Rozmowa o pracę

Jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej?
PatrycjaPatrycja - specjalista Tipy.pl

Przygotowałeś się świetnie do rozmowy o pracę i oto nadchodzi godzina zero. Co robić, aby wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak najlepiej? Poniżej znajdziesz kilka porad i wskazówek jak się zachowywać i jak mówić, aby dostać wymarzoną posadę.
1
Nigdy się nie spóźniaj. Powinieneś przyjść kilka minut przed umówionym czasie. Spóźnienia zawsze są niemile widziane.
2
Bądź pewny siebie i się uśmiechaj. Pamiętaj, żeby nie przesadzić i nie wydać się zarozumiałym. Bądź optymistą. Jeśli Twój optymizm się udzieli Twojemu rozmówcy to masz już połowę drogi do wygranej za sobą.
3
Nie siadaj, dopóki nie zostaniesz o to poproszony i nie zostanie Ci wskazane miejsce.
4
Mowa ciała

Usiądź na krześle wygodnie i prosto. Jeśli będziesz siedzieć na skraju wówczas może się wydawać, że chcesz jak najszybciej opuścić to miejsce a przecież nie na tym to polega.

Nie krzyżuj rąk ani nóg. Mowa ciała bardzo dużo mówi o człowieku. W tym przypadku wyda się, że jesteś skrępowany, masz coś do ukrycia i nie jesteś szczery.

Jeśli musisz założyć nogę na nogę postaraj się, aby Twoje nogi były zwrócone ku rozmówcy. Będzie to świadczyć o tym, że czujesz się komfortowo podczas rozmowy.

Nie baw się długopisem, swoimi guzikami ani niczym innym. Będzie to zdradzało Twoje zdenerwowanie. Musisz zachowywać się spokojnie.

Podczas odpowiedzi na pytania nie kieruj ręki w stronę ust, ucha, karku - mogłoby to dać do zrozumienia, że nie udzielasz prawdziwych odpowiedzi.

Patrz się w oczy rozmówcy. Przez około 70% czasu rozmowy powinien być utrzymany kontakt wzrokowy.
5
Nawet jeśli jesteś genialnie przygotowany do rozmowy i masz gotową odpowiedź na większość pytań nie wolno Ci tego okazywać. Odpowiedzi muszą być udzielane z rozmysłem. Musisz przekonać swojego rozmówcę, że właśnie w tym momencie zastanawiasz się nad odpowiedzią i powoli z namysłem jej udzielić. Nigdy nie wypalaj z odpowiedzią jak z karabinu maszynowego - to mogłoby wskazywać, że odpowiedzi nauczyłeś się na pamięć.

Udzielaj zwięzłych odpowiedzi. Twoja odpowiedź na jedno pytanie nie powinna trwać dłużej niż 4 minuty.
6
Wykazuj zainteresowanie rozmową. Jeśli osoba przeprowadzająca rekrutację spyta czy masz jakieś pytania dowiedz się więcej na temat stanowiska o jakie się ubiegasz. Czy jest nowe? Czy ktoś inny z niego zrezygnował i dlaczego? Nigdy nie zaczynaj od pytań na temat zarobków, premii i świadczeń.
7
Bądź dobrym słuchaczem. Patrz w oczy, uśmiechaj się i okazuj zrozumienie. Jeśli czegoś nie rozumiesz to powiedz to otwarcie. Będzie to dobrze o Tobie świadczyło.
8
Podziękuj za poświęcenie Ci czasu i spytaj kiedy możesz się spodziewać wyników rozmowy.
?

Wskazówki
* Nie dawaj zbyt szybkich odpowiedzi
* Nie żuj gumy
* Nie pal papierosów
* Nie siadaj nie czekając na poproszenie
* Nie zachowuj się arogancko

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

jola
04.02.2011
To zawsze jest problem bo zwykle jest tak ze nie czujemy sie pewnie.A nawet nasze CV moze dodac nam pewności kiedy wysyłajac je do potencjalnego pracodawcy ,dajemy mu nasz pierwszy obraz.