Tutaj jesteś: Nauka i Edukacja > Podstawówki i Gimnazja > Problemy w Szkole > Jak zachęcić dziecko do czytania?

Jak zachęcić dziecko do czytania?

Stopień trudności: umiarkowane
, specjalista Tipy.pl
 4.5/5 (6 ocen)
Oceń 
Udostępnij
W dzisiejszych czasach, czasach zdominowanych przez komputery, telewizory, gry wideo czy filmy DVD czytanie książek spada na dalszy plan. To naturalne, że nowoczesny świat, bogaty w audiowizualne wynalazki, jest bardziej atrakcyjny dla dziecka niż tradycyjna książka. Jednak ani komputer, ani DVD nie zastąpią czytania – uważają psychologowie. Książki rozbudowują wyobraźnię, ćwiczą pamięć, uczą skupienia, wzbogacają słownictwo i pomagają rozwijać zainteresowania. Przeczytaj poniższe wskazówki, aby dowiedzieć się jak możesz oderwać swoje dziecko od ekranu telewizora czy komputera i wciągnąć go w fascynujący świat słowa drukowanego!
1
Naukowcy są zgodni co do tego, że najważniejszym czynnikiem jest to, aby dziecko już od małego było pozytywnie nastawiane do książek. Pokaż więc dziecku, że Ty też czytasz książki. Co więcej, pokaż, że sprawia Ci to wielką przyjemność.
2
Zmuszanie dziecka do czytania nie przyniesie pożądanych rezultatów, a wręcz odwrotnie. Zniechęcimy dziecko do książek. Nie wymagajmy od naszych dzieci, aby czytały codziennie. Ale pilnujmy, żeby czytanie nie było zaniedbywane. Niektóre rodziny wprowadziły tzw. czas czytania. Chodzi o to, że cała rodzina się gromadzi razem i czytają książki, dyskutują o nich. Jest to bardzo fajna rzecz. Nawet jeśli dziecko jest oporne i niechętne, to wie, że ten czas jest przeznaczony na czytanie i musi przerwać swoje inne zajęcia.
3
Wprowadź tzw. kieszonkowe na książki. Raz w miesiącu podaruj dziecku określoną wcześniej sumę, za którą dziecko będzie musiało kupić książkę. Po powrocie niech się pochwali nowym zakupem. Jeśli Twoja latorośl interesuje się na przykład tematyką fantasy, zbierze w ten sposób ładną kolekcję książek o tej tematyce.
Jak nie iść do szkoły?
Jak wagarować?
Jak zachęcić kogoś do czytania książek?
Jak pisać dobre wypracowania?
Wskazówki
  • Pamiętaj, że dziecko może uważać, że nie lubi czytać. Powodem tego może być fakt, że dziecko nie trafiło jeszcze na tematykę, która by mu przypadła do gustu.
  • Zaczynaj od kupowania dziecku cienkich książek, z dużymi literkami. Takie książki się łatwiej i szybciej czyta.
  • Większość dzieci lubi książki fantasy (np. "Harry Potter" czy "Eragon"). Właśnie od tych książek często zaczyna się ich miłość do czytania.
4
Jeśli chcesz, możesz prowadzić prenumeratę jakiegoś czasopisma dla dziecka. Możesz na przykład kolekcjonować 'National Geographic'. Zachęcisz dziecko nie tylko do czytania, ale również do poznawania świata.
5
Nie krępuj się czytać dziecku na głos. Czytanie na głos jest jedną z największych zachęt. Starsze rodzeństwo może czytać młodszemu. Nawet jeśli Twoja latorośl jest już nastolatkiem i uważa, że to wstyd gdy będziesz mu czytać książki chwyć gazetę i podczas jej przeglądania zacznij niby przypadkiem czytać na głos artykuły.
6
Zorganizuj w domu biblioteczkę. Dobrze, jeśli w pokoju dziecka poświęcisz kilka półek na książki. Będzie je miało ciągle 'na widoku' i prędzej czy późnej skusi się by po którąś sięgnąć.
7
Odwiedzaj z dzieckiem biblioteki. Pokaż mu jak fascynujący jest świat książek!
8
Przedstaw dziecku bibliotekarza. Niech on Ci pomoże w zachęcaniu dziecka do czytania. Niech go oprowadzi po bibliotece. Opowie o książkach. Pomoże wybrać coś interesującego. Upewnij się, że dziecko odwiedza również bibliotekę szkolną i zna tamtejsze bibliotekarki.
9
Zachęcaj swoje dziecko do czytania wszelkimi sposobami! Pomóż w dobraniu odpowiedniej lektury, stosownej do wieku i zainteresowań dziecka.
10
Jeśli Twoje dziecko zaczęło czytać jakąś książkę, ale nie chce jej skończyć nie przejmuj się. Może tematyka mu nie odpowiada? No i nie wierzę, że Ty przeczytałeś do końca wszystkie książki, które miałeś w rękach.
11
Kupuj książki również dla siebie. Pozwól dziecku do nich zaglądać, pokazuj mu, że je czytasz, opowiadaj o nich z zaciekawieniem.
12
Jeśli dziecko przyjdzie do Ciebie i będzie chciało Ci poczytać, nie odprawiaj go z kwitkiem. Usiądź i cierpliwie wysłuchaj. Zobaczysz, że uzyskasz tym więcej niż Ci się wydaje.
13
Możesz przyuważyć, że dziecko czyta artykuły lub e-booki na Internecie. Powiedz, mu że dużo lepszym rozwiązaniem, a przy okazji dużo zdrowszym dla oczu jest przeczytanie tego samego na papierze.
14
Bardzo ważnym jest, aby dziecko miało własne zainteresowania lub hobby. Pomóż mu je rozwijać za pomocą książek.
15
Chwal swoje dziecko za każdą przeczytaną książkę, lub trudny artykuł. Zachęci go to do sięgania po kolejne.
16
Dyskutuj z dzieckiem o książkach, które czyta. Miej na uwadze wszystkie lektury. Pytaj, czy dziecku podobała się dana lektura w szkole i dlaczego.
17
chłopiec czytający książkę
Poszukaj programów komputerowych, które zachęcają do czytania.
Wskazówki
  • Pamiętaj, że dziecko może uważać, że nie lubi czytać. Powodem tego może być fakt, że dziecko nie trafiło jeszcze na tematykę, która by mu przypadła do gustu.
  • Zaczynaj od kupowania dziecku cienkich książek, z dużymi literkami. Takie książki się łatwiej i szybciej czyta.
  • Większość dzieci lubi książki fantasy (np. "Harry Potter" czy "Eragon"). Właśnie od tych książek często zaczyna się ich miłość do czytania.
Przeczytaj teraz: Jak nie iść do szkoły?
 4.5/5 (6 ocen)
Oceń 
Udostępnij
  • Komentarze Tipy.pl (0)

Nie będzie widoczny na stronie
 
Newsletter - Bądź na bieżąco Codziennie nowa porada w twojej skrzynce
 
Jak napisać podanie? W obecnych czasach pewnie zadawaliśmy sobie to pytanie nie raz. Podanie jest jedną z...
Jak napisać podanie?
Jak napisać podanie? W obecnych czasach pewnie zadawaliśmy sobie to pytanie nie raz...
Logowanie   Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
E-mail

Hasło

   
  Zapamiętaj mnie
Możesz zalogować się
używając konta Facebook


lub
Zapomniałeś hasła - kliknij tutaj
Zarejestruj się za darmo   
Czym są Tipy.pl? Co chcesz zrobić? Zmotywować się do pracy? Zrobić samolot z papieru? Zareklamować się w Internecie? Tipy.pl to miejsce, gdzie możesz znaleźć porady i wskazówki na każdy temat.
E-mail

Hasło

Powtórz hasło


   Akceptuje regulamin *wyrażam zgodę na świadczenie usługi, przyjmuję do wiadomości, że jednocześnie tracę prawo do odstąpienia od Umowy.
   Wyrażam zgodę na otrzymywanie od GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.| z siedzibą w Krakowie, Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków |Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS – 416593| NIP – 5272644300 |za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej informacji handlowych w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r., nr 144, poz. 1204, z późn. zm.). Do korespondencji powyżej wskazuję m. in. podany przeze mnie w formularzu i należący do mnie adres e-mail.
Możesz zarejestrować się
używając konta Facebook


lub
Usługę świadczy

GRUPA INTERIA.PL Sp. z o.o. sp. k.

Siedziba

Kraków
Os. Teatralne 9A
31-946 Kraków

Krajowy Rejestr Sądowy

Sąd Rejonowy w Krakowie
XI Wydział Krajowego Rejestru Sądowego

Kontakt

Tel: +48 12 646 28 12
Fax: + 48 12 646 27 10
E-mail: tipy@firma.interia.pl
Adres: Os. Teatralne 9A, 31-946 Kraków

KRS 0000416593    NIP 5272644300    REGON 142734048
Nie jestem pasożytem, nie blokuje reklam
pasożyt
Proszę wyłącz Adblock-a, jeśli chcesz zobaczyć treść artykułu.