorą osobą należy zgłosić się do lekarza, który może podać pacjentce immunoglobuliny przeciwko wirusowi ospy. Jest to jednak najbardziej skuteczne w ciągu 96 godzin od kontaktu z chorą osobą.
2
Różyczka a ciąża /123RF/PICSEL
Objawy i powikłania odry u dorosłych

Odra objawia się wysoką gorączką, katarem i zapaleniem spojówek. Najbardziej charakterystyczny symptom to wysypka – najpierw na wewnętrznej stronie policzków pojawiają się białe grudki otoczone czerwoną obwódką. Z czasem zmieniają się w plamiste wykwity i rozprzestrzeniają się na całym ciele. U niektórych osób obserwuje się też suchy kaszel. Dla dorosłych odra jest bardzo niebezpieczna – u kobiet w ciąży powoduje poronienia, u osób starszych może nawet być śmiertelna. Często atakuje mięsień sercowy i płuca oraz ucho środkowe. W nielicznych przypadkach rozwija się zapalenie mózgu, które przez wiele lat daje poważne objawy neurologiczne.

Różyczka niebezpieczna dla kobiet w ciąży

Różyczka na początku przypomina zwykłe przeziębienie, jednak po kilku dniach na twarzy można zauważyć bladoróżową, drobną wysypkę. Z czasem rozprzestrzenia się ona na całe ciało, a u niektórych osób jest mocno swędząca. Dorośli zazwyczaj przechodzą różyczkę łagodnie, jednak może być niebezpieczna dla młodych kobiet – częstym powikłaniem jest przewlekły ból stawów. Największe zagrożenie różyczka stanowi w ciąży – wywołuje poważny wady płodu – może uszkadzać mózg, serce i inne narządy dziecka.
3
Objaw szkarlatyny /123RF/PICSEL
Objawy i powikłania świnki u dorosłych

Charakterystycznym objawem świnki jest obrzęk ślinianki przyusznej, zazwyczaj jednostronny, a także wysoka gorączka, bóle głowy i mięśni. U dzieci choroba ma łagodny przebieg, jednak u dorosłych wraz z wiekiem wiąże się z coraz poważniejszymi powikłaniami. Jednym z najczęstszych jest zapalenie jąder lub jajników, a nawet niepłodność. U kobiet świnka może też zaatakować trzustkę i stawy (wywołuje stan zapalny). Bardzo rzadko dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego, tarczycy czy opon mózgowo-rdzeniowych.

Szkarlatyna u dorosłych

Szkarlatyna to zaraźliwa choroba wywoływana przez paciorkowce. Początkowo może być mylona z anginą, ale po kilku dniach na ciele pojawia się wysypka (przede wszystkim na tułowiu, pośladach czy w zgięciach łokci). Później dochodzi do łuszczenia się skóry na dłoniach i stopach. Niestety u dorosłych choroba wiąże się z groźnymi powikłaniami. Najczęściej dochodzi do zapalenia stawów, ucha środkowego i nerek. Choroba może też zaatakować serce i węzły chłonne. Niezbędna jest antybiotykoterapia i kontakt z lekarzem.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie