saszetka na pieniądze

Jak zabezpieczyć pieniądze na wakacjach?
Mala95 - specjalista Tipy.pl

Wyjeżdżając na wakacje często zapominamy o czyhających na nas niebezpieczeństwach. Wielu z nas pada ofiarą oszustów lub złodziei. Żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i móc w pełni cieszyć się z wakacji, zabezpiecz odpowiednio swoje pieniądze. Poniżej znajdziesz 10 pomocnych wskazówek, jak to zrobić.
1
Przed wyjazdem posprzątaj swój portfel lub portmonetkę.
Wyciągnij z portfela kartę biblioteczną, wszelkie legitymacje, dodatkowe karty kredytowe i wszystko, co nie jest niezbędne do podróży. Jeśli coś stanie się z twoim portfelem, nie będziesz zmuszony martwić o zablokowanie starych kart i wyrobienie nowych.
2
Zrób listę.
Spisz numery kart kredytowych i telefony, pod którymi musisz zgłosić ich zaginięcie. Listę przekaż przyjacielowi lub krewnemu, z którym będziesz w stanie się skontaktować, gdy twój portfel zostanie skradziony.
3
Rozważ wyrobienie karty podróżnej.
To nowa wersja klasycznego czeku podróżnego. Jest łatwa do przewożenia i zapewnia bezpieczny transport pieniędzy. Przed wyjazdem sam zasilasz kartę na określoną kwotę. Karta ta zabezpieczona jest numerem PIN, co jeszcze bardziej podnosi bezpieczeństwo twoich pieniędzy.
4
Ukryj pieniądze w kilku miejscach.
W ten sposób, jeśli stracisz jedne pieniądze, nie zostaniesz z niczym. Część gotówki włóż do portfela, cześć do kieszeni, a jeszcze część do buta. Kto wie? Być może 20 złotych w bucie uratuje ci cały dzień.
5
Noś saszetkę na pieniądze.
Na rynku istnieje duży asortyment tego typu saszetek, wybierz tą, która pasuje do twojego stylu. Możesz kupić saszetkę zapinaną w pasie, na ręce lub na nodze, specjalne skarpetki z ukryta kieszenią lub wodoodporne saszetki na szyję, które będą chronić twoje pieniądze nawet wtedy, gdy pójdziesz popływać.
6
Rozsądnie porozdzielaj pieniądze.
Większe sumy pieniędzy i karty kredytowe schowaj głęboko w saszetce. Pieniądze przeznaczone na wydatki w ciągu dnia (obiad, wejściówki, pamiątki) schowaj w przedniej kieszeni. Jeśli w ciągu dnia zabraknie ci pieniędzy, zawsze będziesz mógł je wyciągnąć z saszetki. Jednak zrób to dyskretnie, np. w toalecie.
7
Skorzystaj z hotelowego sejfu.
Zanim wyjdziesz z pokoju, wszystkie dodatkowe pieniądze, niepotrzebne karty kredytowe i kosztowności schowaj w hotelowym sejfie.
8
Zachowaj szczególną ostrożność będąc w tłumie.
Jeśli jesteś zapatrzony w ulicznego artystę, witrynę sklepu, czy też znalazłeś się w centrum zamieszania, stajesz się łatwym celem dla kieszonkowców. W takich sytuacjach trzymaj portfel lub portmonetkę blisko siebie.
9
Zawsze przelicz pieniądze.
Jeśli kupujesz coś w miejscu o dużym natężeniu ruchu turystycznego, upewnij się, że sprzedawca dobrze wydał ci resztę lub oddał kartę kredytową. Łatwo wówczas odwrócić twoją uwagę. Skupisz się na czymś innym i wyjdziesz ze sklepu bez reszty lub karty.
10
Głośno wypowiadaj kwotę, którą dajesz drugiej osobie.
Jeśli płacisz taksówkarzowi lub w kasie sklepu, miej kontakt wzrokowy z drugą osobą i głośno powiedz, jaką kwotę dajesz jej do ręki. Dzięki temu w mniejszym stopniu będziesz narażony na oszustwo i otrzymasz właściwą resztę.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (3)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

W drogę
15.02.2016
Proszę o radę dot. saszetki podróżnej. Są takie na szyję, nerki i inne. Jakie polecacie na dokumenty i pieniądze, tak, by nie rzucała się w oczy potencjalnym ulicznym złodziejom, a jednocześnie była praktyczna. Jaką markę polecacie?
Podróżnik
17.12.2013
Osobiście nie polecam noszenia pieniędzy i dokumentów oddzielnie. Zawsze mam te rzeczy razem, by w przypadku kradzieży mienia móc się wylegitymować odpowiednim organom. To jedynie moje zdanie, Ty postąpisz, jak uważasz.

