dziewczynka z królikiem

Jak prawidłowo opiekować się królikiem miniaturką?
progalska - specjalista Tipy.pl

Poniżej opiszę jak prawidłowo zacząć opiekę nad króliczkiem miniaturką. Wiele osób twierdzi, że króliki są bardzo łatwe w hodowli i nie potrzeba im wiele, jednak niestety mylą się. Króliki też mają swoje potrzeby, które my mamy obowiązek spełnić.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Klatka (przynajmniej 100cm)
* Kuwetka
* Karma
* Poidełko (wygodniejsze niż miska)
* Dwie miski (na pokarm duchy i mokry jak np. jabłko)
* Siano
* Żwirek (do kuwety, nie zbrylający się)
* Warzywa, owoce, zioła
* Szczotkę (dla zwierząt)
* Dużo cierpliwości i miłości

1
Kupujemy potrzebne nam rzeczy. Podpowiem, że w Internecie jest taniej. Następnie zanim kupimy królika, szykujemy w odpowiedni sposób klatkę, tzn:

Najpierw myjemy ciepłą wodą klatkę z różnych bakterii i kurzu (tylko i wyłącznie wodą, bez używania zbędnych płynów).

Później osuszamy klatkę, i i wykładamy ją jeszcze szarymi gazetami, takimi jak np. "Fakty" Dlaczego szarymi...? Ponieważ te najlepiej wsiąkają mocz czy wodę. Na kolorowych gazetach i magazynach (często grubszych) ten mocz dłużej się utrzymuje na powierzchni i zamiast wsiąknąć w papier to wsiąka w siano, co powoduje szybsze tworzenie się bakterii.

Następnie nakładamy dużo sianka, ponieważ króliczki lubią się kłaść, leniuchować, rozkładać i podgryzać. Jeśli w zestawie z klatką mamy od razu paśnik, to wkładamy tam też sianko, żeby króliczek sobie podjadał. Jeśli nie, to paśnik możemy na razie zastąpić rulonikiem od np. ręczniczków papierowych, w którym robimy otwory i umieszczamy sianko. Zwykle to jednak nie wytrzymuje długo, więc paśnik trzeba zakupić niezwłocznie.

Do klatki przymocowujemy poidełko, kładziemy miseczki i ewentualne zabawki czy domek. W dniu, kiedy będziemy jechać po króliczka, poidełko uzupełniamy wodą, miseczki owocami i karmą.

Gdy przywieziemy króliczka do domu, zostawiamy go w spokoju na 24h. Po dobie, próbujemy króliczka wypuścić, ale bez gwałtownych ruchów. W ten czas uzupełniamy miseczki i ewentualnie poidełko. Przez ok. pół tygodnia królik musi mieć spokój, ponieważ musi się zaaklimatyzować.
2
Jak już minie czas zaaklimatyzowania to możemy przystąpić do oswajania. Ja nie będę się tu rozpisywać na ten temat, ale napiszę jedynie tyle, że nie możemy robić gwałtownych ruchów, karać królika i robić coś na siłę. Najlepiej do końca tygodnia tylko z nim rozmawiać, przez to królik oswoi się z naszym głosem. Później możemy ponownie króliczka wypuścić, położyć się na podłodze, aby królik nas powąchał i zaznaczył. To musi kilka dni potrwać. Dopiero po ok. 3-4 dniach takiego wąchania, możemy zacząć króliczka głaskać, ale nic na siłę. NIE BÓJ SIĘ! Jeśli ty będziesz się bał, twój podopieczny też! Takie oswajanie trwa od 2 tygodni do nawet 2 miesięcy!! To wszystko zależy od charakteru twojego uszola!
3
Naukę w kuwecie zacznij dopiero po oswojeniu się królisia z tobą. Na to też potrzeba dużo czasu i cierpliwości. Tak naprawdę starsze króliki uczą się szybciej niż młodsze (pod artykułem znajdziesz link do strony z opisem nauki korzystania z kuwety).
?

