czytaj z ruchu warg

Jak nauczyć się czytać z ruchu warg?
haniahania - specjalista Tipy.pl

Czytanie z ruchu warg to specyficzna umiejętność, która wymaga przede wszystkim dużej cierpliwości. Nigdy nie zdarzyło się, by już pierwsza próba była udana, więc trzeba wytrwale i zawzięcie ćwiczyć, aby zdobyć tą umiejętność. Poniżej znajdziesz wskazówki jak nauczyć się czytać z ruchu warg.
1
Gdy oglądasz telewizję, zwracaj zawsze uwagę na usta mówiących ludzi. Zacznij zwracać uwagę na usta oglądając wiadomości. Prezenterzy telewizyjni uczą się odpowiednio otwierać usta by mówić wyraźnie, więc z ruchu ich warg łatwiej jest coś przeczytać. Nie próbuj czytania z warg kreskówek, jeżeli spróbujesz - przekonasz się dlaczego.
2
Obserwuj usta innych ludzi, gdy mówią.
3
Obserwuj się w lustrze, powtarzaj alfabet, słowa piosenek lub wiersze. Cały czas skupiaj się na swoich wargach, obserwuj jak różnie się układają, gdy wydajesz z siebie różne dźwięki/słowa.
4
Obserwuj się w lustrze, powtarzaj alfabet, słowa piosenek lub wiersze. Cały czas skupiaj się na swoich wargach, obserwuj jak różnie się układają, gdy wydajesz z siebie różne dźwięki/słowa.
5
Podziel słowa na sylaby, zwróć uwagę jak ludzie przymykają usta na końcu każdej sylaby.
?

Wskazówki
* Kiedy ludzie krzyczą szerzej otwierają usta i bardzo trudno odczytać co mówią.
* W telewizji oglądaj żywych ludzi. Postacie rysunkowe bardzo często poruszają ustami tylko w górę i w dół nie tworząc rzeczywistego obrazu słów.
* Oglądając telewizję bez głosu sprawdzasz jak idzie ci czytanie z warg, ale musisz przy tym bardzo uważać, ponieważ jeżeli stale oglądasz jeden program lub śledzisz tylko jednego aktora możesz czerpać pewne wskazówki z jego zachowania i tego, co dzieje się w tle. To nie pomoże ci w nauce czytania z warg.
* Teledyski nie są dobrym materiałem do nauki czytania z ust, ponieważ w piosenkach często przedłużone są niektóre sylaby lub słowa są inaczej akcentowane, przez co podczas ich wypowiadania usta inaczej się układają.
* Jeżeli stoisz daleko od kogoś on na pewno nie zauważy, że patrzysz na jego usta.
* Jeżeli stoisz blisko kogoś może on poczuć się skrępowany, gdy cały czas będziesz gapić się na jego usta, więc co jakiś czas odwróć wzrok.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie