fotelik samochodowy

Jak zamontować fotelik samochodowy?
RozaRoza - specjalista Tipy.pl

Pewnie Ci się wydaje, że każdy kto przeczyta instrukcję jest w stanie prawidłowo zamontować fotelik. Rzeczywistość wygląda jednak trochę inaczej. Według badań, około 85% fotelików jest zamontowana niepoprawnie. Na co więc należy zwracać uwagę podczas montowania fotelika? Przeczytaj poniższy artykuł, a się dowiesz.
1
montaż fotelika samochodowego dla dziecka
Najbezpieczniej jest zamontować fotelik na środku tylnego siedzenia. Nigdy nie instaluj fotelika na przednim siedzeniu, zwłaszcza w samochodzie wyposażonym w poduszkę powietrzną dla pasażera. Dziecko powinno jeździć tyłem do przodu dopóki nie ukończy 12 miesięcy i będzie ważyć około 10 kg, jednak im dłużej będzie ono wożone w tej pozycji, tym bezpieczniej dla niego. Jeśli główka dziecka rusza się na boki lub do przodu i do tyłu uderzając w fotelik zabezpiecz ją zwiniętym ręcznikiem lub kocem.
2
montaż fotelika samochodowego dla dziecka 2
Jak Twoje dziecko ma co najmniej roczek i wyrosło już z siedzenia tyłem, to możesz ustawić fotelik przodem do przedniej szyby. Środek tylnego siedzenia jest wciąż najbezpieczniejszym miejscem. Foteliki przeznaczone dla dzieci ważących od 20 do 40 kilogramów są wyposażone w pasy szelkowe i powinny być dodatkowo przypinane pasem bezpieczeństwa w samochodzie.
3

Jak prawidłowo zamontować fotelik:  • Przeczytaj dokładnie instrukcję dołączoną do fotelika. Upewnij się, że rozumiesz to co jest w niej napisane. Jeśli informacja jest niejasna, zadzwoń do producenta lub serwisu lub posiedź chwilę dłużej nad instrukcją i przebrnij przez nią jeszcze raz.

  • Wszystkie foteliki i samochody wyprodukowane od września 2002 posiadają system LATCH. Jest to nowoczesny system mocowania fotelików. Dzięki niemu instalacja fotelików jest łatwiejsza, szybsza i bezpieczniejsza. Foteliki montuje się bezpośrednio do uchwytów w szczelinie między oparciem, a siedziskiem siedzenia w samochodzie, bez użycia pasów bezpieczeństwa. Jeśli twój samochód nie ma tego systemu, warto pomyśleć o jego modernizacji. Fotelik zamontujesz bez problemu jeśli jego oparcie będzie się stykało z oparciem samochodowym. Jeśli jednak chcesz zamontować fotelik przodem do tyłu będziesz potrzebował specjalnej ramy.

  • Upewnij się, że fotelik jest dobrze osadzony. Naciskaj na niego i sprawdzaj, czy się porusza. Fotelik powinien być stabilny.

  • Sprawdź czy pasy bezpieczeństwa w samochodzie są prawidłowo zapięte. Zaciągnij pas tak ciasno jak tylko możesz, żeby dobrze trzymał fotelik.

  • Jeśli twój samochód był wyprodukowany przed 1996 rokiem możesz mieć problemy z idealnym dopasowaniem fotelika i pasów. Jeśli fotelik się rusza musisz go zabezpieczyć dodatkowym zapięciem.

  • Na koniec sprawdź jeszcze raz dokładnie fotelik. Jeśli wciąż jest źle zamontowany, zdemontuj go i zacznij jeszcze raz. Pamiętaj, aby zerkać co chwilę w instrukcję.

?

Wskazówki
* Upewnij się, że wiesz jak zapiąć dziecko w foteliku, które sprzączki łączą się ze sobą.
* Nie zaciskaj dziecka pasami zbyt mocno. Powinno się czuć komfortowo. Jeśli są jakieś plastikowe elementy, upewnij się, że nie uwierają one dziecka.
* Nie pozwól, aby pasy się zawinęły, powinny być prosto i płasko ułożone.
* Jak już pozaciskasz wszystkie sprzączki upewnij się, że są dobrze zaciśnięte, aby się przypadkiem nie rozpięły.
* Noworodki otul ręcznikami lub kocami, aby były dobrze zabezpieczone w czasie jazdy.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (5)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

srh
09.05.2014
grunt to umieć użyć translatora...
mama
30.01.2013
Może lepiej zacząć od tego JAKI kupić fotelik samochodowy? Nie należy kierować się kolorem, tylko testami ADAC i innymi (20 zł za fotelik z Reala firmy Krzak&Krzak to żaden fotelik. Dobry fotelik kosztuje.). Homologacja to żaden gwarant bezpieczeństwa. Dzieci muszą być przypięte pasami mocno, nie luźno. Chyba, że dziecko w razie wypadku (tfu, odpukać) ma w foteliku... latać. Fotelika nie wymienia się na większy wyłącznie wtedy gdy dziecko przekroczy rok życia. Fotelik wymienia się wtedy gdy: linia oczu dziecka wystaje poza zagłówek fotelika, nie da się zapiąć pasów i waga dziecka przekroczyła limit fotelika. To że dziecko dotyka nóżkami oparcia nie jest sygnałem do zmiany fotelika. A rysunek przedstawiający zapięcie fotelika dla niemowlęcia... Dramat. Jeśli nie macie pasów na środkowym fotelu zapinanych tak jak z przodu auta czy po bokach - nie dawajcie tam fotelika! Wtedy lepiej jest zamontować go na miejscu za Pasażerem (nie za kierowcą, chyba że macie więcej dzieci i więcej fotelików).
anqa85
27.04.2012
no niestety mój fotelik(mimo że firmowy i drogi)lata po samochodzie którędy chce i nie ma mocy żeby go solidnie przymocować!Tragedia jakaś!
Angell
26.04.2012
wlasnie kupilismy fotelik dla naszego szkraba i okazuje sie ze instrukcja montazu jest napisana przez jakiegos "głaba" wskazowki ktore proponuje nie ida w parze z rzeczywistoscia!! wiec w zwiasku z tym proponuje (po przeczytaniu kilku artykulow) zeby kazdy przed zakupem jakiego kolwiek fotelika przymierzyl go w samochodzie(wiec allegro odpada). w kazdym badz razie naszego fotelika nie mozna prawidlowo zamontowac poniewaz nie jest sztywno zamocowany w aucie i co dalej......
zlotemiasta
08.11.2010
Przy każdym foteliku samochodowym powinna być dokładna instrukcja montażu. Ja bym na to zwróciła szczególną uwagę, bo jakby nie patrzeć fotelik ma dziecko chronić, więc i dobrze musi być przymocowany do siedzenia. Zawsze można tez zamontować dodatkowe zabezpieczenia.