Ugryzienie owada

Jak leczyć ugryzienie owada?

IlonaIlona - specjalista Tipy.pl
Ugryzienie owada
1 z 6

Komary, muchy, pająki – wszystkie gryzą. Zazwyczaj wiesz, kiedy zostałeś ugryziony. Ugryzienie pająka jest prawdopodobnie największe, pozostaje czerwone przez około 5-10 dni. Niektóre ugryzienia czasem bolą, a inne nawet nie swędzą. Widząc punktowy ślad zostawiony na Twojej skórze możesz stwierdzić, że to był pająk. Muchy zostawiają czerwony ślad, który swędzi. No i komar - wszyscy wiemy jak wygląda jego ugryzienie. Niezależnie od typu ugryzienia, poniżej znajdziesz sposoby jak je wyleczyć.




1
wosk pszczeli

Maść z wosku pszczelego. Jest doskonała na oparzenia, ugryzienia, zadrapania, czyraki, artretyzm, rany, dny, schorzenia reumatyczne. Pewna osoba została ugryziona przez pająka i bolesne miejsce smarowała tą maścią 4 razy dziennie. Opuchlizna zeszła po 4 dniach. Niestety pozostała blizna, ale to ugryzienie było bardzo silne.


2
fenistil żel

Obrzęk po ugryzieniu komara można zdezynfekować spirytusem salicylowym. Swędzenie będzie mniej uciążliwe, jeśli ugryzione miejsce posmarujesz Fenistilem lub homeopatycznym żelem Dapis.


3
pietruszka

Na ugryzienie osy może pomóc zimny kompres z roztworu octu. Ugryzione miejsce należy obłożyć lodem lub przyłożyć do niego przekrojony korzeń pietruszki lub cebuli.


4
art/2008/377_2060_big.jpg

Zakażenie. Po ugryzieniach much, czy komarów rzadko dochodzi do zakażenia, czy infekcji i ranki nie wymagają szczególnego traktowania. Pozostaje czerwony, swędzący ślad, czasem z przeźroczystym wyciekiem. Ugryzienia pająków zostawiają większy ślad i wywołują bardziej intensywne swędzenie. Większe jest też ryzyko wystąpienia zakażenia. Zawsze myj ugryzione miejsce mydłem i wodą. Wskazany może być również antybiotyk, aby zapobiec jakiejkolwiek infekcji. Zmniejszy on również obrzęk i ból.


5
art/2008/377_38377_big.jpg

Odsysacz jadu (pompka) ASPIVENIN. Pompka ta przyda się w każdym domu. Nie ma terminu ważności, przez co wystarczy nam jedna do końca życia. Jednominutowe użycie może zapobiec groźnym skutkom ukąszeń przez szerszenie, osy, pszczoły, komary, gzy, mrówki, meszki, pająki rodzime. Dwuminutowe użycie odsysa kleszcze w całości. Trzyminutowe zapobiega skutkom ukąszeń: żmij, pająków (np. czarna wdowa, tarantula), jadowitych ryb (np. ogończa, ostrosz), skorpionów.


?

Wskazówki


  • Jeżeli zaczerwienienie i wyciek nie ustępują lub zaczyna im towarzyszyć gorączka, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

  • Ugryzienie w ucho – umyj mydłem i wodą, jeżeli czujesz jakikolwiek niepokojący dyskomfort, skontaktuj się z lekarzem.


!

Uwaga!


  • Czarna wdowa – ugryzienie tego pająka w 5 % kończy się fatalnie. Początkowo niczym nie różni się od zwykłego ugryzienia, ale w przeciągu godziny mogą wystąpić charakterystyczne objawy, tj. skurcze mięśni, utrata przytomności, ból głowy, wymioty, mdłości, dreszcze, utrudnione przełykanie. Jeżeli występuje u ciebie jakikolwiek z tych objawów, niezwłocznie zadzwoń po pogotowie.


Strona 1 z 6

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (18)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

nikita
01.07.2019
tylko CEBULA przekrojona na pół i smarowanie+opcjonalnie mrożonka z zamrażalnika na ochłodę i zmniejszenie obrzęku i świądu.
luizaciza
15.05.2018
http://klik.do/V9PE jest pewn dobnra masc
SirKris81
13.10.2017
Na ugryzienie komara to ja się klepie około dwóch minut i przestaje swędzieć i można zapomnieć o tym.
monia77mi
23.11.2016
Witajcie mam sadzonkę żyworódki,kto chętny oddam w Warszawie
marta
15.07.2016
Ugryzł mnie jakiś robak miejsce jest zaczerwienione i opuchnięte jeszcze wczoraj była widoczna tylko mała plamka po ugryzieniu a dzisiaj jest to biała góla a po za tym nadal jest opuchnięte,czerwone i ciepłe próbowałam octem żeby opuchlizna zeszła ale jest taka sama a może nawet się powiększyła i nie wiem czy iść z tym do lekarza czy nie
prawda
13.06.2016
Jagna i jak jest teraz ? Nadal masz ten problem ze skórą ?
Lena
10.09.2015
Jeżeli ja mam do wyboru łagodzenie ugryzień owadów czymś chemicznym a czymś naturalnym to wybieram zdecydowanie to drugie. Najlepiej sprawdza się u mnie olej z modli indyjskiej esent. zawsze używam go kiedy mnie, męża czy syna pokąsają komary. zdarzyło mi się też zastosować go po ukąszeniu osy i zadział tak samo w porządku.
jagna
21.08.2015
ukąszenie w lesie przez nieznanego owada przez cienkie spodnie. W miejscu ukąszenia co pewien czas pojawiała się kropla krwi. Mimo zdezynfekowania, powstało okrągłe powiększające i swędzące zaczerwienie. Po wizycie u lekarza i zastosowaniu maści, a potem antybiotyku miałam spokój trzy miesiące. To trwa już trzy i pół roku. Robiłam dwa razy badanie na boreliozę - wykluczona. W miejscu swędzenia, które się przesuwa powstaje przebarwienie skóry. Od trzech lekarzy usłyszałam, że to siniak. Swędzenie najbardziej dokucza mi wieczorem i nocą, a w tym roku w czasie upałów cały dzień. Obecnie powstało nowe swędzące ognisko z krostami. Teraz wiem, że to co mam nie znosi ciepła. Co to jest. Na pewno nie zapalenie skóry, skoro po zażyciu antybiotyku w pierwszej fazie choroby, gdzie lekarz stwierdził zakażenie nieznaną bakterią mięśnia trzy miesiące miałam spokój i zaczerwienienie zniknęło.
Mar
30.06.2015
Polecam żyworódkę. Miejsce po ukąszeniu komara lub innego owada natrzeć świeżym sokiem z liścia żyworódki lub maścią z żyworódki. Stosujemy w domu to od kilku lat i jest to sposób świetny, przede wszystkim dla dzieci nawet małych.
Kaja
04.07.2014
Po co pisać o czarnej wdowie skoro ona u nas nie występuje? Logika!