- Medycyna Alternatywna
- Choroby Nowotworowe
- Stomatologia
- Zdrowie Rodzinne
- Zdrowie Psychiczne
- Ugryzienia i Ukąszenia
- Diety i Odżywianie
- Opieka Zdrowotna
- Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo
- Operacje i Zabiegi

Jak leczyć stłuczone kolano?
Doktorek - specjalista Tipy.pl

Stłuczenie kolana może być bardzo irytujące i przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu. Stłuczeniom towarzyszy rwący ból, zesztywnienie i opuchlizna. W niektórych przypadkach skóra w okolicy stłuczenia może zsinieć. Zmiany pogody mogą nasilić ból. Bywa też, że mamy problemy z chodzeniem ze stłuczonym kolanem.
Aby złagodzić ból w kolanie zażyj środek przeciwbólowy, na przykład ibuprofen lub paracetamol.
Przyłożenie kostek lodu również pomoże uśmierzyć ból. Ponadto przykładanie kostek lodu na pięć-dziesięć minut trzy razy dziennie jest zalecane, aby zlikwidować opuchliznę. Pamiętaj jednak, aby nie przykładać lodu bezpośrednio na skórę. Włóż go do foliowego worka i owiń dodatkowo ściereczką lub ręcznikiem. Dopiero wtedy przyłóż do stłuczonego kolana.
Nie nadwyrężaj zbytnio kolana. Zbyt dużo ruchu podobnie jak i brak odpowiedniej ilości odpoczynku może dodatkowo opóźniać gojenie kolana i powodować nawroty bólu.
Możesz skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się o innych metodach leczenia stłuczonego kolana. Lekarz może Ci również polecić serię ćwiczeń, które pomogą utrzymać stawy w dobrej kondycji i zapobiegną ścieraniu się tkanek. Ponadto, lekarz może skierować Cię na elektroterapię. Polega ona na wykorzystaniu prądu stałego i przesyłaniu do chorego miejsca impulsów elektrycznych. Pomaga ona w złagodzeniu bólu oraz poprawia ukrwienie tkanek. Ponadto przyśpiesza gojenie siniaków i opuchlizny. Stłuczenie zakłóca pole magnetyczne ciała. Elektroterapia produkuje impulsy elektryczne, które występują naturalnie, za każdym razem kiedy ciało walczy z urazami. Elektroterapia próbuje naśladować te naturalne impulsy i pomaga ciału w regeneracji przez co przyśpiesza proces gojenia. Ilość prądu, który wykorzystuje się w elektroterapii jest tak mała, że prawie nieodczuwalna. Leczenie tą metodą jest również bardzo skuteczne w zwalczaniu bólu chronicznego.
Dobrze jeśli dostarczysz swojemu organizmowi bromelainę. Jest to naturalny enzym pozyskany z ananasa. Pomaga obniżyć ryzyko powstania stanów zapalnych, obrzęków i bólu, redukuje opuchliznę stawów oraz poprawia ich ruchliwość. Znajdziesz go w preparacie o nazwie Biomelain (dostępny np. tutaj). Biomelain przyjmowany razem z witaminą K i witaminą C ma jeszcze skuteczniejsze działanie. Dzięki witaminie C zmniejsza czas gojenia, podczas gdy witamina K jest niezbędna w budowaniu zdrowej struktury kości.
Może ciężko w to uwierzyć, ale stłuczone kolano pomoże wyleczyć kapustą. Wystarczy, że weźmiesz kilka liści kapusty, nagrzejesz je (na przykład na grzejniku lub na czajniku z gorącą wodą) i roztłuczesz, aby puściły soki (możesz posłużyć się na przykład tłuczkiem do mięsa lub wałkiem). Tak przygotowanymi liści kapusty okładasz kolano i owijasz ręcznikiem lub bandażem. Najlepiej, jeśli zrobisz o na noc. Sok z kapusty pomaga 'wyciągać' z kolana opuchliznę. Ten stary babciny sposób jest bardzo dobry.
Na stłuczone kolano dobrze działają również okłady z moczu, starty surowy ziemniak lub mąka żytnia wymieszana ze zwykłą mąką i letnią wodą.
Wskazówki
* Zaniedbanie leczenia stłuczonego kolana może prowadzić do różnych powikłań. Wydłuża się również czas leczenia. Zastosowanie odpowiedniego leczenia zaraz po wystąpieniu urazu pomoże w szybkim zagojeniu się stłuczenia. Pamiętaj jednak, że nie da się go wyleczyć w dzień lub dwa. W zależności od rodzaju stłuczenia może to potrwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.