naczynia ze stali nierdzewnej

Jak usunąć kamień z garnków?
JudytaJudyta - specjalista Tipy.pl

Garnki ze stali nierdzewnej są najczęściej używanymi naczyniami w gospodarstwach domowych. Niestety, na skutek twardej wody, często osadza się na nich kamień. Aby go usunąć, możesz kupić gorsze lub lepsze środki chemiczne. Ten sam efekt osiągniesz jednak wykorzystując domowe sposoby. Są one tańsze i często naturalne, a co za tym idzie - bezpieczne dla środowiska. Poniżej znajdziesz instrukcję, która zapozna cię z trzema sposobami walki z kamieniem przy pomocy produktów, które zapewne znajdziesz w swojej kuchni.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* 1/2 szklanki octu,
* 1 litr wody,
* gąbka do mycia naczyń,
* płyn do naczyń,
* 1 cytryna lub łyżka soku z cytryny (butelkowanego),
* 1 łyżka ketchupu lub sok pomidorowy,
* ręcznik papierowy.

1
OCET.
Wlej pół litra wody i pół szklanki octu do garnka z którego chcesz usunąć kamień.
2
Postaw garnek na kuchence i gotuj na małym ogniu przez 30 minut.
3
Odlej wodę do zlewu i poczekaj, aż garnek wystygnie. Następnie umyj go gąbką i płynem do naczyń. Nie używaj ostrych myjek do usuwania kamienia, bo porysujesz zewnętrzną powłokę garnka.
4
SOK Z CYTRYNY.
Przetnij cytrynę na pół.
5
Przekrojoną połówką pocieraj powierzchnię garnka, na której zgromadził się kamień. Tak samo zużyj drugą połówkę cytryny. Jeśli używasz soku z butelki, wówczas nalej łyżkę soku na gąbkę i pocieraj nią miejsce pokryte kamieniem.
6
Umyj garnek gąbką nasączoną płynem do naczyń i dokładnie wypłucz.
7
KETCHUP.
Nałóż łyżkę ketchupu albo soku pomidorowego na papierowy ręcznik.
8
Pocieraj papierem miejsce, na którym zgromadził się kamień i pozostaw na 15 minut.
9
Umyj garnek gąbką z płynem do naczyń i dokładnie wypłucz.
10
Zamiast kroku 1 i 2, możesz zagotować ketchup lub sok pomidorowy w garnku, z którego chcesz usunąć kamień.
?

Wskazówki
* Jeśli gotujesz wodę w garnku ze stali nierdzewnej, później zawsze wlej do niego pół szklanki octu, dopełnij gorącą wodą z kranu i pozostaw na około godzinę. Następnie umyj garnek płynem do naczyń. Zapobiegniesz w ten sposób powstawaniu kamienia.
* Po każdorazowym użyciu garnka ze stali nierdzewnej i umyciu go, wycieraj go do sucha, zamiast czekać, aż sam wyschnie.

!

Uwaga!
* Nie używaj soli kuchennej do czyszczenia garnków ze stali nierdzewnej. Niszczy ona powierzchnię stali, pozostawiając w niej małe wgłębienia.
* Żeby usunąć kamień z naczyń ze stali nierdzewnej, możesz używać soku z cytryny, jednak nigdy nie namaczaj garnka w tym soku, gdyż kwas może uszkodzić zewnętrzną powłokę garnka.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (4)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Kawaler
25.05.2019
Wspaniała metoda. Używany zakamieniały przez kilka lat. Po zastosowaniu tej metody kamienia w środku nie ma, błyszczy. Tylko, czy wcześniej nie zrobiłem gdzieniegdzie zdarcia?
mariaawaria.1986
29.08.2016
Bardzo istotna jest też jakość garnków. Ja mam komplet od Gerlacha i nie miałam jeszcze jakiegokolwiek problemu z myciem - wkładam do zmywarki lub myję ręcznie i po kłopocie. Nie ma kamienia, uszkodzeń, odbarwień itp.
CancerMan
15.10.2011
Lista potrzebnych rzeczy zamyka się na occie i szmatce, nie wiem po co tak komplikować.
Moni
16.09.2011
A ja przypadkiem odkryłam jak odpamienić miseczkę taką bulionówkę, potraktowałam ją jako podstawek pod doniczke z kwiatkiem.Zapaskudzila się. Włożyłam do niej wiosną cebulę podlałam wodą zeby wypuściła szczypiorek - bardzo się zdziwilam po miesiącu, jak odkryłam że bulionówka jest znów jak nowa.