opona

Jak odczytać rozmiar opony?
AndrzejAndrzej - specjalista Tipy.pl

Zmiany specyfikacji opon spowodowały wprowadzenie nowych oznaczeń, które są kombinacją liter, cyfr i znaków matematycznych. Dzięki tym oznaczeniom jesteśmy w stanie określić wielkość opon i dobrać odpowiednią oponę do naszego samochodu. Mimo, iż system ten wygląda nieco dziwnie, to jednak umożliwia on odczytanie rozmiaru, wymiarów i przeznaczenia danej opony. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak odczytać rozmiar opony. Jako wzór weźmy pod uwagę oponę o rozmiarze 225/40 R18.
1

Poszukaj oznaczenia znajdującego się przed rozmiarem opony 225/40 R18. Możliwe jest również, że oznaczenia tego nie będzie. Jeśli spotkasz się z taką sytuacją, oznacza to, że jest to opona uniwersalna, powszechnie stosowana w europejskich samochodach osobowych, dostawczych oraz terenowych. Jeśli przed rozmiarem znajduje się litera „P” oznacza to, że opona przeznaczona jest dla samochodów osobowych, litera „T” oznacza oponę zapasową. Opony z oznaczeniem „LT” przeznaczone są do mniejszych samochodów ciężarowych, z oznaczeniem „ST” do specjalnych przyczep.

2

Przejdźmy teraz do trzech pierwszych liczb znajdujących się na oznaczeniu opony. W naszym przypadku, biorąc pod uwagę rozmiar 225/40 R18, będzie to liczba 225. Określa ona szerokość opony w milimetrach.

3

Teraz skupmy się na drugim numerze, znajdującym się tuż za szerokością opony. Na naszym przykładzie – 225/40 R18, jest to cyfra 40. Oznacza ona współczynnik kształtu opony. Wartość ta wyrażona jest w procentach, to stosunek wysokości opony do jej szerokości. 40 oznacza, że wysokość opony to 40% jej szerokości. W naszym przypadku 40% z 225mm to 90 mm i tyle wynosi wysokość opony.

4

Następna w kolejności w rozmiarze opony znajduje się litera. W naszym przypadku jest to litera „R”. Litera ta opisuje konstrukcję opony. Prawie wszystkie opony będą miały w oznaczeniu literę „R”, która mówi nam, że ma ona konstrukcję radialną. Litera „D” oznacza, że mamy do czynienia z oponą diagonalną, a litera „B” informuje nas, że jest to opona opasana. Brak litery domyślnie oznacza oponę diagonalną. Zdarza się również, że przed lub/i za literą ”R” znajduje się dodatkowa litera. Jako przykład weźmy oponę o oznaczeniu 225/40 ZR18. Litera „Z” to indeks prędkości opony, a „R” informuje nas o konstrukcji radialnej. W przypadku opony 225/40 RF18, litera „F” opisuje opony samonośne.

5

Dwie ostatnie cyfry oznaczają średnicę felgi, na której ma być zamontowana opona. W naszym przykładzie 225/40 R18 dwie ostatnie cyfry to 18. Opona ta nadaje się do montażu na felgach o takiej średnicy. Wartość ta podawana jest w calach.

Strona 1 z 2

Komentarze (2)

* Pola wymagane

Twój e-mail nie będzie widoczny na stronie

chlebek
11.04.2011
Ja się tak raz prawie naciąłem... Miałem do kupienia jedną oponę i gdyby nie kumaty sprzedawca z Netcar.pl to kupiłbym ją w innym indeksie nośności niż ta druga. A to może być podobno problemy przy przeglądzie rejestracyjnym auta...
cygan
30.03.2011
W poradzie brakuje jeszcze ważnego parametru, jakim jest indeks prędkości i nośności. Myślę, że zdecydowanie warto się zapoznać... http://goo.gl/LwA9H