CV

Jak napisać CV?
BlondJaponkaBlondJaponka - specjalista Tipy.pl

Starasz się o pracę? Dowiedz się w jak powinno wyglądać CV i jak je napisać. Prawidłowo napisane Curriculum Vitae z pewnością w pewnym stopniu zwiększy prawdopodobieństwo uzyskania wymarzonej przez nas pracy. Od niego będzie zależało w największej mierze czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną czy też nasze CV wyląduje w koszu na śmiecie.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Komputer

1
Pamiętaj, że Twoje CV nie będzie jedynym z którym będzie musiał się zapoznać pracodawca. Z tego powodu musi ono być interesujące pod względem wizualnym oraz zachęcać do zapoznania się z treścią. CV musi być schludne, staranne i czyste. Nie zapomnij o uporządkowanym zestawieniu wszystkich informacji.
2
Wystrzegaj się błędów. Nie możesz dopuścić aby w Twoim CV znalazł się jakiś błąd stylistyczny, gramatyczny, ortograficzny czy chociażby literówka. Przed wysłaniem swojego CV do potencjalnego pracodawcy poproś kogoś znajomego, aby je przeczytał.
3
Aby tekst był przejrzysty użyj nagłówków, śródtytułów i wcięć przy wyszczególnionych punktach. Najważniejsze informacje wyróżnij pogrubioną czcionką.
4
CV powinno być dostosowane do wymagań przyszłego pracodawcy. Przeczytaj uważnie ogłoszenie pracy i wyróżnij w swoim CV atuty, które są wymagane na konkretne stanowisko o które się starasz. Pamiętaj, że wszystkie informacje, które przedstawisz muszą być zgodne z prawdą.
5
zainteresowania w CV
Napisz o swoich zainteresowaniach. Jakie jest Twoje hobby? Co lubisz robić? Osoby rekrutujące bardzo często przykładają dużą uwagę do zainteresowań potencjalnego pracownika. Poprzez swoje hobby możesz pokazać, że jesteś wyjątkową osobą. Twoje zainteresowania mówią również dużo o Twoich cechach charakteru. Lubisz sporty ekstremalne? Prawdopodobnie wykazujesz się sporą skłonnością do ryzyka i masz ducha zwycięzcy, jednak będziesz mieć problemy z pracą w zespole. Lubisz grać w piłkę? W tym przypadku z pewnością będziesz czuć się jak ryba w wodzie pracując w zespole, jednak brak Ci ducha zwycięzcy. Wpisując w swoim CV, że interesuje Cię muzyka, kultura, sztuka czy teatr nie wykażesz się zbytnią kreatywnością. Z pewnością zostaniesz przyporządkowany do osób nudnych i pospolitych. Rusz głową i zastanów się co Ciebie wyróżnia? Pamiętaj, aby nie kłamać – może to bardzo szybko wyjść na jaw na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie pisz również, że w wolnym czasie zagłębiasz się z przyjemnością w literaturę fachową. To co wpiszesz w rubrykę zainteresowań nie powinno być związane z Twoją pracą czy wykształceniem.
6
W CV powinny znaleźć:
* dane osobowe (imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania,
* aktualny numer telefonu,
* aktualny adres e mail,
* zdjęcie w prawym górnym rogu – zawsze mile widziane),
* wykształcenie,
* doświadczenie zawodowe,
* dodatkowa działalność,
* umiejętności i kwalifikacje,
* zainteresowania.
7
Pracodawca nie może od Ciebie wymagać dołączenia zdjęcia ale zawsze jest ono mile widziane. Dołączenie zdjęcia dodatkowo wyróżni Cię wśród setek innych podań o pracę. Twoje CV stanie się bardziej rzeczywiste i konkretne. Pamiętaj, aby nie zamieszczać zdjęcia w stroju kąpielowym czy z imprezy z piwem w ręce. Zdjęcie powinno być w formacie legitymacyjnym.
8
W Twoim CV koniecznie musi się znaleźć Twoje wykształcenie. Wystarczy napisać na jakiej szkole zakończyło się edukacje. Jeśli ukończyłeś szkołę wyższą nie musisz pisać o szkole średniej chyba, że skończyłeś technikum po którym masz dodatkowy tytuł technika. Wymieniając szkołę jaką skończyłeś podaj nazwę uczelni, datę obrony pracy dyplomowej (możesz napisać również temat pracy), nazwę wydziału, kierunek i specjalność. Wymień również wszystkie kursy, szkolenia oraz staże, które odbyłeś i które związane są z zawodem.
9
Doświadczenie zawodowe w CV powinno składać z następujących danych: data rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwa firmy, zajmowane stanowisko, opis zakresu obowiązków i zdobytych umiejętności.
10
Koniecznie napisz o swoich dodatkowych umiejętnościach i kwalifikacjach. Do nich zaliczają się: języki obce (stopień znajomości w mowie i piśmie, jeśli posiadasz jakieś certyfikaty to o tym napisz), znajomość obsługi komputera (wymień programy), prawo jazdy (wymień kategorie), posiadane uprawnienia.
11
Koniecznie umieść w stopce klauzulę o zgodzie na przetwarzanie Twoich danych osobowych do celów rekrutacji o treści: "Niniejszym oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu przeprowadzenia procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133, poz. 883)."
Strona 1 z 4

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

a
07.07.2014
a