Przed rozmową kwalifikacyjną

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
KasikKasik - specjalista Tipy.pl

Wysłałeś CV i zaproszono Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Bez względu na to ile zostało Ci czasu do rozmowy powinieneś już zacząć się przygotowywać. Im lepiej to zrobisz, tym bardziej wzrosną Twoje szanse na zatrudnienie.
1
Zbierz wszystkie informacje o firmie w której starasz się o pracę. Jaki jest profil jej działalności, z czego składa się oferta firmy? Dowiedz się również wszystkiego o jej produktach oraz jej konkurencji i pozycji na rynku. Przeprowadź również wywiad na temat kultury firmy.
2
Zastanów się o co możesz być pytany podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Często kandydaci są pytani o swoje wady i zalety. Postaraj się przygotować wcześniej na to pytanie, aby potrafić przedstawić swoje wady w taki sposób, że zostaną one odebrane jako Twoje zalety. Np. Wadą może być to, że nie potrafisz oderwać się od konkretnej czynności dopóki jej nie skończysz.
3
Przeanalizuj swoje CV. Zastanów się o co mógłbyś zostać spytany i przygotuj odpowiedzi. Masz wpisane w CV, że do Twoich zainteresowań należy czytanie książek? Możliwe, że osoba rekrutująca spyta Cię jaką książkę ostatnio czytałeś i o czym ona była. Nigdy nie mów, że do Twoich zainteresowań należą wyłącznie sprawy związane z zawodem. Pracodawcy cenią sobie ludzi, którzy potrafią oddzielić życie zawodowe od prywatnego.
4
Przygotuj się na pytania podchwytliwe jak np. dlaczego zrezygnowałeś z poprzedniej pracy. Nigdy nie wyrażaj się źle o swoich wcześniejszych przełożonych lub współpracownikach. Nie chcesz chyba, aby wyszło na jaw, że jesteś osobą konfliktową?
5
Przygotuj sobie pytania jakie będziesz chciał zadać na rozmowie o pracę. Np. Co będzie należało do Twoich obowiązków, jak wygląda dzień pracy czy z kim będziesz współpracować? Nie wypytuj zbytnio o sprawy związane z wynagrodzeniem. Osoba rekrutująca może uznać, że zbytnio jesteś skoncentrowany na własnej osobie.
6
Zapamiętaj imię i nazwisko osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną.
7
Dowiedz się gdzie będzie się odbywać rozmowa o pracę i ile zajmie Ci dojazd do tego miejsca.
8
Przygotuj odpowiednie ubranie. Pamiętaj, aby wyglądać czysto, schludnie i profesjonalnie. Nie pal papierosów przed rozmową.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

loara85
26.01.2011
Mi się wydaje, że bardzo dobrym pomysłem jest zasięgniecie porady doradcy zawodowego - to bardzo dobre posunięcie, szczególnie jeżeli zależy nam na danej posadzie. Taki doradca może nam znacznie ułatwić sprawę.