łańcuch rowerowy

Jak smarować łańcuch rowerowy?
MatMat - specjalista Tipy.pl

Regularne smarowanie łańcucha rowerowego jest bardzo istotne, ponieważ jest jednym z jego najważniejszych elementów. Warto o to zadbać, jeśli chcemy w pełni cieszyć się jazdą. Co więcej dzięki temu mamy pewność, że nasz rower będzie działał sprawniej i dłużej. Wbrew pozorom nie jest to bardzo skomplikowana czynność i nie powinniśmy mieć z tym większego problemu. Zastanawiacie się jak często? Najlepiej po każdej przejażdżce po mokrym terenie. Poniżej znajdziecie szczegółowe instrukcje.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* śrubokręt,
* szmatka,
* olej do oliwienia łańcuchów rowerowych (do kupienia tutaj),
* taśma klejąca, nalepka lub marker,
* płyn do mycia naczyń – opcjonalnie.

1
Smaruj rower w garażu lub na podwórku. Podłoga łatwo się zabrudzi. Jeśli więc nie masz innego miejsca do czyszczenia łańcucha, wyłóż podłogę gazetami. Nie smaruj łańcucha na dywanie i parkiecie. Możesz je zniszczyć.
2
Odwróć rower do góry nogami. Postaw rower na kierownicy i siodełku.
3
Zapoznaj się z częściami roweru, które przylegają bezpośrednio do łańcucha. Do tych części należą:

oś mechanizmu korbowego,
przednia i tylna zębatka,
korba,
tylna przerzutka.
4
Zeskrob brud i błoto z zębatek. Najlepiej jeśli zablokujesz zębatkę śrubokrętem, aby się nie obracała. Dokładnie pozbądź się wszelkiego brudu. Uważaj, żeby brud z zębatek nie osadzał się na łańcuchu.
5
Przygotuj szmatkę. Szmatkę przed użyciem zwilż. Jeśli pracujesz w wentylowanym pomieszczeniu możesz dodać środek odtłuszczający, może to być zwykły płyn do mycia naczyń.
6
Chwyć szmatkę i owiń nią łańcuch. Mocno trzymaj. Przekręć korbą kilka razy trzymając szmatkę mocno wokół łańcucha, aby się nie przemieszczała. Ten sposób działa najlepiej, jeśli trzymasz górną część łańcucha, ta najbliżej siodełka. Kręć korbą, do momentu, aż łańcuch będzie czysty.
7
Oliwienie łańcucha. Za pomocą taśmy klejącej, nalepki lub markera zaznacz miejsce, w którym zaczniesz smarowanie. Zaczynając od tego miejsca nanieś kroplę oleju na każde ogniwo wewnętrzne, pomiędzy rolkami. Nie używaj go jednak zbyt dużo.
8
Poczekaj, aż olej się rozprowadzi. Jak już naoliwisz wszystkie złącza przekręcaj korbę z minutę, aby obrócić łańcuch i upewnić się, że olej się dobrze rozprowadził.
9
Usuń zbędny olej. Użyj do tego szmatki.
10
Przeczyść łańcuch szmatką.
?

Wskazówki

  • Najlepsze efekty osiągniesz, gdy będziesz w ten sposób smarował łańcuch po kilku przejażdżkach oraz bezpośrednio po jeździe w deszczu. Woda wypłukuje olej z łańcucha, co może prowadzić do rdzewienia i złej pracy łańcucha.
  • Nie używaj gęstych olejów. Wybieraj te rzadsze. Wprawdzie wymyje się on z łańcucha dużo szybciej, ale wejdzie w każdą szczelinę w łańcuchu.
  • Sprawdź, czy przypadkiem olej nie ścieknął na pedały lub inne części roweru. Jeśli tak, to dokładnie je wyczyść.
  • Nie używaj środków typu '3 w 1'. Nie są one najlepszej jakości. Również zrezygnuj z czyszczenia łańcucha popularnym WD40, nie wyczyści on dokładnie wszystkich zakamarków.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Balonik
05.05.2020
Osobiście do łańcucha zawsze wybieram smar do warunków mokrych bo lepiej i dłużej trzyma sie na łańcuchu ale ten z dodatkiem teflonu tez jest niezły.