czyszczenie łańcucha

Jak czyścić łańcuch rowerowy?

MatMat - specjalista Tipy.pl
czyszczenie łańcucha
1 z 8
Jeśli pozwoliłeś zakorzenić się brudowi i prochowi na Twoim rowerze, a zwłaszcza na łańcuchu, znajdziesz tutaj kilka wskazówek jak się go pozbyć w mniej niż godzinę. Pamiętaj jednak, że rower powinno się czyścić po każdym użyciu w złą pogodę, lub gdy jeździsz po terenie, gdzie nie ma asfaltu.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* wiadro,
* gorąca woda,
* płyn do mycia naczyń,
* szczotka do czyszczenia,
* stara szczoteczka do zębów,
* odtłuszczacz (do kupienia tutaj),
* olej do łańcucha (do kupienia tutaj),
* ściereczka.

1
mycie łańcucha rowerowego
Wyskrob błoto.

Łańcuch jest najważniejszą częścią roweru, więc musisz o niego bardzo dbać. Po pierwsze, nalej do wiaderka gorącej wody. Dodaj do niej trochę płynu do mycia naczyń i energicznie zamieszaj wodą , aby płyn się rozprowadził i wytworzyła się piana. Zamocz w wodzie szczotkę do szorowania i zacznij czyścić nią łańcuch.

2
mycie łańcucha rowerowego - odtłuszczanie
Odtłuść łańcuch.

Jak już wyczyścisz łańcuch, nałóż na niego odtłuszczacz i poczekaj, aż się rozprowadzi. Usunie on wszelkie pozostałości i prochy, których nie zauważysz. Ruszaj korbą w przód i w tył, aby łańcuch się przekręcał, a odtłuszczacz dotarł do ogniwa wewnętrznego i rolek. Możesz mu w tym pomóc szczoteczką do zębów. Następnie dokładnie umyj.

3
wycieranie łańcucha rowerowego
Wytrzyj łańcuch.

Używając miękkiej ściereczki wytrzyj dokładnie łańcuch – łańcuch powinien być idealnie suchy. Przekręcaj korbą tyle razy ile będziesz potrzebował.

4
smarowanie łańcucha rowerowego
Nasmaruj łańcuch.

Olej nakładaj tylko na czysty i suchy łańcuch. Nie nakładaj go zbyt dużo. Upewnij się również, że olej nie jest zbyt gęsty. Pokryj olejem cały łańcuch, nakładaj go na ogniwo wewnętrzne. Jak już nałożysz olej, przetrzyj łańcuch ściereczką, wcierając go dokładnie w łańcuch.

5
czyszczenie zębatek rowerowych
Wyczyść przestrzenie między tylnymi kołami zębatymi.

Są to części, w których brud bardzo lubi się osadzać. Zablokuj koło śrubokrętem, aby się nie przekręcało. Drugim śrubokrętem wyciągaj brud z przestrzeni między zębatkami. Zdziwisz się, ile brudu się tam kryje.

6
czyszczenie zębatek
Wyczyść tylne zębatki.

Za pomocą gorącej wody z płynem do mycia naczyń i szczotki, wyszczotkuj dokładnie koła zębate. Oporne koła możesz najpierw odtłuścić, a potem przystąpić do ponownego szczotkowania.

7
czyszczenie łańcucha rowerowego i zębatek
Wytrzyj szmatką zębatki i przestrzenie między nimi.

Wyczyszczenie zębatek tylnych jest bardzo ważne, aby łańcuch bez problemu się po nich przemieszczał. Jak już je dobrze wyszczotkujesz i spłuczesz przeczyść je ściereczką do sucha. To pomoże nie tylko wysuszyć zębatki, ale również je wypoleruje. Włóż ściereczkę między poszczególne koła i poleruj.

Strona 1 z 8

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (11)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

miko
17.08.2015
Weź myjkę ciśnieniową, albo pojedź do najbliższej myjni. Potraktuj łańcuch pianą aktywną albo innym detergentem. Myj myjką z bliska, jednocześnie czyszcząc zębatki (ciśnienie wody będzie samo obracało łańcuch). Jak masz dostęp do sprężarki wysusz sprężonym powietrzem. Reszta jak wyżej.
esg
17.08.2015
w rowerze są koła zębate!!! Proszę poszukać w necie, czym się różni koło zębate od zębatki!!!
zbigut
17.08.2015
większych głupot nie czytałem
kolarz
17.08.2015
najlepszym komentarzem do tego artykulu jest- brak komentarza. Do autora - jestes uposledzony?
qmegapl
17.08.2015
Hmm zastanawiam się jak często takie rozwiązanie należy powtarzać i czy warto. Zużyłem wolnobieg i łańcuch dopiero po 8 tyś km. I zbytnio nie dbałem o rower :P
masakara
17.08.2015
Wystarczy kupić maszynkę do czyszczenia łańcucha np. z Lidla za śmieszne pieniądze, trochę nafty i łańcuszek lśni nie po godzinie ale po minucie :)
Jaśko
17.08.2015
He he he he he he ,,,,,,,,,szczoteczką do zębów to chyba tylko ci co nie mają zębów a mają szczoteczki ....Ale pani redaktor zabawna , jak gilotyna dla francuskiego możnowładcy ......!
screwer
17.08.2015
Najpierw umyj łańcuch, odtłuść i nasmaruj po czym ponownie myj tryby z założonym łańcuchem wodą z płynem do mycia naczyń. Gratuluję poradnik dla debili. Zdejm łańcuch (najlepiej jeśli masz spinkę, jeśli nie to rozkuj łańcuch po wcześniejszym zakupie spinki), włóż do butelki PET, nalej benzyny ekstrakcyjnej zakręć butelkę i energicznie potrząsaj przez parę min. Wyjmij, załóż, nasmaruj i po sprawie! Najlepszy sposób na czysty łańcuch.
papa
17.08.2015
jaka masakra!!! niezły tip, ja bym wrzucił do litra ropy i po 30 minutach był by jak nowy
Mocarz
17.08.2015
Jak pozbyć sie procha z łańcucha. Nie napisaloście eksperci interii