Jak usunąć rysy na lakierze?

Magdalena - specjalista Tipy.pl
Jak pozbyć się rys z samochodu? /123RF/PICSEL
1 z 4
Rysy i zadrapania na lakierze samochodu potrafią skutecznie zepsuć humor. Zwłaszcza jeśli pojawiają się na nowym aucie. Wizyta u lakiernika wiąże się z dużymi kosztami, dlatego drobne odpryski na karoserii warto maskować samodzielnie. W tym celu świetnie sprawdzą się tanie specyfiki, które zawsze mamy w domu. Pomocne będą także drobne akcesoria do naprawy rowerów, a także pasty, kredki woskowe czy lakiery do metalu. Są one niedrogie i łatwo dostępne w zwykłych sklepach. Sprawdź, jak szybko i skutecznie usunąć rysy na lakierze samochodu.
1
Pasta do zębów /123RF/PICSEL
Usuwanie rys na lakierze za pomocą pasty do zębów

Drobne rysy na karoserii samochodu usuniemy, używając zwykłej pasty do zębów. Działa ona jak delikatny papier ścierny i pomaga usunąć nierówności z różnych powierzchni. Sprawdzi się jednak tylko w przypadku delikatnych zarysowań (czyli takich, w których nie widać bezbarwnej powłoki lakieru). Zarysowany fragment w pierwszej kolejności należy dokładnie umyć i wysuszyć, a następnie na rysę nałożyć niewielką ilość pasty do zębów i polerować wilgotną, miękką ściereczką. Po chwili rysa powinna stać się niewidoczna.
2
Spray do rowerów /123RF/PICSEL
Usuwanie rys na lakierze za pomocą środka do usuwania rdzy

Zarysowań z samochodowego lakieru pozbędziemy się też przy pomocy popularnego środka do odrdzewiania roweru. Nadaje się do smarowania metalowych części, ma świetne właściwości smarujące i dokładnie pokrywa drobne szczeliny, wypierając jednocześnie wodę. Przed jego użyciem zarysowany fragment samochodu należy umyć i wytrzeć do sucha. Zarysowania wystarczy pokryć niewielką ilością spreju, a następnie polerować okrężnymi i zdecydowanymi ruchami za pomocą miękkiej ścierki.
3
Zapomnij o rysach /123RF/PICSEL
Popularne akcesoria do usuwania rys z samochodu

Jeśli rysy na lakierze są większe lub głębokie, warto spróbować niedrogich preparatów dostępnych w sklepach. Najbardziej skuteczne są bezbarwne lakiery w sztyfcie – maskują zarysowania, wypełniają je i zabezpieczają przed korozją. Głębszych ubytków w karoserii pozbędziemy się za pomocą lakieru zaprawkowego. Miejsce zarysowanie trzeba wcześniej dokładnie wyczyścić i odtłuścić, a następnie precyzyjnie nałożyć lakier za pomocą pędzelka (konieczne może być nałożenie kilku warstw).
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie