czytająca dziewczynka

Jak zachęcić dziecko do czytania?

MamaOliMamaOli - specjalista Tipy.pl
W dzisiejszych czasach, czasach zdominowanych przez komputery, telewizory, gry wideo czy filmy DVD czytanie książek spada na dalszy plan. To naturalne, że nowoczesny świat, bogaty w audiowizualne wynalazki, jest bardziej atrakcyjny dla dziecka niż tradycyjna książka. Jednak ani komputer, ani DVD nie zastąpią czytania – uważają psychologowie. Książki rozbudowują wyobraźnię, ćwiczą pamięć, uczą skupienia, wzbogacają słownictwo i pomagają rozwijać zainteresowania. Przeczytaj poniższe wskazówki, aby dowiedzieć się jak możesz oderwać swoje dziecko od ekranu telewizora czy komputera i wciągnąć go w fascynujący świat słowa drukowanego!
1
Naukowcy są zgodni co do tego, że najważniejszym czynnikiem jest to, aby dziecko już od małego było pozytywnie nastawiane do książek. Pokaż więc dziecku, że Ty też czytasz książki. Co więcej, pokaż, że sprawia Ci to wielką przyjemność.
2
Zmuszanie dziecka do czytania nie przyniesie pożądanych rezultatów, a wręcz odwrotnie. Zniechęcimy dziecko do książek. Nie wymagajmy od naszych dzieci, aby czytały codziennie. Ale pilnujmy, żeby czytanie nie było zaniedbywane. Niektóre rodziny wprowadziły tzw. czas czytania. Chodzi o to, że cała rodzina się gromadzi razem i czytają książki, dyskutują o nich. Jest to bardzo fajna rzecz. Nawet jeśli dziecko jest oporne i niechętne, to wie, że ten czas jest przeznaczony na czytanie i musi przerwać swoje inne zajęcia.
3
Wprowadź tzw. kieszonkowe na książki. Raz w miesiącu podaruj dziecku określoną wcześniej sumę, za którą dziecko będzie musiało kupić książkę. Po powrocie niech się pochwali nowym zakupem. Jeśli Twoja latorośl interesuje się na przykład tematyką fantasy, zbierze w ten sposób ładną kolekcję książek o tej tematyce.
4
Jeśli chcesz, możesz prowadzić prenumeratę jakiegoś czasopisma dla dziecka. Możesz na przykład kolekcjonować 'National Geographic'. Zachęcisz dziecko nie tylko do czytania, ale również do poznawania świata.
5
Nie krępuj się czytać dziecku na głos. Czytanie na głos jest jedną z największych zachęt. Starsze rodzeństwo może czytać młodszemu. Nawet jeśli Twoja latorośl jest już nastolatkiem i uważa, że to wstyd gdy będziesz mu czytać książki chwyć gazetę i podczas jej przeglądania zacznij niby przypadkiem czytać na głos artykuły.
6
Zorganizuj w domu biblioteczkę. Dobrze, jeśli w pokoju dziecka poświęcisz kilka półek na książki. Będzie je miało ciągle 'na widoku' i prędzej czy późnej skusi się by po którąś sięgnąć.
7
Odwiedzaj z dzieckiem biblioteki. Pokaż mu jak fascynujący jest świat książek!
8
Przedstaw dziecku bibliotekarza. Niech on Ci pomoże w zachęcaniu dziecka do czytania. Niech go oprowadzi po bibliotece. Opowie o książkach. Pomoże wybrać coś interesującego. Upewnij się, że dziecko odwiedza również bibliotekę szkolną i zna tamtejsze bibliotekarki.
9
Zachęcaj swoje dziecko do czytania wszelkimi sposobami! Pomóż w dobraniu odpowiedniej lektury, stosownej do wieku i zainteresowań dziecka.
10
Jeśli Twoje dziecko zaczęło czytać jakąś książkę, ale nie chce jej skończyć nie przejmuj się. Może tematyka mu nie odpowiada? No i nie wierzę, że Ty przeczytałeś do końca wszystkie książki, które miałeś w rękach.
11
Kupuj książki również dla siebie. Pozwól dziecku do nich zaglądać, pokazuj mu, że je czytasz, opowiadaj o nich z zaciekawieniem.
12
Jeśli dziecko przyjdzie do Ciebie i będzie chciało Ci poczytać, nie odprawiaj go z kwitkiem. Usiądź i cierpliwie wysłuchaj. Zobaczysz, że uzyskasz tym więcej niż Ci się wydaje.
13
Możesz przyuważyć, że dziecko czyta artykuły lub e-booki na Internecie. Powiedz, mu że dużo lepszym rozwiązaniem, a przy okazji dużo zdrowszym dla oczu jest przeczytanie tego samego na papierze.
14
Bardzo ważnym jest, aby dziecko miało własne zainteresowania lub hobby. Pomóż mu je rozwijać za pomocą książek.
15
Chwal swoje dziecko za każdą przeczytaną książkę, lub trudny artykuł. Zachęci go to do sięgania po kolejne.
16
Dyskutuj z dzieckiem o książkach, które czyta. Miej na uwadze wszystkie lektury. Pytaj, czy dziecku podobała się dana lektura w szkole i dlaczego.
17
chłopiec czytający książkę
Poszukaj programów komputerowych, które zachęcają do czytania.
?

Wskazówki
* Pamiętaj, że dziecko może uważać, że nie lubi czytać. Powodem tego może być fakt, że dziecko nie trafiło jeszcze na tematykę, która by mu przypadła do gustu.
* Zaczynaj od kupowania dziecku cienkich książek, z dużymi literkami. Takie książki się łatwiej i szybciej czyta.
* Większość dzieci lubi książki fantasy (np. "Harry Potter" czy "Eragon"). Właśnie od tych książek często zaczyna się ich miłość do czytania.

Strona 1 z 3

Powiązane porady

autyzm
podanie
dziecko z ADHD

Podobne porady

Komentarze (0)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie