kupno samochodu

Jak kupić używany samochód?
AndrzejAndrzej - specjalista Tipy.pl

Kupowanie używanego samochodu od prywatnego właściciela ma swoje zalety, ale ma też i wady. Zdecydowanie do tych pierwszych zalicza się niższa cena nabywanego samochodu. Wadą może być to, że tak naprawdę nie wiesz nic o osobie sprzedającej samochód, która nie jest przedstawicielem branży zajmującej się sprzedażą używanych samochodów. Ale nie zniechęcajmy się. Nie każdy używany samochód jest nienadającym się do jeżdżenia wrakiem.
1

Przeszukaj dokładnie oferty w Internecie. Wielu sprzedawców ogłasza się właśnie tam. Cała sztuczka polega na tym, aby znaleźć samochód jak najbardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb, oraz samochód niepowypadkowy i mało używany.

2

Zanim zadzwonisz do właściciela, aby wypytać o samochód, przygotuj sobie wcześniej pytania. Podczas rozmowy możesz zapomnieć o wielu ważnych rzeczach. W ten sposób nic Ci nie wyleci z głowy. Wypisz na kartce, o co chcesz zapytać i miej ją ze sobą w czasie rozmowy. Zapytaj po pierwsze, dlaczego chce sprzedać samochód. Czy auto ma więcej niż jednego właściciela. Czy ma aktualny przegląd. Czy możesz zobaczyć numer VIN samochodu lub/i zabrać go do mechanika. Im bardziej sprecyzowane i dokładne będą odpowiedzi tym większą masz pewność, że właściciel jest w porządku.

3

Jeśli odpowiedzi sprzedającego są takie jakbyś chciał i jesteś naprawdę zainteresowany zakupem samochodu, koniecznie znajdź numer VIN samochodu i prześledź jego historię. Jeśli właściciel robi jakieś problemy, oznacza to, że coś kręci. Dowiesz się dzięki temu, czy samochód brał udział w wypadku lub przechodził poważniejsze naprawy.

4

Nawet jeśli wszystko wygląda okey, bądź czujny. Są przypadki kiedy wypadki nie są zgłaszane firmom ubezpieczeniowym, więc ważne jest, abyś Ty lub mechanik dokładnie obejrzeli samochód.

5

Sprawdź dokładnie pedały i siedzenie kierowcy. Zobacz czy nie są wytarte, co świadczyłoby o ich częstym używaniu. Również drzwi od strony kierowcy i pasażera powinny otwierać się i zamykać tak samo. Jeśli wydaje Ci się, że drzwi kierowcy 'chodzą' luźniej, oznacza to, iż auto było często używane.

6

Obejrzyj opony, zwłaszcza te z przodu. Sprawdź amortyzatory. Po prostu użyj siły, aby wprawić auto w 'podskoki', do góry i do dołu. Samochód powinien 'pójść' do góry, do dołu, a następnie się zatrzymać.

7

Włącz silnik. Powinien się odpalić szybko i bezproblemowo. Słuchaj pracy silnika. Powinien 'chodzić' gładko, cicho, bez niepotrzebnych szmerów. Obejrzyj silnik. Powinien być lekko zabrudzony, w końcu w czasie jazdy się brudzi. Jeśli silnik jest podejrzanie czysty, oznacza to, iż coś musiało być z nim nie tak jak powinno i przeprowadzone zostały prace naprawcze. Najlepiej będzie poprosić o pomoc zaufanego mechanika.

8

Wybierz się na przejażdżkę samochodem. W ten sposób najlepiej sprawdzisz i sam poczujesz jak działa silnik i układ prowadzenia. Pedały powinny chodzić gładko, kierownica lekko i nie powinieneś mieć żadnych problemów przy zmianie biegów. Nie powinieneś odczuwać żadnych wstrząsów podczas jazdy, auto powinno się prowadzić gładko i bezproblemowo.

9

Sprawdź wszystkie okna, zamki, siedzenia i wszystkie urządzenia elektryczne. Powinny działać bez zarzutu. Sprawdzaj kilka razy. Nie zapomnij o ogrzewaniu i chłodzeniu w samochodzie. Może i teraz o tym nie pamiętasz, ale będzie Ci to kiedyś potrzebne, szkoda, żeby dopiero wtedy okazało się, że coś jest nie tak.

10

Jak już wysiądziesz z samochodu, sprawdź poziom oleju. Olej powinien być gładki i czysty. Każde ziarenko piasku czy żwirku jest oznaką, że coś jest nie tak z silnikiem. Zajrzyj do pojemnika z olejem. Nie powinno być na nim żadnej piany. Jeśli jednak jest oznacza to, iż samochód nie działa poprawnie.

11

Obejrzyj dokładnie karoserię samochodu. Szukaj oznak 'domalowywania' lub 'zamalowywania' jakichś miejsc. Przede wszystkim obejrzyj drzwi, zderzaki, bagażnik i maskę silnika. Upewnij się, że się dobrze zamykają. Nie powinieneś domykać ich kilka razy lub dociskać. Sprawdź dokładnie cały samochód. Obejrzyj w środku bagażnik. Podnieś podłogę w bagażniku i obejrzyj jego dno i zderzaki od środka.

Strona 1 z 3

Powiązane porady

Podobne porady

Komentarze (1)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

Kierowca
18.11.2014
"Jak już wysiądziesz z samochodu, sprawdź poziom oleju. Olej powinien być gładki i czysty. Każde ziarenko piasku czy żwirku jest oznaką, że coś jest nie tak z silnikiem. Zajrzyj do pojemnika z olejem. Nie powinno być na nim żadnej piany. Jeśli jednak jest oznacza to, iż samochód nie działa poprawnie."
Jeeeeeeeeeeezu kto to pisze????
Totalne bzdury