- Medycyna Alternatywna
- Choroby Nowotworowe
- Stomatologia
- Zdrowie Rodzinne
- Zdrowie Psychiczne
- Choroby i Leczenie
- Diety i Odżywianie
- Opieka Zdrowotna
- Zdrowie Publiczne i Bezpieczeństwo
- Operacje i Zabiegi

Jak leczyć ugryzienie owada?

Komary, muchy, pająki – wszystkie gryzą. Zazwyczaj wiesz, kiedy zostałeś ugryziony. Ugryzienie pająka jest prawdopodobnie największe, pozostaje czerwone przez około 5-10 dni. Niektóre ugryzienia czasem bolą, a inne nawet nie swędzą. Widząc punktowy ślad zostawiony na Twojej skórze możesz stwierdzić, że to był pająk. Muchy zostawiają czerwony ślad, który swędzi. No i komar - wszyscy wiemy jak wygląda jego ugryzienie. Niezależnie od typu ugryzienia, poniżej znajdziesz sposoby jak je wyleczyć.

Maść z wosku pszczelego. Jest doskonała na oparzenia, ugryzienia, zadrapania, czyraki, artretyzm, rany, dny, schorzenia reumatyczne. Pewna osoba została ugryziona przez pająka i bolesne miejsce smarowała tą maścią 4 razy dziennie. Opuchlizna zeszła po 4 dniach. Niestety pozostała blizna, ale to ugryzienie było bardzo silne.

Zakażenie. Po ugryzieniach much, czy komarów rzadko dochodzi do zakażenia, czy infekcji i ranki nie wymagają szczególnego traktowania. Pozostaje czerwony, swędzący ślad, czasem z przeźroczystym wyciekiem. Ugryzienia pająków zostawiają większy ślad i wywołują bardziej intensywne swędzenie. Większe jest też ryzyko wystąpienia zakażenia. Zawsze myj ugryzione miejsce mydłem i wodą. Wskazany może być również antybiotyk, aby zapobiec jakiejkolwiek infekcji. Zmniejszy on również obrzęk i ból.

Odsysacz jadu (pompka) ASPIVENIN. Pompka ta przyda się w każdym domu. Nie ma terminu ważności, przez co wystarczy nam jedna do końca życia. Jednominutowe użycie może zapobiec groźnym skutkom ukąszeń przez szerszenie, osy, pszczoły, komary, gzy, mrówki, meszki, pająki rodzime. Dwuminutowe użycie odsysa kleszcze w całości. Trzyminutowe zapobiega skutkom ukąszeń: żmij, pająków (np. czarna wdowa, tarantula), jadowitych ryb (np. ogończa, ostrosz), skorpionów.
Wskazówki
- Jeżeli zaczerwienienie i wyciek nie ustępują lub zaczyna im towarzyszyć gorączka, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
- Ugryzienie w ucho – umyj mydłem i wodą, jeżeli czujesz jakikolwiek niepokojący dyskomfort, skontaktuj się z lekarzem.
Uwaga!
- Czarna wdowa – ugryzienie tego pająka w 5 % kończy się fatalnie. Początkowo niczym nie różni się od zwykłego ugryzienia, ale w przeciągu godziny mogą wystąpić charakterystyczne objawy, tj. skurcze mięśni, utrata przytomności, ból głowy, wymioty, mdłości, dreszcze, utrudnione przełykanie. Jeżeli występuje u ciebie jakikolwiek z tych objawów, niezwłocznie zadzwoń po pogotowie.