- Seksualność
- Zakładanie Rodziny
- Rodzicielstwo
- Ciąża
- Dzieci
- Noworodki
- Niemowlaki
- Miłość i Randki
- Rodzina
- Małżeństwo
- Rozwód
- Przyjaźń

Rozmowa z dzieckiem o sexie
Judyta - specjalista Tipy.pl

Wyczuj odpowiedni moment. No właśnie - wyczuj, nie czekaj na niego. Kiedy na przykład program telewizyjny lub radiowy traktuje o seksie lub do niego nawiązuje, użyj go jako motywację do dalszej rozmowy. Pociągnij temat. Pamiętaj, że takie okazje są świetne i wcale nie rzadkie. Również w chwilach, gdy jesteś z dzieckiem sam na sam, na przykład podczas jazdy samochodem lub w trakcie zmywania naczyń możesz zacząć rozmowę na ten temat.
Bądź szczery. Jeśli ten temat Cię lekko krępuje – powiedz to swojemu dziecku. Ale zaznacz przy tym, że jest to bardzo ważne zagadnienie i należy o tym mówić. Jeśli nie umiesz odpowiedzieć na pytania swojego dziecka, zaoferuj, że poszukasz tych odpowiedzi, lub poszukajcie ich razem.
Bądź rzeczowy. Jasno przekazuj informacje, nazywaj rzeczy po imieniu. Nie bój się mówić o seksie oralnym i stosunkach w ogóle. Sprecyzuj dokładnie wszystkie zagrożenia, mów o emocjach, chorobach przenoszonych drogą płciową, nieplanowanych ciążach, antykoncepcji. Wyjaśnij, że wbrew niektórym opiniom seks oralny nie jest najbezpieczniejszą formą seksu.
Nie lekceważ zdania Twojego dziecka. To ma być rozmowa, nie wykład. Wysłuchaj więc bardzo uważnie co Twoje dziecko ma Ci do powiedzenia. Spróbuj postawić się w sytuacji Twojego dziecka. Jemu też może być ciężko poruszać ten temat z Tobą. Nie strasz swojego nastolatka, ale go uświadamiaj.
Nie zapominaj o stronie emocjonalnej. Twój nastolatek potrzebuje rzeczowych informacji. Jasnego, przejrzystego przekazu. Pamiętaj, żeby poruszyć temat emocji, jako, że seks jest bardzo silnie powiązany z emocjami. Mów o uczuciach, etyce i odpowiedzialności w kontekście wiary, którą wyznajecie.
Zachęcaj dziecko do rozmowy. Niech Twoje dziecko wie, że w każdej chwili jesteś gotowy do rozmowy i że nie ma w tym nic złego. Niech wie, że odpowiesz na pytania i rozwiejesz wątpliwości. Powiedz dziecku, że cieszysz się, że przyszło z tym problemem właśnie do Ciebie. Zapewnij, że zawsze może się do Ciebie zwracać po radę.