kleszcz w skórze

Jak usunąć kleszcza?
MatronacieniaMatronacienia - specjalista Tipy.pl

Kleszcze wchodzą na naszą skórę i wgryzają się w nią. Łatwo zauważyć na ciele mały czarny punkcik, czasem lekko swędzący. Poniżej znajdziesz instrukcję jak usunąć kleszcza w całości.
P

Rzeczy, których potrzebujesz
* Pęseta
* Spirytus,

1
Usunięcie kleszcza nie musi odbywać się na pogotowiu, możesz to również zrobić w domu. Jeżeli znajdziesz na swoim ciele lub ciele swojego psa kleszcza pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić jest wysterylizować pęsetę. Do tego doskonale nadaje się alkohol, spirytus salicylowy itp.
2
Złap kleszcza pęsetą. Ważne jest, aby złapać za jego głowę a nie odwłok, bo inaczej może się urwać. Trzymając za głowę delikatnie jednostajnym ruchem, nie szarpnięciem, wyjmuj kleszcza, najlepiej "wykręcając" go.
3
Najlepiej potem połóż kleszcza na kartce, aby przyjrzeć się czy udało ci się usunąć go całego. Miejsce po kleszczu może być nieco zaczerwienione, co może znaczyć, że zostało zakażone bakterią przenoszoną przez kleszcze. Ugryzione miejsce należy odkazić. Nasącz kawałek waty lub płatka kosmetycznego spirytusem i przetrzyj zaczerwienione miejsce.
4
Przez następne kilka dni obserwuj miejsce z którego wyjąłeś kleszcza, czy nie utrzymuje się zaczerwienienie wówczas powinieneś zgłosić się do lekarza, który może zalecić badania i leki. Jeżeli zauważysz czarny punkcik może znaczyć to ze nie udało się usunąć całego kleszcza i dobrze byłoby zgłosić się jednak na pogotowie w celu dokładnego usunięcia.
?

Wskazówki
* Wyjętego kleszcza najlepiej wrzucić do muszli klozetowej i spuścić wodę,
* W okresach nasilonego wysypu kleszczy lepiej unikać lasów, gęstych zarośli itp., szczególnie należy chronić dzieci,
* Kleszcze wywołują groźne choroby tj. kleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę,

!

Uwaga!
* Smarowanie kleszcza przed jego usunięciem tłuszczem lub spirytusem może spowodować, że kleszcz dusząc się zwymiotuje treść żołądka. W takim przypadku prawdopodobieństwo zarażenia się boreliozą bardzo wzrasta.
* Najlepiej udać się z kleszczem na pogotowie.
* Kleszcza należy wyrwać jak najszybciej.

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (47)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Sarapies
02.05.2015
Mój pies miał dwa kleszcze od jednego został zarażony i brał mocne antybiotyki
Rok 2015 Plaga Kleszczy w całej Polsce UWAGA
stasia
22.10.2014
u mojego pieska zobaczyłam wessanego pasozyta około centymetrowej wielkosci na grzbiecie nad przednimi łapami ,no cóz wyrwałam to... ze skóry pieska wypłyneła krew ,ale zalałam to miejsce spirytusem salicylowym . Martwie sie co robic ???Poradzci mi... prosze
aladyn
01.08.2014
co za porada !!!!!! z tym wykręcaniem kleszcza , po prostu łapie się pęsetą i [ bez kręcenia !!! ] wyrywa , miejsce obficie zwilżyć wodą utlenioną ,albo spirytusem salicylowym , można ów płyn wklepywać .
Porada bezpłatna i uchroń nas Panie od porad typu " wykręcaj "
lekarz rodzinny
01.08.2014
jeśli kleszcze usuwa sie na "POGOTOWIU" to pewno wszawicę leczy na O.I.O.M'ie!!??
kto pisze takie bzdury?
Rene
01.08.2014
Ja pamiętam że jak byłem jako dziecko na Mazurach na obozie, to kleszcza się traktowało kilkoma kroplami nafty i sam szybciutko wychodził. Sposób prosty i bardzo skuteczny.
kkk
31.07.2014
na jakie pogotowie ,barany? gdzie w pogotowiu usuną kleszcza?:) w Polsce od kilku lat pogotowie jest wyłącznie wyjazdowe.
weterynarz
31.07.2014
Kleszcze wykreca sie ruchem przeciwnym to ruchu wskazowek zegara.
addmmi
31.07.2014
KLESZCZA NIE WOLNO WYKRĘCAĆ !!!! CO ZA GŁUPOTY PISZECIE! KLESZCZA SIĘ WYCIĄGA W LINI PROSTEJ......
uuuuuuuu
31.07.2014
a można na kartce NIEpapieru
Magneto
31.07.2014
Ponawiam, bo nie każdy o tym słyszał, a to istotne w profilaktyce zachorowań na Boreliozę: Można w łatwy sposób sprawdzić, czy kleszcz, który nas ugryzł był nosicielem Boreliozy. Robi się to za pomocą czułego i specyficznego testu BoTick produkowanego przez niemiecką firmę. Jeśli Kleszcz był chory to trzeba udać się szybko do lekarza i zniszczyć chorobę w zarodku, zanim się rozwinie i będzie ją można wykryć u człowieka. informacje na botick.pl