Wskazówki
* Króliki strasznie lubią jeść, więc żeby nie przekarmić króliczka, dawaj mu warzywa dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem, a po południu możesz ewentualnie dać miseczkę z karmą suchą.
* Czesz królika przynajmniej co dwa dni - Angory, a co tydzień - krótkowłose.
* Wodę wymieniaj CODZIENNIE
* Króliki muszą biegać minimum 4 godziny dziennie.
* Króliki najbardziej są aktywne rano i wieczorem.
* Jeśli masz dużo miejsca w domu, w pokoju, to możesz zamiast klatki kupić kojec ;)
* Zamiast kupować zabawki, możesz robić je sam/a
* Żeby dowiedzieć się więcej, skorzystać ze strony http://www.miniaturkabeztajemnic.com/

!

Uwaga!
* NIE WOLNO TRZYMAĆ KRÓLIKA W AKWARIUM
* Nie bij królika.
* Nie zostawiaj nigdy królika bez opieki
* Nie zostawiaj nigdy królika samego z innym zwierzątkiem bez twojej opieki.

Strona 1 z 2

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (17)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Stokrotka
07.01.2020
Ludzie. Nie wolno trzymać miniaturek na dworze! Jak np. rodzice nie chcą wam pozwolić w pokoju, to możecie w garażu/kotłowni. Uszatki mogą dostawać warzywa dwa razy dziennie, pod warunkiem, że cały czas mają siano. Możecie też np. Dawać im co drugi dzień na kolację owoc zamiast warzywa.
Martikati
22.04.2019
Jak musi biegać 4h dziennie, to wystarczy mu klatka i pokój?
Monika
21.06.2016
jak postępować z królikiem miniaturką, który daje się głaskać w klatce jest miły i czuły ale staje się agresywny w momencie gdy jest wyniesiony na spacer, posiada klatkę na dworze dość dużą w której może się wyszaleć, agresja pojawia się u niej w momencie próby złapania jej i zabrania do domu, króliczka ma około 1,5 roku
Patryk
27.04.2016
A mój królik wyjada siano do ostatniego kawałka warzywa dostaje rano i wieczorem ale nie więcej niż w sumie 100g warzyw na kg jego wagi. Korzysta z kuwety ładnie tam sika i robi boki. Jak zrobi w inne miejsce w klatce to dostaje szczotką po łbie i zaraz jest porządek. Królik to czyscioszek i jak ubrudzisz mu pyszczek w jego własnym moczu gdy zleje ci się na łóżko więcej tego nie zrobi. Opieka nad królikiem jest prosta tylko trzeba konsekwencji i uporu z naszej strony. U mojego klatka jest czysta my jedzenia nie marnujemy dostaje kolejną porcję siana jak poprzednia zniknie całkowicie. Pozdrawiam
zuzanka
16.12.2015
Witam, jutro kupuje kroliczka miniaturka, mam już klatkę naszykowana i wszystkie potrzebne produkty.. Mam pytanie czy króliki można kompac??;-) czekam na odpowiedź:-)
marti
15.06.2015
Mój królik nie może mieć misek bo je zaraz wywruci do góry nogami a co do paśnika to biore rolke po po papierze toaletowym wkładam do niej siano robie uchwyty i mocuje na drutach i gotowe wabi się Puszek
Delfinka
15.11.2013
Kuweta? Mój jej nie ma i żyję już 6 lat.
uśka2001
21.06.2013
Mam bardzo ważną uwagę dla opiekunów królików.

NIGDY nie dawaj królikowi dwa razy dziennie owoców lub warzyw, ponieważ odchody królika będą luźne i miały okropny zapach i uwierzcie mi jeżeli dacie królikowi w południe jedną miskę karmy to on nie zdechnie i w dodatku w kolejny dzień królik swój posiłek zje z ochotą ,a jeżeli będziesz chciał / a uczyć go na przykład : chodzenia na smyczy załatwiania się do kuwety itp. nagroda dla niego było by dostanie owocu lub warzywa (karma sprzedawana w sklepach ma bardzo dużo składników odżywczych i witamin co owoce i warzywa ).
jurempus
20.05.2013
A ja króliki miniaturki mam w klatkach na podwórku.Mam ponad 10 królików juz rok na podwórku są nikt nie zdechł jeszcze maja sie dobrze i przystosowaly się do warunków czyli cieplo,zimno i wogóle
szynka
27.07.2012
ja tez niedługo będę mieć króliczka. dzięki za wskazówki.