malowanie koszulek

Jak malować na koszulkach?
Idunia - specjalista Tipy.pl

Jeśli masz nieograniczone pomysły na fajne koszulki, ale nie możesz znaleźć w sklepie nic interesującego, zacznij sam je projektować i malować według swojego uznania. Zakup kilka kolorów farb i pędzelków, a możliwości z ich wykorzystaniem masz tysiące. Dzięki temu masz szansę na stworzenie unikatowych i niepowtarzalnych koszulek. Możesz też projektować motywy na poduszki, zasłony lub ściany.
1
Najlepszym materiałem do malowania po koszulkach jest stuprocentowa bawełna. Najlepiej w jasnym kolorze, biała lub kremowa. Ale dobre rezultaty uzyskasz malując po sztucznym jedwabiu lub prawdziwym jedwabiu. Jednak najlepiej będzie jeśli przed malowaniem na danym materiale, wypróbujesz na jakimś jego skrawku farbę.
2
Jeśli materiał jest luźno tkany, farba może przeciekać na druga stronę materiału zanim wyschnie. Stracisz przez to intensywność koloru. Ciasno tkany materiał jest również wdzięczniejszy do malowania na nim szczegółów i małych elementów.
3
Zanim przystąpisz do malowania na koszulce wypierz ją. Pozbędziesz się w ten sposób wszelkich zanieczyszczeń i substancji, które mogą spowodować, że farba nie przyjmie się tak jak powinna. Materiał też odpowiednio zmięknie. Będziesz mógł również sprawdzić czy koszulka jest podatna na kurczenie się w praniu. Jednak nie musisz prać każdej koszulki przed malowaniem. Aby sprawdzić, czy koszulkę należy wyprać przed malowaniem zrób prosty test. Skrop koszulkę odrobiną czystej wody. Jeśli woda wsiąknie w koszulkę, nie musisz jej prać, jeśli zaś będzie się utrzymywała na jej powierzchni to ją wypierz.
4
Jeśli już pierzesz koszulkę nie dodawaj zmiękczacza do tkanin. Chodzi o to, żeby wypłukać z koszulki chemikalia, a nie dodawać nowe.
5
Dobrze wyprasuj koszulkę. Pozbądź się wszelkich zagnieceń.
6
Najlepszym sposobem na przytwierdzenie farby do koszulki jest jej zaprasowanie. Prasuj koszulkę przez kilka minut, jak już farba wyschnie oczywiście. Potrzebuje na to przynajmniej dwudziestu czterech godzin. Nie przykładaj jednak nagrzanego żelazka bezpośrednio do farby. Prasuj go po lewej stronie koszulki. Możesz też użyć ściereczki i zaprasować przez nią farbę. Jeśli narysowałeś duży obrazek na koszulce, możesz spróbować wysuszyć ją w suszarce. Należy być jednak bardzo ostrożnym, aby nie zniszczyć nowo pomalowanej koszulki. Lepiej więc chyba poczekać dłużej, aż wyschnie sama niż niszczyć swoje dzieło zanim ujrzy światło dzienne.
7
Zmoczenie koszulki przed malowaniem powoduje, że kolory będą się ładnie ze sobą zlewać i łączyć Jeśli więc chcesz uzyskać taki efekt zmocz delikatnie koszulkę, ale nie za bardzo, aby nie rozcieńczyła farby całkowicie. Koszulka powinna być wilgotna, nie mokra.
8
Podczas malowania włóż w środek koszulki ręcznik, ściereczkę lub papier woskowany, aby farba nie przebiła się na tylną stronę koszulki. Ślady po farbie na plecach nie będą wyglądały efektownie.
9
Jeśli chcesz celowo wybielić w niektórych miejscach kolory możesz użyć wybielacza. Nałóż troszkę na pędzelek i nakładaj ostrożnie na koszulkę. Uważaj, aby wybielacz nie miał styczności ze skórą. Oczywiście efekt jest najlepszy, jeśli wybielamy ciemne kolory.
10
Możesz też używać szablonów, aby było Ci łatwiej malować lub po prostu namalować najpierw wzór na koszulce ołówkiem, a potem nanosić farbę.
Strona 1 z 2

Powiązane porady

Komentarze (9)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Aneta
29.06.2019
My malując koszulkę w środek zawsze wkładamy tekturę, świetnie się sprawdza. Ostatnio uczyliśmy córkę malować koszulki. Wykorzystaliśmy do tego inne akcesoria niż farby: spraye, żele, flamastry itp. przeznaczone do tkanin.
jacezia
29.11.2018
Wiele zależy od rodzaju tkaniny. Naturalne lepiej przyjmują farbę. Farb do tkanin jest całe mnóstwo i nie są drogie, jedne z najlepszych kosztują już od 5,50-6 złotych za 50 ml. Są też pisaki do tkanin czy spraye.
emix
26.06.2015
Do tkanin najlepsze są farby ARYLOWE. Są w każdym sklepie papierniczym za ok 10 zł. Należy je (pomalowane ubrania) potem zaprasować. I można je potem normalnie prać :)
jaa
04.12.2013
ja korzystam z pasteli do tkanin, firmy bodajze pentel. dzialaja bardzo dobrze
nika
07.01.2013
jeśli chodzi o ręcznie malowane koszulki - sporo można sie dowiedzieć tu http://puchuskubatek.blogspot.com/. farby najlepiej wybrać specjalne do tkanin - koszt 5 zł za słoiczek w większości sklepów plastycznych. Można też kupić emulsję, dzięki której zwykłe akryle staną się wodoodporne po zaprasowaniu. Ręcznika do koszulki lepiej nie wkładać - jest miękki i nie da się malować precyzyjnie. Lepiej użyć folii do pieczenia - jest wystarczająco sztywna i nieprzemakalna
greace.
22.12.2012
Chyba plakatowymi nie, gdyż moga się rozmazać.
piki
25.01.2012
A czy moge malować plakatowymi prosze o odpowiedz!
Goga
25.02.2011
wpisz w google czy allegro farba do tkanin. Praktycznie wszystkie farby do tkanin są również do bawełny.
martyn
24.02.2011
Jakimi farbami malować po bawełnie?!