rozmowa o seksie

Rozmowa z dzieckiem o sexie
JudytaJudyta - specjalista Tipy.pl

Zajęcia z edukacji seksualnej są obecnie prowadzone w wielu szkołach. Ale rodzice nie powinni liczyć tylko na szkołę. Twoje dziecko może potrzebować wyjaśnienia pewnych spraw, aby podejmować właściwe decyzje dotyczące jego życia seksualnego. Dla wielu rodziców jest to temat krępujący, ale ich obowiązkiem jest przekazanie dziecku wiedzy z tego zakresu. Więc przełam lody! Tak naprawdę seks jest wszechobecny, więc nie da się uniknąć tego tematu. Różne formy rozrywki, czy treści niektórych reklam są nasiąknięte aluzjami do seksu. Niestety, rozmowa z dzieckiem na ten temat, nie jest wcale taka łatwa. Jeśli czekasz na tzw. odpowiedni moment, to tak naprawdę możesz go przegapić. Oto kilka rad, jak zacząć z dzieckiem rozmowę o seksie.
1

Wyczuj odpowiedni moment. No właśnie - wyczuj, nie czekaj na niego. Kiedy na przykład program telewizyjny lub radiowy traktuje o seksie lub do niego nawiązuje, użyj go jako motywację do dalszej rozmowy. Pociągnij temat. Pamiętaj, że takie okazje są świetne i wcale nie rzadkie. Również w chwilach, gdy jesteś z dzieckiem sam na sam, na przykład podczas jazdy samochodem lub w trakcie zmywania naczyń możesz zacząć rozmowę na ten temat.

2

Bądź szczery. Jeśli ten temat Cię lekko krępuje – powiedz to swojemu dziecku. Ale zaznacz przy tym, że jest to bardzo ważne zagadnienie i należy o tym mówić. Jeśli nie umiesz odpowiedzieć na pytania swojego dziecka, zaoferuj, że poszukasz tych odpowiedzi, lub poszukajcie ich razem.

3

Bądź rzeczowy. Jasno przekazuj informacje, nazywaj rzeczy po imieniu. Nie bój się mówić o seksie oralnym i stosunkach w ogóle. Sprecyzuj dokładnie wszystkie zagrożenia, mów o emocjach, chorobach przenoszonych drogą płciową, nieplanowanych ciążach, antykoncepcji. Wyjaśnij, że wbrew niektórym opiniom seks oralny nie jest najbezpieczniejszą formą seksu.

4

Nie lekceważ zdania Twojego dziecka. To ma być rozmowa, nie wykład. Wysłuchaj więc bardzo uważnie co Twoje dziecko ma Ci do powiedzenia. Spróbuj postawić się w sytuacji Twojego dziecka. Jemu też może być ciężko poruszać ten temat z Tobą. Nie strasz swojego nastolatka, ale go uświadamiaj.

5

Nie zapominaj o stronie emocjonalnej. Twój nastolatek potrzebuje rzeczowych informacji. Jasnego, przejrzystego przekazu. Pamiętaj, żeby poruszyć temat emocji, jako, że seks jest bardzo silnie powiązany z emocjami. Mów o uczuciach, etyce i odpowiedzialności w kontekście wiary, którą wyznajecie.

6

Zachęcaj dziecko do rozmowy. Niech Twoje dziecko wie, że w każdej chwili jesteś gotowy do rozmowy i że nie ma w tym nic złego. Niech wie, że odpowiesz na pytania i rozwiejesz wątpliwości. Powiedz dziecku, że cieszysz się, że przyszło z tym problemem właśnie do Ciebie. Zapewnij, że zawsze może się do Ciebie zwracać po radę.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Monalisa
05.07.2010
Hahaha jeszcze dobrym pytaniem małolatów jest "czy można zajść w ciążę przez połknięcie spermy" albo "czy mozna zajsc w ciaze bez stosunku"? - często na forach się takie widzi :). No widać jak rodzice uczą swoje dzieci. A potem są dziadkami w wieku 35 lat :).
Igga
05.07.2010
myślę że trzeba z dziećmi na ten temat rozmawiać nawet jeśli na początku są zażenowane. W szkole się niczego nie nauczą. Potem mają kilkanaście lat, zaczynają uprawiać seks i wypisują na necie bzdury typu "koleżanka zaszła w ciążę podczas kąpieli w basenie", pytają "czy można zajść w ciążę przez majtki" lub co gorsze "przez pocałunek" albo bawią się w jakieś "słoneczka" i są w szoku że są w ciąży. Lepiej uświadamiać dziecko póki nie jest za późno (niech się nie wydaje mamom że 13 letnia córka jest jeszcze dzieckiem i za wcześnie na takie rozmowy - ile to 13 latek jest w ciąży!).