Moja rada:

* nie wyciągaj większej sumy pieniędzy na widoku, bo dla potencjalnego złodzieja to gratka nie lada.

* większą kwotę wyjmij, jak radzi autor powyższego artykułu w toalecie.

* Nie zabieraj w podróż dużo gotówki. Płać, kiedy to tylko możliwe kartą lub regularnie pobieraj gotówkę z bankomatu.
Nie pozwól zabierać kartę na zaplecze, by uchronić się przed kradzieżą danych karty i późniejszej kradzieży środków z konta.
W restauracjach, barach itp. lokalach obsługa zobligowana jest do przyniesienia urządzenia przenośnego. Jeśli takowego nie ma, podejdź z pracownikiem do terminala płatniczego.

* Wprowadzając pin, przysłoń ręką klawisze.

* Gotówkę pobieraj najlepiej w bankomacie mieszczącym się w budynku banku, na terenie sklepu i unikaj ustronnych miejsc.

* W przypadku korzystania z bankomatów mieszczących się na zewnątrz rozejrzyj się, czy nikt Cię nie obserwuje. To nie jest żart, bowiem w Niemczech pewien przestępca siedząc na drzewie opodal bankomatu spisywał piny wprowadzane do bankomatu, które odczytał korzystając z lornetki. Blankiety kart bankowych zapisywał pozyskanymi pinami i w ten sposób okradł wiele kont.

* Obejrzyj także bankomat. Sprawdź, czy nie została nałożona druga klawiatura, ew. doklejona, doczepiona do istniejącej dodatkowa szczelina, do której wsuwa się kartę. Te dodatkowe elementy zawierają bowiem oprogramowanie, które "wykrada" dane z kart. Jeśli coś bankomatem jest nie tak, zrezygnuj z transakcji i poinformuj bank.

* Warto posiadać dwa konta, w tym jedno, na którym posiadamy mniej pieniędzy oraz drugie, z którego w każdej chwili dzięki bankowości internetowej możemy przelać pożądaną kwotę.

* Warto również ubezpieczyć kartę. To miesięczny koszt ok. 3 zł brutto, ale pozwoli spać spokojnie. Nawet jeśli zgubimy kartę, czy ktoś posłuży się Twoją skradzioną kartą, banki lubią zwalać winę na Ciebie i Tobie zarzucać niedbalstwo itd.

Nie noś portfela w kieszeni, tym bardziej karty pay pass. Kradzież danych z karty jest dzięki nowoczesnym oprogramowaniom apps dziecinnie prosta. Wystarczy stworzenie sztucznego tłoku i przeciśnięcie się, przejście obok, by kilka chwil później delikwent mógł zapłacić za zakupy za pomocą komórki. Takie karty trzymaj głęboko w portfelu lub owiń ją folią aluminiową. Taki zabieg skutecznie przerwie łączność pomiędzy telefonem złodzieja a kartą i udaremni pobranie informacji z karty.

* Pieniądze, kartę i dokumenty trzymaj blisko siebie, w wewnętrznej kieszonce kurtki zamykanej na zamek, w torebce zamykanej na zamek lub w saszetce zakładaną na szyję lub w paszportówce (osobiście polecam, bo jest wygodna i mam wszystko pod ręką, do kupienia na allegro).
Partusia
29.06.2010
Na wakacjach w szczególności w miejscowościach turystycznych kradną na każdym kroku i trzeba mieć oczy dookoła głowy. Oczywiście najczęstszym błędem jest noszenie portfeli w tylnej kieszonce spodni, nie zamykanie torebki czy pozostawianie swoich rzeczy bez nadzoru na plaży.