Jak zrobić kompot z wiśni na zimę?

Agnieszka - specjalista Tipy.pl
Kompot z wiśni /123RF/PICSEL
1 z 4
Wielu z nas przygotowuje przetwory na zimę, ponieważ wtedy trudniej nabyć świeże owoce. Porzeczki, agrest, czereśnie truskawki dojrzewają jedynie przez kilka tygodni, dlatego chcąc cieszyć się ich smakiem, można przyrządzić z nich kompoty, które będą smacznym dodatkiem, np. do deserów czy ciast. Przykładem może być kompot wiśniowy, który ma wiele zdrowotnych właściwości. Zawiera witaminy z grupy B, a także C oraz bioflawonoidy, które poprawiają odporność i mogą zminimalizować ryzyko infekcji. Wiśnie są naturalnym sprzymierzeńcem układu pokarmowego, ponieważ oczyszczają je z zalegających złogów oraz poprawiają ich prawidłowe funkcjonowanie. Przygotowanie kompotu nie sprawia większego kłopotu, wystarczy trzymać się kilku łatwych wskazówek.
1
Świeże wiśnie /123RF/PICSEL
Jak zrobić kompot?

Kompot z wiśni najlepiej przygotować z owoców, które zostały zebrane w sadzie. Warto wybierać dojrzałe i zdrowe, gdyż przejrzałe mogę zmienić ich i tak już intensywny smak. Aby przyrządzić kompot, najlepiej sięgnąć po wiśnie kupione w sklepie i na targu, a kiedy spóźniliśmy się z ich kupnem, można nabyć owoce suszone albo mrożone. Wiele przepisów na kompot zawiera w sobie cukier, z którego można zrezygnować (jeśli ktoś woli mniej kaloryczny napój). Do całości potrzebne będą jeszcze słoiki z nakrętką uprzednio wyparzone i opłukane.
2
Mrożone owoce /123RF/PICSEL
Krok po kroku

W przygotowaniu ważne są proporcje. Na kilogram wiśni przypadają dwa litry wody, pół kilograma cukru (opcjonalnie) oraz dwa litry wody. Oczyszczone i wydrylowane owoce należy umieścić w przygotowanych słoikach. Wodę wymieszać z cukrem i zagotować, a następnie ostudzić i przelać do owoców (należy napełnić je zalewą tak, aby zostawić 2 cm od wieczka pustej przestrzeni). Słoiki trzeba dobrze zakręcić i zapasteryzować w garnku lub w piekarniku. Należy pamiętać, że owoce zamrożone trzeba wcześniej rozmrozić, a suszone uprzednio namoczyć w wodzie.
3
Wiśnie w słoiku /123RF/PICSEL
Sposób bez pasteryzacji

Kompot można również zamknąć w słoikach pomijając proces pasteryzacji. Wystarczy przygotowane owoce (w takich samych proporcjach) zagotować w garnku z dodatkiem wody oraz cukru przez kilka minut. Następnie gorącą zawartość ostrożnie przelać do słoików, dokładnie zakręcić i obrócić je do góry dnem. Kiedy ostygną pokrywka powinna się zassać, co pozwoli na użycie kompotu zimą.
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie